7.2 C
Budapest
2024. április. 16. kedd

Irota bemutatása

Történelem

A település múltja több évszázadra tekint vissza. Az első rutén lakosokat 1450 körül erdőirtás céljából Koriatovits Tivadar telepítette le a területen. Valószínűleg a település neve is az irtotta, irtás szavakból származik. 1499-ben Thezeri László eladta birtokát, Irotát, a mikófalvai Békényeknek. A XVI. század elején Vajai Pelbárt és Pál voltak a falu birtokosai, akik ugyancsak eladták birtokukat Szakácsi Tókos Albertnek. Később Bebekiek és Herényiek voltak a tulajdonosok, bizonyos részek pedig Hangácsi Reghy Kelemenhez tartoztak.

A török elpusztította a települést, ezért amikor Rákóczi Zsigmond lett a földesúr, 6 évig nem engedte adóztatni a lakosokat. A török adóként 40 forintot kellett fizetni, ez bizonyítja, hogy ebben az időben nagy területek tartoztak a településhez. A XVII. században a Teresztényiek, Rákóczi Zsigmond, I. Rákóczi György erdélyi fejedelem, II. Rákóczi Ferenc birtokolták a települést. A lakosság erdőkitermeléssel és állattenyésztéssel foglalkozott. A lakóházakat fából építették.

A szatmári béke után a kincstár lefoglalta a községet. Irotát gróf Illésházi Miklós kancellár kapta meg, majd a kamara Meskó Jakabnak adta. A XVIII. század második felében szláv betelepítés történt. A XIX. században Kálnay József volt a tulajdonos, aki eladta birtokát Vay Ábrahámnak.

1846-ban készült el a népesség jelentős hányadát kitevő görög katolikus hívek számára a kőtemplom. Előtte fából készült temploma volt a településnek. A lakók jelentős anyagi áldozatot hoztak az építkezés érdekében.

A település első egyházi tulajdonú iskolája egy parasztház volt, amelyben 1846-ig (vagy 1888-ig) folyt a tanítás. 1886-ig oroszul tanítottak. 1890-ben épült egy új iskola, s 1938-ban újra új épületet kaptak az irotai iskolások. 1948-ban államosították az iskolát. 1977-ben körzetesítették a környező falvak iskoláit, azóta az általános iskola a szomszédos településen, Lakon működik.

A település jelene

A rendszerváltás után a település fejlődésnek indult.

Központi támogatással:

* kiépült a telefonhálózat,
* megépült a ravatalozó,
* korszerűsödött a közvilágítás

Az Országos Kéktúra Útvonala a községen halad keresztül.

Látnivalók:

* Különösen szép kilátás a Kecskepad felé vezető útról
* Görög katolikus templom szép ikonosztázionnal
* Klasszicista stílusban épült kúria
* Helytörténeti Kiállítás
* 2002-ben feltárt kőtemplom

Szálláshely

Petőfi u. 104.

A község 40 fő befogadására alkalmas szálláshellyel rendelkezik. Az épület felszereltsége: 3 szoba, konyha, vizesblokkal felszerelt helyiség. Az udvaron sátorozásra alkalmas terület van. Az étkezés előre egyeztetés alapján megoldaható.

Érdeklődni a Községi Önkormányzatnál
3786 Irota, Petőfi u. 66

Tel/fax: 48/349-004

Cím: IrotaPetőfi u. 66
Tel: +36 (48) 349 004
E-mail: [email protected]
Web: http://www.menet.hu/irota/

Előző hír
Következő hír

Most népszerű

weblap4u banner
Pannon Work