15.2 C
Budapest
2024. április. 26. péntek
HomeSzabadidőKultúraKönyvajánló: BaktayZelka - Baktay Miklós: Szeretők

Könyvajánló: BaktayZelka – Baktay Miklós: Szeretők

hirmagazin_2015-08-17_070444
A gyakorló terapeutaként dolgozó BaktayZelka és Baktay Miklós könyvében azt a kérdést boncolja: hogyan vezethető le a szerető megjelenése a párkapcsolat aktuális állapotából? Arra a kérdésre is választ adnak, hogy mit kell cselekedni ahhoz, hogy elkerüljük a szerető megjelenését?

Szemléletükben a szerető több mint alkalmi partner, több mint félrelépés – a szerető egy másik párkapcsolat igényét testesíti meg. Éppen ezért a szerető alapjában párkapcsolati kérdés. Arra utal, hogy a párkapcsolat valamely területe (hagyományosan az érintés, azon belül is a szex és az erotika) működési zavarokkal küzd. Az életciklusoknak megfelelően azonban váltakoznak a párkapcsolat belső egyensúlyi viszonyai, a gyerek születésével például hangsúlyosabbá válik a gondoskodás mozzanata. A szerető akkor jelenhet meg, ha az egyik fél a nehézségek hatására kifordul a párkapcsolatból.Világunkban azért válik egyre több szeretői viszony új párkapcsolattá – más nézőpontból: azért bomlik fel sok párkapcsolat, mielőtt kiteljesedhetne valamennyi mozzanata, mielőtt kibontakozhatna teljes gazdagságában -, mert egyszerűbbnek tűnik másikat kezdeni és ezzel mintegy visszalépni egy vagy több életciklust. Ennek előfeltétele bizonyos jólét, egészségi szint, de a fiatalság állapotának juvenalizációs kitolódása is.

hirmagazin_2015-08-17_070459A szerető az ókorban a lakoma résztvevője volt. A középkorban mesék szereplője és máglyák füstje. Az újkorban veszedelmes viszonyok részese. A termelés korában kabarétréfák hőse. A szolgáltatások korában a következő párkapcsolat, míg az információs társadalomban az életciklus előkészítője. Rajtunk is múlik, mi lesz a következő definíció. A könyvből megtudhatjuk, hogy ma már vannak eszközeink ahhoz, hogy az új életciklus a meglévő párkapcsolat kiteljesedését, gazdagodását hozza. Ezek az eszközök nagyrészt annak a küzdelemnek köszönhetők, amit a szeretők és a megcsalt fél folytatnak emberi méltóságukért, életminőségükért és létbiztonságukért életük gondoskodás-, megélhetés-, érintés- és társasdimenziójában.

A szerzők szerint tehát az egyensúly megingásának egyik lehetséges következménye a szerető megjelenése. A kérdés vele kapcsolatban: hogyan tudjuk úgy kezelni mint a következő párkapcsolati ciklus bevezetését? Ennek érdekében először azt kell belátnunk, hogy a szerető jó jel.A lehetséges jelek legjobbika. Például azért, mert jelentős változtatási igényt jelent, míg a felborult egyensúly más, morálisan elfogadhatóbb következményei inkább egy fájdalmas helyzet konzerválásához vezetnek. Láttuk, hogy például azok, akik munkába, öregápolásba vagy az esőerdők megmentésébe menekülnek, sokszor reménytelenebbül vesznek el a párkapcsolat számára, mint azok, akik egy szeretővel akarnak viszonylag „egyensúlyos” élethelyzetbe kerülni. A szerető azt jelzi, hogy a párkapcsolat szempontjából jogos igények vannak jelen. Ezzel lehetővé teszi a megcsalt félnek, hogy cselekedjen.

Másik fontos belátásuk az, hogy a szeretők már változtatták az életükön. Az új partner és a kettős kötésben lévő fél egyaránt. Most a megcsalt félen a sor. Míg a közfelfogás apátiába, önsajnálatba, vádaskodásba taszítaná, a szerzők azt javasolják neki: szedje össze az erőforrásait, és kezdje el egyensúlyba állítani a hokedlit! Vizsgálja meg, melyik az a terület, ahol könnyen hoz létre nagyobb érintkezési felületet ahelyett, hogy eltaszítaná társát! Nézze meg, melyik az a dimenzió, amelyik jól működik, használja ezt erőforrásként a többi területen is! Elsősorban rajta múlik, hogy párja rájöjjön: a körülmények miatt következett be az egyensúlyi helyzet felborulása, és ugyanabban a működésmódban a szeretőjével is hasonló helyzetbe kerülne ugyanabban a ciklusban.

Forrás: metropol; Kép: Google, illusztráció;
Korrektúra: www.hirmagazin.eu

Most népszerű

weblap4u banner
Pannon Work