5.4 C
Budapest
2024. április. 26. péntek
HomeTudástárTudástár - minden érdekességIntegráció 1.0 A németek mindent megpróbálnak

Integráció 1.0 A németek mindent megpróbálnak

Németországgal nagyot fordult a világ – és tényleg, nem csak az EU vezető állama, hanem a status quo is változni látszik. Merkel menekültpolitikájáról már hónapok óta kiderült, hogy nem működik, napjaink kérdése már inkább az: milyen hatásai lesznek Németországra Merkel ténykedésének?

Integráció
Statisztikák szerint a menekültek 10%-a követ el bűncselekményt Németországban. Ők jellemzően nem valós veszély elől menekülnek, sokukat az igazságszolgáltatás „vetette” külföldre – sok a balkáni, afrikai, a nyugati lapok azonban szemérmesen hallgatnak a közel-keletiek által elkövetett bűntényekről. André Schultz a Kriminalpolizei vezetőjével a Die Welt készített interjút, amiben a szakértő elmondta, Schengen létezése óta potenciális veszélyforrás volt a migráció. Azt is elmondta, hogy „nem csak szívsebészek vannak a migránsok között”.

Integráció2
(André Schultz, a Kriminalpolizei vezetője).

A bevándorlás korábban is szült feszültséget, az ország tele van már ott született törökökkel, akik ragaszkodnak saját hagyományaikhoz, különösen azokhoz, melyek nem kompatibilisek az európai, és így a befogadó ország normáival. A Közel-Keletről érkezett bevándorlók eltérő értékrendjéről, kultúrájukról és szokásairól már rendelkezik tapasztalattal a német társadalom, legutóbb a ZDF közszolgálati csatorna közölt egy érdekes kisfilmet az országban élők integrációjának kudarcáról. A német belügyminiszter ezzel a tapasztalattal összefüggésben szűkítené a szíriai menekültek jogait. Thomas de Maiziere múlt heti felvetése szerint a polgárháború sújtotta arab országból származó menekülteknek a jövőben csak 1 évre kellene tartózkodási engedélyt adni, és meg kellene vonni a családegyesítés lehetőségét, mintegy elkerülve a párhuzamos társadalmak növekedését.

A szíriaiak alkotják a menedékkérők legnagyobb csoportját Németországban, az idén október végéig 243 721 szíriai állampolgárt vettek menekültügyi nyilvántartásba, köztük 88 640-et októberben. Az oltalmazottak száma igen csekély, az idén eddig 1500-nál is kevesebb menedékkérő kapott ilyen jogállást. Ez a szám „növekedik majd, amikor a szírekre is kiterjesztjük” a jogállást – nyilatkozta Thomas de Maiziere a Deutschlandfunknak.

Integráció3
Az oltalmazottak számának változása persze csökkenti némileg a beérkezőket, azonban főként adminisztratív jellegű változás. Egyre nagyobb gondot okoz a „helyhiány”, egymás után jelzik a kisebb városok polgármesterei, hogy nem értenek egyet a vezetőség véleményével. Németország-szerte improvizálniuk kell az önkormányzatoknak az elhelyezést illetően, a helyi tornatermek, egyes irodaházak is telítődtek, ahol általában az öltözőkben működik a „mosoda”, de a migránsoknak semmi privátszférájuk nincs, a földön alszanak, zacskókból élnek. Ez nekik sem kényelmes, a nyitott kapuk lényegében nem járnak együtt komforttal, nem beszélve arról, hogy ez rengeteg pénzbe kerül.

Integráció4

Új, angol, arab és német nyelven elérhető okostelefonos alkalmazás segíti a Németországba érkezett szíriai menekültek életét. A Welcome to Germany elnevezésű app-ot két drezdai székhelyű cég fejlesztette ki. Viola Klein is részt vett a munkában, aki elmondta, hogy az applikációt azok a kérdések inspirálták, amelyekkel karitatív tevékenysége során találkozott.

„Kit hívjak, ha segítségre van szükségem? Hol tanulhatok németül? Hogyan kérhetek menedékjogot? Mi történik a jelentkezés után? Milyen dokumentumokat vigyek magammal? Miket fognak kérdezni? Hová fordulhatok további információért?” – sorolja a fontos kérdéseket Viola Klein. „ Nagyon hasznos ez az alkalmazás. Minden olyan fontos információt tartalmaz, amelyre egy szíriai menekültnek szüksége lehet. A német jogrend nagyon különbözik a szíriaitól, és ez az app jelentősen megkönnyíti az eligazodást a mindennapi életben” – mondja a 25 éves Ahmet Mohammed.

Integráció5
(A törökök nagy része a sikertelen integráció élő példája).

Pedig Merkel mindent kitalál, még azt is, hogy egy háború elkerülését jelenti a nyitott német határ, hiszen így nem fog kialakulni a Balkánon is egy konfliktus. A jövőt nem látjuk, de a mindig viharos térségben ettől függetlenül is volt és sajnos lehet is harc. Merkel szerint ez lépésről lépésre valósítható meg, de „egész biztos vagyok abban, hogy sikerülni fog” – mondta a kancellárasszony. Ezzel összefüggésben nyilatkozott a kvótarendszerekről szóló Brüsszel-i megbeszéléseken a luxemburgi külügyminiszter: „Ha a nagy célországok, mint Svédország, vagy Németország túlterheltek lesznek és a határaik lezárásról döntenek, az dominóhatást válthat ki, amelynek kiszámíthatatlan következményei lehetnek a balkáni országokban”.

Hungarian Prime Minister Viktor Orban pauses before speaking during a media conference at the EU Council building in Brussels on Thursday, Sept. 3, 2015. Hungarian Prime Minister Viktor Orban is visiting EU officials on Thursday to discuss the current migration crisis. (AP Photo/Virginia Mayo)

A keleti tagállamok e nélkül is pénzszűkében vannak, a társadalmak elöregednek, miközben nem csak itthonról, egyre nagyobb mértékben mennek Nyugatra a fiatal és képzett személyek. Érthető, hogy a lehetetlen vállalkozásnak tűnő integráció terhét nem akarjuk vállalni, hiszen amikor egy „tagállam visel közös terhet” az egyértelműen a társadalmat terheli tovább.

A Die Welt-ben egy hete megjelent írásában megjelent Thomas Schmid úgy fogalmazott,  „a menekültkérdéssel mélyen bekúszik Európába egy probléma, amely a – még meg sem oldott – pénzügyi válsággal szemben nem pacifikálható hagyományos eszközökkel” – világos, hogy ez a bizonyos patriotizmus szúrja az EU szemét, ami érződik is a cikk hangvételéből. Mint Schmid a továbbiakban írta, ez a kijelentés egy „kilépési nyilatkozat az EU-ból”, de mindenképp egy „erős jelzés” arról, hogy Orbán számára a nemzet abszolút elsőbbséget élvez az EU-val szemben, és azt is jelenti, hogy a magyar kormányfő „felmondta a közösséget” Európával. Holott az Európával való szakítás leginkább abban fejeződik ki, amikor annak értékeivel, szellemiségével és közös kulturális múltjával kerülünk szembe.

Európa a rengeteg hibája ellenére mégis bölcsője az emberi szabadságjogoknak, a lelkiismeret szerinti élés lehetőségének, a szólás és szabad vélemény nyilvánításnak, bár ez utóbbi nem mindig volt így, de amit „Európának” hívunk, az magában foglalja ezen sötét korok legyőzését és annak leküzdését is. Ahogy mi most élhetünk, az a közös harcunk és értékrendünk gyümölcse, ezt feladni pedig közelebb áll az Európával való közösség felmondásához.

Forrás: iszlamallam.blog.hu

Most népszerű

weblap4u banner
securiton-tűzvédelem