5.6 C
Budapest
2024. április. 25. csütörtök
HomeTudástárCsillagászat, űrkutatásKockázatos manővert terveznek az Európai Űrügynökség tudósai

Kockázatos manővert terveznek az Európai Űrügynökség tudósai

hirmagazin 2015 06 18 081701

Kockázatos manővert terveznek az Európai Űrügynökség tudósai: közelebb akarják navigálni a Rosettát a
67P/Csurjumov-Geraszimenko üstököshöz, hogy az űrszonda képes legyen kommunikálni az üstökös felszínén lévő leszálló egységével, és megkezdhessék a kísérleteket az univerzum titkainak feltárására.

A Philae nevű leszálló egység hét hónapig tartó hibernálódás után a hét végén kelt életre és küldött jeleket a Rosettán keresztül a Földre. A Philae tízéves utazás után november 12-én landolt az üstökös egy árnyékban lévő felszínén, ahol rövid adatgyűjtés után napelemes tápegységei lemerültek.

Ahogy az üstökös egyre közelebb kerül a Naphoz, a tudósok azt remélik, hogy a Philae képes lesz elegendő energiát termelni ahhoz, hogy felújítsa tudományos kísérleteit.

Ehhez azonban az űrszondának közelebb kell kerülnie az üstközöshöz, mintegy 180 kilométerre kell megközelítenie azt és ott pályára állni a jelenlegi 220-240 kilométeres távolság helyett.

Ez egy kockázatos lépés, mivel az üstökös augusztus 13-án kerül a legközelebb a Naphoz, és akkora portömeget lök ki, hogy megbéníthatja a Rosetta berendezéseit, amelyet pozícionálásához használ.

„Az üstökös nagyon, nagyon aktív jelenleg, olyan mintha azt kellene elképzelniük, hogy gépkocsijukkal egy hatalmas hóviharon kell keresztülhaladniuk” – magyarázta szerdán Elsa Montagnon, az ESA Rosetta repülési igazgatóhelyettese a párizsi nemzetközi légi show-n tartott sajtóértekezletén.

„Úgy gondoljuk, hogy biztonságos lesz a manőver, de ha azt látjuk, hogy az üstökös aktivitása még erősebb lesz, vissza kell vonnunk a Rosettát közeléből” – tette hozzá.

A szakemberek azt remélik, hogy a Philae által az üstökösön végzett fúrásokkal szerzett anyagminták feltárhatják a részleteit annak, hogyan keletkeztek a bolygók és esetleg maga az élet. Az üstököst alkotó kőzet és jég ősi szerves molekulákat őriz, olyan mintha egy időkapszula lenne.

A terv megvalósítását egy kevésbé kockázatos művelettel kezdik, a műszereket arra használják, hogy „kiszagolja” az atmoszférát, mielőtt elkezdenék mozgatni a Philae-t, hogy anyagmintákat vegyen a következő hónapokban, semmint a következő hetekben – mondta Jean-Pierre Bibring, a Philae-kísérleteket vezető tudós.

Ha a leszálló egység novemberben a tudósok által kiválasztott helyen landolt volna, a Philea már nem dolgozhatna, mivel az őt körül vevő környezet túl forró lenne műszerei működéséhez – magyarázta Bibring.

Köszönhetően az árnyékos helynek, képesek vagyunk felébreszteni és egy hosszas kutatást kezdeni vele. Abban a helyzetben vagyunk, hogy nemcsak felébresztjük, de felújítjuk a tudományos kísérleteket olyan nagyságban, amely minden várakozásunkat meghaladja – tette hozzá.

Forrás: metropol; Kép: Google;
Korrektúra: www.hirmagazin.eu

 

Most népszerű

weblap4u banner
Pannon Work