7.8 C
Budapest
2024. április. 24. szerda
HomeTudástárTermészetvédelem, élőlények védelmeIlyen most a Marcal, miután tönkretette a vörösiszap-katasztrófa

Ilyen most a Marcal, miután tönkretette a vörösiszap-katasztrófa

A teljes pusztulás után az élővilága regenerálódott, egyre több itt a hal és a horgász.

Vonzó turisztika célpont, horgászhely, kikapcsolódási lehetőség a Marcal és partja közel tíz évvel azután, hogy vörösiszap ömlött a folyóba. Élőhely-fejlesztések zajlanak, visszatértek a halak, sok a pecás ott, ahol 2010 októberében még a teljes élővilágot elpusztító zagyot gipsszel kezelték, semlegesítették.

A vörösiszap katasztrófa jelentős ökológiai károkat okozott, de a gyors és példaértékű összefogás, a hatékony mentesítési beavatkozások a regeneráló folyamatokat felgyorsították, melynek következtében a folyó élővilága is újjáéledt. A Marcal folyó már nem mutatja a katasztrófa következtében kialakult negatív tulajdonságokat. A pH értékek és a mikrobiológiai jellemzők alapján egy teljesen „hétköznapi” folyóról beszélhetünk, amelynek sikerült kihevernie a vörösiszap katasztrófa súlyos környezetkárosító hatásait – ezeket a megállapításokat tette korábban a Hadmérnök című folyóiratban megjelent tanulmányában Takács Krisztina, aki a Marcal folyó mikrobiális állapotát vizsgálta. A Blikk kérdésére hasonlóképp látták a helyzetet a folyó közelében élők és dolgozók.

Németh József, az Észak-Dunántúli Vízügyi Igazgatóság vezetője szerint gyorsan, egy-két év után regenerálódott itt az élővilág. „Ez lehetőséget teremt az alsó szakaszon újabb vizes élőhelyek kialakítására.”

2010-ben a zagy a Tornából a Marcalba, a Rábába, majd a Dunába ömlött. A vörösiszapot az átszakadt gát közelében előbb savval semlegesítették, majd távolabb gipszporral és savas kémhatású ammónium-nitráttal kezelték. „A gipszet ahol csak lehetett, kikotortuk a Marcalból” – tette hozzá az igazgató.

„Élőhely-fejlesztésre nyertünk pályázati forrást, 44 millió forintból (melynek fele önrész) azt a vizes részt próbáljuk rendbehozni, melyet korábban gyakran, s hosszabb időre elöntött a folyó, ívóhelyeket hozva létre – mondta Ivancsóné dr. Horváth Zsuzsanna a Sporthorgász Egyesületek Győr-Moson-Sopron megyei Szövetségének ügyvezető elnöke. A pénzből többek közt két zsilip épül. „Az elmúlt években a telepítéseknek is köszönhetően egyre több a hal a Marcalban, így egyre több is itt a horgász.” A koroncói Pálfi Péter is közéjük tartozik: „hosszú évek után idén váltottam horgászjegyet, telepítettek is folyóba, reménykedem a kapásban” – mondta.

„Mi is foglalkoztunk a vörösiszap-katasztrófa után a Marcal élővilágával, vizsgálatokat végeztünk, s azt állapítottuk meg, hogy szerencsére nagyon hamar, egy-két éven belül helyreállt a folyó menti flóra és fauna – erősítette meg Lajtmann Csaba, a győri Reflex Környezetvédő Egyesület tagja.

blikk / Hirmagazin.eu

Géza
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, jövőre jelenik meg az első regényem, a Hittől a keserűségig" címmel. A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, hogy mely témák hiányoznak médiánkból, szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, a [email protected] e-mail címen.

Most népszerű

weblap4u banner
securiton-tűzvédelem