7.3 C
Budapest
2024. április. 18. csütörtök
HomeFőhírekGazdaságKevesen ismerik jól a fogyasztói jogokat

Kevesen ismerik jól a fogyasztói jogokat

hirmagazin_2015-07-01_072122

Kutatás mutat rá, hogy a magyarok alig ismerik a fogyasztói jogokat: az Eurobarometer adatai szerint csak négy olyan uniós ország van, amelyikben még nálunk is tájékozatlanabbak a fogyasztók, annak ellenére, hogy 27 százalékuknak volt jogos panasza a felmérés elvégzését megelőző egy évben.
Fotó: Kálló Péter

A problémát tapasztaló magyarok 64%-a segítséget is kért, a helyzet megoldásával pedig az ő 65%-uk teljesen vagy valamennyire elégedett volt. A helyzet javításának érdekében Magyarországon és további tizenkét tagállamban indít a héten kampányt az Európai Bizottság (EB), hogy jobban elterjessze ezeket az ismereteket.Hátul kullogunk
A felmérésben különböző fogyasztói jogi szituációkkal kapcsolatos kérdéseken keresztül mérték a tájékozottságot. Kiderült, hogy a magyar fogyasztók 35 százaléka nincsen tisztában azzal, hogy az interneten vagy telefonon rendelt árut egy bizonyos perióduson belül indoklás nélkül vissza lehet küldeni úgy, hogy a teljes vételárat visszakapjuk. Ezzel még középmezőnyben végeztünk a válaszadók közt, a meghibásodott termékek két éven belüli díjmentes javíttatásával vagy cseréjével kapcsolatos ismeretek azonban már rosszabbak voltak. Itt 49 százalék azok aránya, akik rosszul válaszoltak.

Azt pedig, hogy egy kéretlenül megküldött árut még úgy sem kell kifizetnünk, ha nem küldjük vissza azt a feladónak, 76 százalék nem vagy rosszul tudta. A többi országhoz képest legrosszabbul az utolsó kérdésben teljesítettek a magyarok – 27 százalék nem tudta jól, hogy ha hibásan vásárol meg valamilyen terméket, akkor megvan a joga a hiba kijavíttatására, ha az eladó elutasítja ezt a felelősséget.

hirmagazin_2015-07-01_072254

Vannak ugyanakkor olyan eredményei is a felmérésnek, amelyek reményt keltőek – bár a magyarok 64%-a találkozott már megtévesztő hirdetéssel, sokan felismerhették ezt, mert csak 22% vásárolt is ilyen hirdetést követően. Az esetek 43%-ában internetes hirdetések bizonyultak megtévesztőnek.Gond a jótállással
Tavaly összesen 104 605 panasz, bejelentés, észrevétel futott be az NFH-hoz, ami több mint 40 ezerrel meghaladja a megelőző évet.

A fogyasztói jogokról tájékoztató kampányt hazánkban a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatósággal (NFH) együttműködésben végzi az EB. Kiss Anita, az NFH szóvivője szerint a magyarok egyre tudatosabb vásárlók, amit jelez a hozzájuk befutó panaszok egyre magasabb száma, ugyanakkor a jogaikkal gyakran nincsenek tisztában.

– A hatósághoz fordulók egyre inkább abban kérnek segítséget, hogy hogyan tudnák saját ügyeiket elintézni, azaz a hagyományos, a hatóság aktív közbeavatkozását igénylő panaszok száma évről évre csökken. Ez megerősíti a kutatási eredményt is – tájékoztatta a szóvivő a Metropolt.

Kiss Anita elmondta: a megkeresések többsége szavatossággal, jótállással kapcsolatos.

– Arra panaszkodnak nálunk, hogy egy-egy vállalkozás nem akarja javítani a hibás terméket, a törvényben rögzítettnél rövidebb szavatossági/jótállási időről adnak tájékoztatást. Jellemző például, hogy a kereskedő 6 hónapban határozza meg a szavatosság, jótállás időtartamát, holott ez kettő, illetve egy év – sorolta.
Ezen túl tájékoztatása szerint sokan nem jegyezték meg azt a jogszabályt sem, mely szerint a telefonon, postán vagy interneten rendelt termékeknél két héten belül indok nélkül elállhatunk a vásárlástól, visszaküldhetjük a terméket, ha pedig még nem érkezett meg, e-mailben jelezhetjük, hogy nem tartunk rá igényt. Gyakoriak a megtévesztő tájékoztatások is az élet minden területén.Mindenkit oktatni kell
Az NFH szóvivője szerint azért fontos, hogy tisztában legyünk fogyasztói jogainkkal, mert szakértők szerint napi 3-4 alkalommal veszünk valamit, azaz egy évben legkevesebb 1500 fogyasztói döntést hozunk, ennyiszer döntünk arról, mi legyen a pénzünkkel. De nem csak a vásárlók, hanem a kereskedők ismeretei is fejlesztésre szorulnak.

– Azt tapasztaljuk, hogy sok esetben nem rosszindulatból, hanem rossz megszokásból, vagy a hiányos ismeretek miatt adnak megtévesztő tájékoztatást. Például ha az írják ki, hogy akciós terméket nem cserélnek. Tisztázzuk itt is: meghibásodás esetén ugyanúgy javítani vagy cserélni kell az akciós terméket is, mintha teljes áron vásároltuk volna. A garancia csak arra a hibára nem érvényes, ami miatt a terméket leértékelték, de egyéb hibái miatt ugyanúgy megilletnek minket ezek a jogok – foglalta össze Kiss Anita.A legfontosabb ismeretek
A legfontosabb fogyasztói jogok.

A hibás árukat jogunk van megjavíttatni vagy kicseréltetni.

Az interneten vásárolt árukat jogunk van 14 napon belül visszaküldeni.

Jogunk van tisztességtelen kikötések nélküli szerződést kötni.

Jogunk van a hiteles és korrekt tájékoztatáshoz és reklámokhoz.

A külföldi kereskedőkkel kapcsolatosan felmerült problémák kezelése érdekében jogunk van az Európai Fogyasztói Központok ingyenes segítségének igénybevételére.

Forrás: metropol; Kép: Google;
Korrektúra: www.hirmagazin.eu

Most népszerű

weblap4u banner
Pannon Work