7.2 C
Budapest
2024. április. 26. péntek
HomeTudástárTudástár - minden érdekességMagyar lelet segít megismerni Európa rejtélyes őskori életét

Magyar lelet segít megismerni Európa rejtélyes őskori életét

A Baradla-barlang tele van újkőkori és bronzkori csontokkal, amelyek segíthetnek megfejteni az ősi titkokat.

Magyar lelet segít megismerni Európa rejtélyes őskori életét
SONY DSC

A Baradla-barlang igazi rejtélyes csontbánya, ugyanis tele van újkőkori és bronzkori csontokkal. A barlang temetkezési hely lehetett, ahova az akkori emberek kifejezetten az ilyen szertartások, rítusok miatt mentek csak be. A University College Dublin kutatói ezért mintákat vettek, és hamarosan elvégzik az őskori népesség genetikai és elemzését.

Magyar lelet segít megismerni Európa rejtélyes őskori életét

A barlangban tényleg rengeteg a csont, olyannyira, hogy a cseppkőképződés miatt sokat észre sem vettek a barlangászok, annyira beleolvadt a környezetbe. Furcsa temetkezési szokásokra is fény derült, például az elhunyt gyerekeket és az újszülötteket kis kőmedencékbe helyezték.

Ha minden a kutatók várakozásai szerint alakul, akkor a Baradla-barlang „kincsei” miatt többet fogunk tudni Európa őskori népességéről, a népességváltozásról, az egykor itt élők táplálkozásáról és életmódjáról. A kutatás igazi nemzetközi összefogás eredménye, ugyanis az európai genetikai elemzést végző csoport vezetője Ron Pinhasi izraeli kutató, akivel az amerikai Kendra Sirak és a dublini egyetem spanyol professzor-asszonya, Beatriz Gamarra dolgozik együtt. A Baradla-projektben természetesen magyarok is részt vesznek: a Magyar Nemzeti Múzeum, az Aggteleki Nemzeti Park, az ELTE Régészeti Tanszék, az ELTE Embertani Tanszék és a Forster Gyula Örökségvédelmi Központ munkatársai is segítenek az adatelemzésben.

forrás: VS.hu

Most népszerű

weblap4u banner
Pannon Work