9.2 C
Budapest
2024. április. 27. szombat
HomeÉletmódEgészség - betegségKötelező orvosi vizsgálatok: mérések

Kötelező orvosi vizsgálatok: mérések

2015 05 13 075527

A húszas éveidben még azt hiszed, élhetsz felelőtlenül, a jövőre nem gondolva. Ám ha közeledsz a 30 felé, vagy már át is lépted, egészséged megőrzése is egyre gyakrabban eszedbe kell, hogy jusson. A megőrzés és megelőzés egyik legfontosabb első lépése a rendszeres szűrővizsgálatokra való járás.

Egy nőnek harminc felett már szinte kötelessége bizonyos szűrővizsgálatokat elvégezni. Fontos, hogy ezekre a vizsgálatokra ne úgy tekints, mint kötelező és életritmusodba nehézkesen beiktatható feladatokra, hanem mint remek lehetőségre, mely ahhoz segít hozzá, hogy megelőzz vagy elkerülj, esetleg időben felfedezz bizonyos súlyos betegségeket, melyek később gondot okozhatnak, később felfedezve pedig akár sokkal súlyosabbak, netán gyógyíthatatlanok is lehetnek.

Összegyűjtöttük azokat az orvosi vizsgálatokat, ellenőrzéseket és szűréseket, melyeket évente legalább egyszer el kell végezned ahhoz, hogy biztonságban tudd magad vagy megadd magadnak a korai felfedezés luxusát. Elsőként a legfontosabb rendszeres ellenőrzéseket gyűjtöttük össze.

Vérnyomásmérés.
A magas vérnyomás szív- és érrendszeri betegségeket, vagy akár gyakran halálos kimenetelű szívinfarktust és agyi érkárosodást okozhat, amelynek sok esetben tünetei sincsenek. Ezért érdemes szinte mindenkinek, akár már 20 éves kortól minden háziorvosi látogatás esetén vérnyomást ellenőrizni. Ha korábban már volt vérnyomás probléma, akkor otthoni készülékkel is könnyedén ellenőrizhetjük magunkat.

Koleszterinszint mérés.
A koleszterin a sejtfalak és a sejtmembránok felépítéséhez szükséges zsírfajta, amely a vérben kering. Amennyiben a vérben túl magas a „rossz koleszterin”, az LDL szintje, felgyorsul az érelmeszesedés folyamata. Károsodik az agy, a perifériás erek, a vese, a szem, emellett számos szív- és érrendszeri problémát okozhat. Az erek falán képződött plakkok idővel egyre nagyobbak lesznek, és leválva, vérrögként teljes érelzáródást eredményezhetnek – szívrohamot vagy szélütést okozva. Ha nem volt koleszterin probléma, vagy nem küzdesz súlyproblémával, 3 évente is elég ellenőriztetni, vérvételből, háziorvosi beutalóval. Koleszterin problémák esetén gyakoribb ellenőrzés ajánlott.

Vércukorszint mérés.
A cukorbetegség alattomos kór, hiszen amikor még valaki teljesen panaszmentes, a szervezetben már visszafordíthatatlan érfal károsodások mennek végbe. A cukorbetegek nem csak a kellemetlen panaszok és a szigorú diéta miatt aggódhatnak, mert a betegség akár heveny szívizomelhalást vagy az agyiér-elzáródást is okozhat. Vérvételből, háziorvosi beutalóval a helyi laborban, illetve gyakran indítanak szűrőprogramokat, például gyógyszertárban, de kapható otthon alkalmazható készülék is.

Csontritkulás vizsgálat.
Csontritkulás elsősorban nőknél fordul elő a menopauza után, és az ösztrogén hiánya okozza. Ez az egyik fő női hormon, mely szabályozza a kalcium beépülését a csontokba. Tünete lehet az állandó gerincfájdalom, emellett a gyakori törések utalhatnak a betegségre. Az vizsgálat azért szükséges, mert az időben felfedezett csontritkulást gyógyszeres kezeléssel kontrollálni lehet. Az ellenőrzés egy fájdalommentes DEXA-vizsgálattal történik, mely a csontsűrűséget méri karon vagy lábon. Nőknek a menopauza után évente ajánlott, de férfiaknak is érdemes 70 éves kor felett eljárni az ellenőrzésre.

HIV teszt.
A HIV vírus az AIDS-betegség kiváltója, mely annyira legyengíti a szervezetet, hogy az képtelen bármilyen fertőzésnek ellenállni. A beteség nagyon alattomos, hiszen eleinte nincsenek tünetei, sőt akár hosszú évekig is lappanghat. Ezért fontos a kivizsgálás abban az esetben, ha valaki úgy érzi, hogy van némi esély a megfertőződésre. Az AIDS-et sajnos gyógyítani még nem lehet, de gyógyszerekkel, kezelésekkel lassítható a kórfolyamat.

(Forrás: Marmalade, Fotó: fertilityhelp)

Most népszerű

weblap4u banner
Pannon Work