7.5 C
Budapest
2024. április. 25. csütörtök
HomeFőhírekKülföldLeközölte szerkesztősége a meggyilkolt szlovák újságíró utolsó írását

Leközölte szerkesztősége a meggyilkolt szlovák újságíró utolsó írását

Az állítólag az olasz maffiához közel álló személyek szlovákiai tevékenységével és helyi kötődéseikkel foglalkozó cikket több más, főként kormánykritikus médium is átvette.

A jórészt adócsalási és ingatlanspekulációs ügyek feltárásával foglalkozó Ján Kuciak és barátnője holttestére vasárnap bukkant rá nagymácsédi (Velká Maca) családi házukban a rendőrség, amely a kettős gyilkosság elkövetésének körülményei alapján azt feltételezi, hogy a férfit munkájával összefüggésben ölhették meg.

Mécsesek és virágok a meggyilkolt Ján Kuciak szlovák tényfeltáró újságíró és élettársa, Martina fényképe előtt, Pozsonyban (MTI/TASR/Jakub Kotian)

Az elkövetők kézre kerítésére a Robert Fico vezette szlovák kormány különleges nyomozó csoportot hozott létre a titkosszolgálatok bevonásával. A gyilkosság nyomán felháborodott, felelősségre vonást követelő és az állam felelősségét hangoztató írások sora jelent meg a jelentős részben külföldi tulajdonban lévő szlovákiai sajtó címoldalain.

Az ügyre, amelynek visszhangja egyre erőteljesebb politikai színezetet kap Szlovákiában, az ellenzéki pártok nagy része is hevesen reagált, kedden a kormányfő és a korábban már többször leváltani próbált belügyminiszter, valamint az országos rendőrfőkapitány távozását követelve.

Ezt részben azzal indokolták, hogy a rendőrség nem „segített” a meggyilkolt újságírónak, akit korábban azzal „fenyegetett meg” egy általa különböző bűncselekményekkel összefüggésbe hozott, de el nem ítélt nagyvállalkozó, hogy majd ő is „minden mocskot felkutat” róla.

A liberális és erőteljesen kormánykritikus Aktuality.sk portálnak dolgozó Ján Kuciak szerdán megjelentetett, befejezetlen cikke is az olasz ’Ndrangheta maffiához állítólag közel álló személyek Szlovákiában való megjelenésével, ottani gazdasági tevékenységével illetve kapcsolati hálózatukkal és politikai kötődéseikkel foglalkozik.

An unidentified person (C), one of the 51 people arrested for organised crime in Ostia, 30 km from Rome, is taken away by policemen at the Italian police Headquarter, in central Rome, on July 26, 2013. Italian police launched sweeping raids on Friday in a vast anti-mafia operation targeting around 100 people including top organised crime bosses accused of extortion, drug trafficking and murder. In „one of the largest operations ever carried out” in Rome, the blitz struck „a deadly blow to the mafia cell which had been operating in the capital for years,” the police said. Amid accusations of drug trafficking, usury, extortion and control of the slot machine market, 51 people who helped lead „illegal activities” in Rome and the suburb of Ostia were served with arrest warrants, police spokesman Mario Viola told AFP. AFP PHOTO / ANDREAS SOLARO (Photo credit should read ANDREAS SOLARO/AFP/Getty Images)

Lemondott a kulturális miniszter 

Bejelentette lemondását szerdán Marek Madaric, a szlovák kormány kulturális minisztere, aki döntését Ján Kuciak tényfeltáró újságíró és élettársa meggyilkolásával indokolta. „Elképzelhetetlennek tartom, hogy a továbbiakban nyugodtan üljek a miniszteri székben” – mondta Marek Madaric, hozzátéve: lépése személyes döntés, azzal függ össze, hogy emberileg nem tud beletörődni egy újságíró megölésébe.

Marek Madaric tavaly decemberben már lemondott a legerősebb szlovák kormánypárt, a Robert Fico vezette Irány–Szociáldemokráciában (Smer0SD) betöltött alelnöki posztjáról. A korábban a párt fő ideológusának számító politikus, akinek befolyása az elmúlt években sokat csökkent, akkor arra hivatkozott: változtatásokra van szükség a kormánypárt vezetésében.

Marek Madaricot korábban Robert Fico bizalmi emberének tartották a párton belül. Ő vezette a 2014-es államfőválasztáson Robert Fico választási kampányát is, amely sikertelenül végződött. Egyes vélemények szerint Madaric párton belüli lejtmenetének kezdete ekkorra tehető. Pozíciója azóta folyamatosan gyengülni látszott, s bár alelnöki posztját a pártban decemberig megtartotta, és Robert Fico jelenlegi kormányában is helyet kapott, nyilatkozataiból és más megnyilvánulásaiból érezhetővé vált a párton belüli fősodortól történő eltávolodása. Ez az elmúlt egy évben több jelentős bel- és külpolitikai vonzatokkal is rendelkező kérdés megítélésében is nyomon követhető volt. Ezek szinte kívülállóvá tették Madaricot, aki rendszerint olyan véleményt fogalmazott meg, amely közelebb állt a parlamenti ellenzék, semmint saját pártja hivatalos véleményéhez.

Robert Fico.
Kép: Bumm

A politikai légkör is hozzájárulhatott a lemondáshoz

Mindezek tükrében Marek Madaric lemondása nem számít rendkívüli meglepetésnek, a bejelentés inkább az időzítés összefüggésében értelmezhető. Távozását ugyanis egy olyan rendkívül feszült politikai légkörben jelentette be, amikor a jelentős részben külföldi tulajdonban lévő szlovákiai sajtó – az újságíró-gyilkosságról megjelentetett cikkeiben – a téma mentén új erőre kapott parlamenti ellenzékkel együtt Tibor Gaspar országos rendőrfőkapitány, Robert Kalinák belügyminiszter és Robert Fico kormányfő távozását követeli. Az ellenzéki pártok és a sajtó ennek kapcsán egyebek mellett arra hivatkoznak, hogy több olyan, a kormányhivatal alkalmazásában lévő személyről tudnak, akik korábbi gazdasági tevékenységük kapcsán kapcsolatban álltak olyan – a sajtó által az olasz maffiához közel állónak tartott – olasz vállalkozókkal, akik tevékenysége után a meggyilkolt újságíró is kutatott.

Marek Madaric lemondását – aki mostani döntését követően a párt tagja marad, és politikai tevékenységét parlamenti képviselőként folytatja – több azonnali, jelentőségteljes reagálás követte. A lépést Richard Sulík, a pozsonyi parlament legerősebb ellenzéki pártjának, a liberális Szabadság és Szolidaritásnak (SaS) az elnöke a „Fico-kormány gyakorlati szétesése kezdetének” minősítette. Ugyancsak üzenetértékű lehet a Most-Híd párthoz tartozó Lucia Zitnanská igazságügyi miniszter szerdai bejelentése, miszerint teljesen elfogadhatatlannak tartja, hogy a kormányhivatalban olyan személyek legyenek, akiknek kapcsolataik lehetnek a maffiával. Akár jelzésértékű lehet az is, hogy Zitnanská – aki a vegyes párt erőteljesen liberális nézeteiről ismert szlovák alelnöke, és Bugár Béla pártjába való belépését megelőzően már több kormányban is vállalt szerepet – nem válaszolt arra a kérdésre, hogy fontolgatja-e lemondását.

Marek Madaric.
Kép: Gießener Allgemeine Zeitung

Minisztere távozását Robert Fico az újságírói közeggel való szolidaritás jeleként értékelte. A kormányhivatal két – a sajtó által maffiakapcsolatokkal megvádolt – alkalmazottja szerdán közleményben jelentette be, hogy elutasítják az őket ért vádakat, de annak érdekében, hogy személyükkel ne élhessenek vissza a „kormányfő elleni politikai harcban”, az ügy kivizsgálásáig távoznak posztjukról. Ficóra vélhetően ennek ellenére sem várnak könnyű napok, tekintve, hogy az ellenzék várhatóan fokozódó nyomásgyakorlása mellett azzal is számolnia kell, hogy péntekre több szlovákiai városban felvonulásokat jelentettek be, a meggyilkolt újságíróra való megemlékezésként.

Forrás: MTI

Géza
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, jövőre jelenik meg az első regényem, a Hittől a keserűségig" címmel. A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, hogy mely témák hiányoznak médiánkból, szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, a [email protected] e-mail címen.

Most népszerű

weblap4u banner
securiton-tűzvédelem