6.2 C
Budapest
2024. március. 29. péntek
HomeTudástárTermészetvédelem, élőlények védelmeKína az elsivatagosodás ellen egy Nagy Zöld Falat hoz létre 100 milliárd...

Kína az elsivatagosodás ellen egy Nagy Zöld Falat hoz létre 100 milliárd fa ültetésével

Kína a második legnagyobb csodáját építi, melynek célja nem a mongol hordák távol tartása az ország határától, hanem hogy egy zöld oázist hozzanak létre a Góbi sivatag körül.

nagy zöld fal

Kínában most már több nagy fal is van, de a legutóbbit kizárólag az elsivatagosodás elleni küzdelem miatt hozták létre.

A Góbi sivatag egy gyér, kietlen pusztaság Kína és Mongólia középső-északi határterületén, mely jelenleg az ötödik legnagyobb sivatag a Földön, ami nagyon gyorsan növekszik.

Az önmagában 1,3 négyzetkilométer területű Góbi sivatag a lépcsőzetes homokdűnék, és a száraz hőhullámok hatalmas vászna. Lehet, hogy szép, de közte és a Taklamakán sivatag között Kína északnyugati részén nagyban hozzájárul az erdők pusztulásához, és homokviharokat okoz, melyeket Peking irányába fúj a szél.

A sivatag elleni küzdelem részeként Kína a második legnagyobb csodát építi fel több ezer évvel az első után. Ennek a falnak nem a betörő mongol hordák határokon kívül tartása a célja, hanem hogy létrehozzanak egy zöld oázist a Góbi sivatag körül.

A kínai kormány 1978-ban kezdte meg a Nagy Zöld Fal projektet, hogy leküzdjék a zöld területek elvesztését a Góbi sivatag terjeszkedése miatt.

A terv az volt, hogy 4500 kilométeres hosszban Kína sivatag borította északi részén 100 milliárd fát ültetnek.

A mai napig több mint 66 milliárd fát ültettek olyan módszerekkel, mint például a légi vetés, és készpénzzel ösztönözték a gazdálkodókat, akik fákat, cserjéket és egyéb növényzetet telepítettek.
A pekingi Földrajzi Tudományok és Természeti Erőforrások Kutatási Intézetének tanulmánya szerint a projekt pozitív eredményeket mutat.

Minghong Tan, a kutatás vezetője a következőt mondta:

„A növényzet fejlődött, és a porviharok jelentősen csökkentek a Nagy Zöld Fal régiójában más területekkel összehasonlítva.”

A terv kapott némi kritikát is. Néhány kutató, köztük Hong Jiang, a Hawaii Manoa Egyetemről azt mondta, hogy a projekt kudarcra van ítélve Kína agresszív fatelepítése miatt.

Jiang a New Scientist-nek elmondta, hogy „A természet kontrollálása helyett, követnünk kell azt.”

nagy zöld fal2

Mások, mint például David Shankman az Alabama Egyetemről nem biztosak abban, hogy a Zöld Fal fenntartható. Azt kérdi, hogy „Mi az elültetett fák pusztulási aránya? Mi történik, mikor kipusztulnak? Hogyan befolyásolják ezek a fák a füvet és bokrokat, melyek általában jobban ellenállnak a szárazságnak, és hatékonyabbak az erózió ellen?”
Azok, akik befektettek a feladatba azonban optimisták. Végtére is Franklin D. Roosevelt elnök létrehozott egy telepített övezetet 1934-től 1942-ig, melynek során mintegy 220 millió fát ültettek 29900 kilométer teljes hosszban egy 160 kilométer széles sávban Kanadától a Brazos folyóig.

nagy zöld fal3

És ott van a Nagy Zöld Fal a Szaharában, valamint a Száhel kezdeményezés. A 2007-ben indult program során az Afrikai Unió azt tervezi, hogy visszafordítják a talajpusztulás és az elsivatagosodás hatásait.

Egy dolog biztos, valamit tenni kell. Egyelőre azonban nem tudjuk biztosan, hogy vajon ez a helyes megközelítés.

 

Forrás: Újvilágtudat

Most népszerű

Hasonló hírek

Pannon Work