7.3 C
Budapest
2024. április. 18. csütörtök
HomeÉletmódEgészség - betegségKiderült, mit mér rosszul az MRI! Kutatók és orvosok vitatkoznak

Kiderült, mit mér rosszul az MRI! Kutatók és orvosok vitatkoznak

Egy ku­ta­tás sze­rint rosszak az MRI-gépek ada­tai. Az or­vo­sok nem hisz­nek a ku­ta­tók­nak.

Anders Eklund, a Linköping Egyetem kutatója vezette a svéd kutatást, amely szerint az MRI-vel baj van. Szerinte annak ellenére, hogy az MRI népszerű eszköz az agy vizsgálatában, az adatok ritkán egyeznek meg a valósággal.

Kiderült, mit mér rosszul az MRI! Kutatók és orvosok vitatkoznak
Illusztráció.
Fotó: 123RF

Az MRI három legnépszerűbb szoftverét Eklund és csapata egészséges emberek vizsgálatával tesztelte. Az összehasonlító vizsgálat eredményei alapján 65 százalékkal több hibás mérés született, mint amennyire számítottak. Az eredmények annyira pontatlanok voltak, hogy ott is jeleztek agyi aktivitást, ahol nyilvánvalóan nem történt semmi.

Tényleg ekkora a baj?

Az eredményeket torzíthatja maga a vizsgálati eszköz, hiszen a tudósok is arra hagyatkoznak, amit az MRI lát. Tehát nem ténylegesen az agy működését látják, hanem azt, amit ebből a gép érzékel.

Ezzel kapcsolatban dr. Turóczy Gergely radiológus szakorvos szerint a tanulmány csak egy apróságot emelt ki:

egy elméleti hibalehetőséget fújtak föl.

Vagyis nem lesz semmis az összes kutatás. Például a fényképezőgépek sem úgy adják vissza a valóságot, ahogy azt az ember a szemével látja. A fák zöldje nem lesz olyan élénk színű, vagy az is lehet, hogy sokkal zöldebb lesz a képen, mint a parkban. Hiszen a technológia sosem képes pontosan ugyanazt visszaadni, mint amit az ember lát.

Kiderült, mit mér rosszul az MRI! Kutatók és orvosok vitatkoznak 1
Illusztráció.

A radiológus szerint tehát a kutatásokat nem kell törölni, hiszen olyan is előfordul, hogy valamit az ultrahangos vizsgálat nem lát, de az MRI igen. Vagy fordítva. De ez még nem jelenti, hogy hamisak a mérések, hiszen a gépek a fizikai törvények szerint működnek. Ezt a szakorvos a hőkamerák példájával szemléltette.

A hőkamerák felvételein az ember piros és zöld színekben játszik, attól függően, hogy mekkora a test hőmérséklete. Azt viszont nem lehet látni a képen, hogy csíkos vagy pöttyös inget visel-e, de attól még a hőkamera fotója nem lesz hamis, csak más megközelítésből mutatja az adott tárgyat vagy embert.

Tehát senkinek nem kell aggódnia, akit MRI-géppel vizsgáltak, az eszköz pontosan úgy működik, ahogy kell.

Forrás: Ripost

Most népszerű

weblap4u banner
Pannon Work