17.5 C
Budapest
2024. március. 28. csütörtök
HomeFőhírekBelföldi hírekKivannak a mentősök az őket érő támadásoktól

Kivannak a mentősök az őket érő támadásoktól

forrás: hirado.hu

Már túl van az életveszélyen az a mentőápoló, akit betegszállítás közben szúrt meg késsel a mentőben szállított férfi. Az eset kapcsán Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) szóvivője arról számolt be a hirado.hu-nak, hogy a közvetlen veszély mellett a támadások körül tapasztalható erkölcsi méltánytalanság is közrejátszik abban, hogy még mindig sok kolléga elhagyja a szolgálatot.

A dizájnerdrogok miatt romlott a helyzet

A súlyosabb támadások mellett nagyon sokszor érik apróbb inzultusok a mentésben résztvevő kollégákat. Nem ritka a családtagjaikat emlegető „verbális erőszak” sem, ami azért bizarr, mert a mentők éppen segíteni akarnak. Ráadásul a nem túl rózsás anyagi juttatás mellett is helyt állnak az életmentésben – hívta fel a figyelmet az OMSZ szóvivője.

Győrfi Pál azt is elmondta, tisztában vannak azzal, hogy egyes esetekben a beteg például olyan pszichiátriai betegségben szenved, amelynek következtében viselkedése kiszámíthatatlan és támadóan lép fel. Ugyanakkor a dizájnerdrogok elterjedésével romlott a helyzet az elmúlt időszakban, mivel ezeknek a szereknek az összetétele szinte napról-napra változik és hatásuk kiszámíthatatlan. (Meg nem erősített források szerint dizájnerdrog hatása alatt állt az a férfi is, aki hasba szúrta a mentőst a Nagyvárad téren.)

mentősök támadásRendőrök elvezetnek egy férfi, aki késsel támadt egy mentőápolóra Budapesten, a VIII. kerületben 2015. november 3-án. A Budapesti Rendőr-főkapitányság közleménye szerint az Üllői úton egy mentőautóban késsel megszúrt egy mentőápolót egy ellátásra szoruló férfi. MTI Fotó: Mihádák Zoltán

Elszomorítóak azok az esetek is, amikor a beteg hozzátartozója akarja jobban tudni a szakemberek dolgát és agresszíven követelőzik. „Volt olyan eset, hogy egy rokon egy olyan kórházba szállíttatta volna a beteget, ahol nem is foglalkoznak a szükséges ellátással” – tette hozzá Győrfi Pál.

Idő kell, amíg a jog visszatartó ereje beérik, vagy pedig további megoldáson kéne gondolkodni?

Továbbra is bíznak a jog visszatartó erejében, bár egyelőre nem érezhető a korábbi szigorítás hatása a mindennapokban. Valamennyi egészségügyi dolgozó 2011 óta közfeladatot ellátó személynek minősül, így fokozottabb büntetőjogi védettséget élveznek munkavégzésük során.

Győrfi Pál arra is kitért, hogy a képzések során érintik azokat a kommunikációs technikákat, amelyek segítségével megelőzhető a konfliktus, ugyanakkor a valóságban sokszor hiába a „legjobb modor”. Azt is elmondjuk, hogyha nincs más megoldás, akkor meneküljenek a kollégák saját testi épségük védelmében. A törvény egyébként lehetőséget biztosít az ellátás felfüggesztésére, ha a beteg magatartása a mentő életét vagy testi épségét veszélyezteti.

Csak rosszabb lenne, ha fegyvert kapnának a mentők

Egyes vélemények szerint az lehetne megoldás, ha fegyvert, legalábbis önvédelemre alkalmas eszközöket kapnának a mentők. Egyrészt a fegyverviselés ellentétes a segítségnyújtás szellemiségével, másrészt szakértők szerint csak súlyosbodna a konfliktus, ha valamilyen fegyver is előkerülne. Az mindenesetre jól esett mindannyiunknak, hogy Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere személyesen látogatta meg hasba szúrt bajtársunkat a kórházban, ezzel is bizonyítva, hogy fontosnak tartja a hivatásukat gyakorló mentők fokozottabb védelmét – hangsúlyozta Győrfi Pál, a mentők szóvivője.

 

Most népszerű

Hasonló hírek

securiton-tűzvédelem