20.9 C
Budapest
2024. március. 29. péntek
HomeSzabadidőMűvészetBemutatjuk: Liszt Ferenc Emlékmúzeum és Kutatóközpont

Bemutatjuk: Liszt Ferenc Emlékmúzeum és Kutatóközpont

A Liszt Ferenc Emlékmúzeum és Kutatóközpont a budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem részeként működik.

A múzeum 1986 szeptemberében nyílt meg a Régi Zeneakadémia épületében (1064 Budapest, Vörösmarty utca 35.).

Ez az épület 1879 őszétől 1907 közepéig szolgált a zeneakadémiai oktatás színhelyéül, tehát az 1875-ben megnyílt intézmény második székhelye volt (az első, Hal-téri épületet lebontották, emlékét már csak korabeli fényképek őrzik).

A Zeneakadémia Liszt Ferenc téri palotájának megnyitása (1907. május 12.) után a Vörösmarty utcai épület különféle egyéb intézmények (többek között zeneiskola, kávéház, politikai és társadalmi egyesületek, külkereskedelmi vállalat) székhelyeként működött, míg 1980-ban a Művelődésügyi Minisztérium megvásárolta és ismét a Zeneakadémia (akkor Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola) rendelkezésére bocsájtotta.

Liszt, mint a Zeneakadémia alapító elnöke és professzora, aki tanári munkájáért nem fogadott el fizetést, szolgálati lakással rendelkezett a Vörösmarty utcai épületben, melynek fő homlokzata az Andrássy-útra, az egykori Sugár-útra (Radialstrasse) néz.

Ez az I. emeleti lakás, melyben Liszt 1881 januárjától halála évéig, 1886-ig lakott budapesti tartózkodásai idején, az ő egykori hangszereivel, bútoraival, könyv- és kottatárával, emléktárgyaival berendezve ma emlékmúzeumként várja a látogatókat.

A lakás előszobája, Liszt háló-dolgozószobája és szalonja állandó kiállítással, míg az egykori ebédlő és a földszinti előtér időszakos, tematikus kiállításokkal várja a látogatókat; a lakás melletti hangversenyteremben pedig a múzeum szombatonként matinékoncerteket is rendez vendégei számára.

A Liszt Ferenc Emlékmúzeum gyűjteményének alapját Lisztnek a Zeneakadémiára hagyományozott hangszerei: 2 Chickering- és 1 Bösendorfer-zongora, a komponáló íróasztal, egy Mason & Hamlin koncertharmónium, egy Erard-Alexandre pianinó-harmónium, egy Bachmann-üvegzongora („piano-harmonica”), továbbá a zeneszerzőnek a Liszt-hagyaték bélyegzőjével ellátott budapesti könyv- és kottagyűjteménye, néhány bútordarabja, képe, szobra és használati tárgya alkotják.

A Zeneakadémia első Liszt-emlékszobájának megnyitása (1925, Liszt Ferenc téri épület) után ez a gyűjtemény apránként kiegészült Liszt rokoni, tanítványi és baráti körétől (Eduard Liszt, Hubay Jenő, Thomán István, Szendy Árpád, Gobbi Henrik, Varga Vilma stb.) származó hiteles emléktárgyakkal, kéziratokkal. A Zeneakadémia mindenkor törekedett Liszt-kéziratok és relikviák vásárlására is.

A Könyvtár felügyelete alatt működött egykori Liszt-emlékszobákban, majd az azok jelentős kibővítésével 1986-ban megnyitott önálló Liszt Ferenc Emlékmúzeumban rendszeresen bemutatásra került annak az értékes Liszt-emlékanyagnak egy része is, amelyet a zeneszerző még életében a Magyar Nemzeti Múzeumnak ajándékozott.

Az Liszt Ferenc Emlékmúzeumhoz kapcsolva 1986-ban a Zeneakadémia létrehozott egy Liszt Ferenc Kutatóközpontot is. Ennek hármas feladata van:

  • a Zeneakadémia saját Liszt-gyűjteményének gondozása és gyarapítása, tudományos feldolgozása és publikálása;

  • az egyetemi oktatás és a  hazai Liszt-kutatás segítése a Lisztre és korára vonatkozó, bel- és külföldi dokumentáció minél szélesebb körű összegyűjtésével, Liszt-adatbázis létrehozásával, információs szolgálattal;
  • részvétel a nemzetközi Liszt-kutatás különféle projektjeiben, együttműködés Liszt-kutatóhelyekkel, kiadókkal, Liszt Ferenc-társaságokkal, részvétel nemzetközi konferenciákon, illetve ilyen konferenciák szervezése, és még sok vonatkozó feladat.

 

Tudományos munkatársak

Dr. Domokos Zsuzsanna, tudományos munkatárs, igazgató, e-mail: [email protected]

Watzatka Ágnes, tudományos munkatárs, e-mail: [email protected]

Múzeumi munkatársak

Fedoszov Júlia, tudományos segédmunkatárs, e-mail: [email protected]

Bokor Lilla, tudományos segédmunkatárs, e-mail:[email protected]

Avar Katalin, múzeumi munkatárs, e-mail:[email protected]

Peternák Anna, múzeumi munkatárs, e-mail:[email protected]

Török Miklós, informatikus, e-mail:[email protected]

Balla Erzsébet, múzeum pénztáros, e-mail:[email protected]

Halász Krisztina, közönségkapcsolati munkatárs, e-mail:[email protected]

Kaposi Mónika, közönségkapcsolati munkatárs, e-mail:[email protected]

Ország Dóra, közönségkapcsolati munkatárs, e-mail:[email protected]

Simonits Judit, közönségkapcsolati munkatárs, e-mail:[email protected]

Spischak Dávid, közönségkapcsolati munkatárs, e-mail:[email protected]

Szlávik Dóra, közönségkapcsolati munkatárs, e-mail:[email protected]

 

Támogatások az alábbi számlákra küldhetők:

OTP Bank NyRt. VI. ker. körzeti fiók, 1062 Budapest, Andrássy út 83-85.
SWIFT CODE: OTPV HUHB
Liszt Múzeum Alapítvány
IBAN HU84 1176 3062 0843 2881 0000 0000 (EUR)
11706016-20760397 (HUF)

Szeretnénk felhívni támogatóink figyelmét, hogy adójuk 1 százalékával is hozzájárulhatnak az Emlékmúzeum fennmaradásához a következő adószám megjelölésével: 18060786-1-42

Adományaikat Paypal-on keresztül is el tudjuk fogadni, az alábbi gombra kattintva:

Link: http://www.lisztmuseum.hu/hu/rolunk/alapitvany/

Múzeumi belépők

Teljes árú belépőjegy: 1500 Ft,

Kedvezményes jegy (diák, nyugdíjas): 750 Ft, (csak Európai Uniós ország állampolgárainak!)

Fotójegy (vaku nélkül): 1.100 Ft,

Videójegy (magán célú): 2.200 Ft,
Csoportos vezetés (max. 30 fő/csoport)

  • magyarul: 6.000 Ft, (magyar nyelvű diákcsoportoknak ingyenes!)
  • idegen nyelven: 12.000 Ft (angol, német, francia, olasz, orosz)

Audioguide vezetés is vásárolható 700 Ft-ért magyar, angol, német, holland, francia, olasz, spanyol, lengyel, orosz, japán, cseh, svéd, kínai és koreai nyelveken. Audioguide-jaink bevezetőibe ide kattintva lehet belehallgatni.

Rendkívüli nyitvatartás esetén a fenti árak duplázódnak.

Koncertjegyek

Teljes árú koncertjegy: 1500 Ft

Kedvezményes koncertjegy (diák, nyugdíjas): 750 Ft

Teljes árú kombinált (mind a múzeumra, mind pedig a koncertre érvényes) jegy: 2200 Ft

Kedvezményes kombinált jegy: 1100 Ft

Forrás: zeneakademia.hu

Képek: commons.wikimedia, mimicsoda, Liszt Ferenc EmlékmúzeumtripadvisorparlandoArany Oldalak

Géza
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, jövőre jelenik meg az első regényem, a Hittől a keserűségig" címmel. A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, hogy mely témák hiányoznak médiánkból, szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, a [email protected] e-mail címen.

Most népszerű

Hasonló hírek

weblap4u banner