6.1 C
Budapest
2024. április. 19. péntek
HomeFőhírekBelföldi hírekKét szakképesítést lehetne ingyen szerezni

Két szakképesítést lehetne ingyen szerezni

2015 05 07 123452
Forrás: M1/Ma Reggel | 2015. 05. 07. 09:00:00

Kedvezménydömping jöhet a szakképzésben, várhatóan 7-8 milliárd forint lesz évente elszámolható – mondta az M1 reggeli műsorában az NGM szakképzésért és felnőttképzésért felelős helyettes államtitkára.
Már a parlament előtt vannak a szakképzésről szóló, valamint az azzal összefüggő törvények módosításait megfogalmazó kormányjavaslatok. Ha ezeket az Országgyűlés elfogadja, a tanulók, az oktatók, az intézményvezetők és a duális képzésben részt vállaló cégek is jelentős kedvezményekben részesülhetnek. A változtatások a tervek szerint a finanszírozás, a támogatáshoz jutás, valamint az adminisztratív terhek terén is könnyebbséget hoznak.

A részletekről az NGM szakképzésért és felnőttképzésért felelős helyettes államtitkára a Ma reggelben elmondta: elsősorban a bürokrácia csökkentésével és a támogatások növelésével segíti a szakképzést a kormány. A jövőben nem kell pályázniuk a cégeknek a forrásokra, hanem automatikusan visszatérítik a szakképzési hozzájárulást azoknak a vállalkozásoknak, amelyek vállalják diákok gyakorlati képzését – emelte ki Odrobina László.

A rendszer átalakításától azt várják, hogy 2018-ra a mostani 50 ezerről 70 ezerre nőhet a tanulói képzési szerződések száma. A fejlesztésekre mintegy 7-8 milliárd forint lesz évente így elszámolható. A tárca úgy számol, saját oktatók esetében mintegy másfél milliárd, tanműhely-fenntartásra mintegy fél milliárd, a felsőoktatási, duális képzés esetében pedig körülbelül kétmilliárd forintot igényelhetnek majd vissza a részt vevő cégek. Az államtitkár bejelentette azt is, hogy a jelenlegi egy helyett a jövőben két szakképesítést lehetne ingyen megszerezni, a másodikat munka mellett, esti tagozaton is a kormány parlament előtt lévő törvényjavaslata szerint.

Odrobina szólt arról is, hogy a duális szakképzésben oktató alkalmazottaknak szeptembertől mestervizsgát kell tenniük, egy másik módosító szerint azonban lennének kivételek: aki „nemzetközileg garantált szintű helyen dolgozik” – például Michelin-csillagos étteremben -, annak a munkahelye önmagában garanciát jelent arra, hogy megfelelő minőségben tud oktatni, ezért neki nem kellene mestervizsgát tennie.

Most népszerű

weblap4u banner
securiton-tűzvédelem