13.5 C
Budapest
2024. április. 19. péntek
HomeSzabadidőKultúraKét bemutató hétvégén a Vígszínházban

Két bemutató hétvégén a Vígszínházban

Forrás: MTI

Két premiert tart a karácsony előtti hétvégén a Vígszínház: Schiller Haramiák című drámáját szombaton a Pesti Színházban, Arthur Miller darabját Istenítélet címmel vasárnap a Vígszínház nagyszínpadán mutatják be.

Két bemutató hétvégén a Vígszínházban
Arthur Miller 1952-ben írta a politikai üldözésről, megbélyegzésről, elvakultságról és szenvedélyes szerelemről szóló drámáját, A salemi boszorkányokat, amelyet most Istenítélet címmel mutat be a Vígszínház – olvasható a színház MTI-hez eljuttatott közleményében.

A darabot a Mohácsi-testvérek fordításában játssza a társulat, Mohácsi János rendezésében, Stohl Andrással, Hegedűs D. Gézával, Szilágyi Csengével és Herczeg Adriennel a főbb szerepekben.

A történet szerint Salemben fiatal lányok egy csapata szerelmi bánattól és más érzelmektől fűtve egy tavaszi éjszakán megidézi az ördögöt. Ám ettől valósággal elszabadul a pokol. Egy csapásra a boszorkányság és az ördög elleni kíméletlen harc csatamezejévé változik az addig békés kis település, ahol már senki sincs biztonságban az elvakult boszorkányüldözőktől.

Az Istenítélet a boszorkánypereken túl az előítéletekről és egy közösség felbomlásáról szól. A politikai és egyházi bűnbakkeresésbe kiválóan simulnak bele az egyes emberek önös érdekei, a törvényes és törvénytelen eljárások pedig önjáróvá válnak, és maguk alá temetik az egész közösséget – olvasható az előadás ismertetőjében.

A közleményben Hegedűs D. Gézát idézik, aki Parris tiszteletes szerepét alakítja: „A rendezés az emberi civilizáció pusztulása utáni pillanatot mutat meg, tehát egy nagyon végletes és kiszolgáltatott helyzetben létező közösség életébe tekinthet be a néző”. Mint fogalmazott, az előadásban megmutatkozik az ember minden arca, az aljas, sunyi és kiszolgáltatott, de ugyanakkor a felséges, tiszteletreméltó és szeretnivaló is.

Az Abigail Williams szerepét megformáló Szilágyi Csengét is idézik, aki arról beszélt, hogy olyan az előadás, mint egy hatalmas kórus- vagy nagyzenekari mű, és fantasztikus élmény egyszerre ilyen sokan a színpadon lenni. „Hatalmas ereje van annak, ha huszonöt ember pánikba esik, dührohamot kap, örül, vagy éppen énekel”.

Herczeg Adrienn, aki néhány évvel ezelőtt Pécsett már játszotta Proctorné szerepét Mohácsi János rendezésében, azt mondta: különleges lehetőség egy színésznőnek kétszer is találkozni egy ilyen nehéz szereppel. „Más lesz ez a mostani előadás, és belőlem is új dolgokat hoz ki a vígszínházi csapat, és az, hogy egy másik életszakaszban járok most” – fogalmazott. A John Proctort alakító Stohl Andrást is idézik, aki azt mondta: „Talán még soha életemben nem játszottam ilyen érdekes, izgalmas szerepet”.

Friedrich Schiller Haramiák című drámáját Kovács D. Dániel rendezésében, Orosz Ákos, Király Dániel és Bach Kata főszereplésével láthatja a közönség.

Schiller alig volt 23 éves, amikor óriási sikerrel bemutatják a Haramiákat, amely gyorsan hírnevet hozott szerzőjének. A két testvér örökségért és szerelemért folytatott versengésének története főként a fiatalabb generáció körében aratott sikert, de a mai napig mindenkit lenyűgöz az izgalmas cselekmény, amely Franz és Karl ellentétéből robban ki.

A darab lázadó szelleme és viharzó áradása egy fiatalember gondolkodásmódjának hű lenyomata, a Haramiák új színpadi változata ugyanezzel a fiatal hittel és lendülettel készült – olvasható a darab ismertetőjében.

Mint írják, az előadásban egy fiatal csapat szövetkezett arra, hogy új formákat keresve utat törjön magának a nézők szívéhez.

A közleményben Kovács D. Dániel rendezőt idézik, aki azt mondta: ez a munkafolyamat remek lehetőség volt arra, hogy a társulaton belül olyan emberek is, akik még frissek itt,  akárcsak ő, találkozzanak azokkal, akiknek már több tapasztalatuk van a „színházcsinálásról”. Itt találkozik a független színházi attitűd a kőszínházi struktúra összes tapasztalatával.

„Amiről lehet beszélni a Haramiákban, az az a helyzet, amibe én is belecsöppentem: a felnőtt-lét küszöbe. Az a pillanat, amikor már döntéseket kell hozni, és ezeknek a döntéseknek már következményei vannak” – tette hozzá a rendező.

 

 

Most népszerű

weblap4u banner
securiton-tűzvédelem