12.7 C
Budapest
2024. április. 19. péntek
HomeÉletmódEgészség - betegségÍgy hatnak ránk a hormonok

Így hatnak ránk a hormonok

Rengeteg forrás áll rendelkezésünkre, hogy minél többet megtudjunk a saját szervezetünk működéséről, viszont ennek ellenére meglepően keveset tudunk. Sokszor olyan alapvető információkról nincs fogalmunk, amelyet már évszázadokkal ezelőtt ismertek az emberek. Cikkünkben szeretnénk pár sort írni a hormonokról, valamint arról, hogy azok miképpen képesek befolyásolni a szervezet működését.

hormonok

Legtöbbször mikor is fogunk valamilyen rendellenességet a hormonokra? A terhesség során, illetve elhízás esetében. A terhesség ugyan nem negatív, viszont ezzel kapcsolatban leginkább a hangulatváltozás kapcsán hozzuk fel, amelyet már egy negatív jelenségként élünk meg. Legtöbbször tehát valamilyen negatívummal kapcsolatban említjük meg, illetve, akkor, ha valami nem működik úgy, ahogyan kellene. Mindezektől azonban sokkal fontosabb szerepe is van, illetve sokkal több területen van szerepe. Ugyanakkor nem lepődünk meg, hogy ennyire „tudatlanok” vagyunk a hormonokkal kapcsolatban, hiszen maga az orvostudomány is sokáig hadilábon állt ezzel kapcsolatban. A változás korban lévő nők számára az orvosok az 1980-as évek végén hormonokat írtak fel függetlenül attól, hogy voltak-e panaszaik vagy sem. Azt hitték, hogy a változás korában az állandó hormonpótlás garantálni tudja a nők egészségété. Ennek következményekét a hormonpótlásra már-már csodaszerként tekintettek, mintha csak a fiatalság forrása lenne, amely képes megóvni az embert a csonttöréstől, a szívinfarktustól és a bőr öregedésétől is. Aztán 2002-ben jöttek rá, hogy ez mégsem teljesen így van, de csak számos emberi élet károsodása után. Ebben az évben ugyanis félbeszakították az USA-ban a nők egészségét vizsgáló kutatást, amelyet egyébként 2005-ig terveztek. A Womens Health Initiative( WHI) tanulmányban 16 500 nő vett részt, akik 50 és 79 év közöttiek voltak. A kutatás során viszont számos, előre nem kalkulált mellékhatás lépett fel. A placebóval kezelt 8000 nővel szemben a hormonkezelt 8000 nő között 41 százalékkal több volt a szélütés, 29 százalékkal több volt a szívinfarktus és kétszer annyi volt a trombózis és az embólia. Továbbá végül kimutatták, hogy a hormon hatására 26 százalékkal emelkedett a mellrákos megbetegedések száma is. Ugyan a hormonkezelés hatására 37 százalékkal csökkenthető a vastagbélrák kialakulásának gyakorisága, valamint a csonttörések száma is jelentősen visszaeshet, de a kezelés miatt létrejövő betegségek mellett ezek csak másodlagosak.

Most már tudjuk, hogy mennyire fontosak a hormonok, illetve azok nem megfelelő szintű adagolása milyen súlyos következményekkel járhatnak. Térjünk rá viszont arra, hogy miképpen képesek befolyásolni akár a kapcsolatunkat és a hűségünket is. A főszerepben az oxitocin nevű hormon áll, amely képes a már meglévő kedvesség és gondoskodás felerősítésére, valamint ez által a kapcsolatok összetartására is. Ugyanakkor ebben az esetben első sorban az anya-gyerek kapcsolatra gondolunk, de a párkapcsolatok esetében is betölthet fontos szerepet. Az oxitocin ugyanis a kellemes érintések során, a szoptatásnál, valamint az orgazmus után kiürül. Természetesen erre felfigyeltek a kutatók is és végeztek állatkísérleteket. Werner Bartens Orvosi tévhitek lexikona című könyvben írnak arról, hogy a poligám egerek örök hűséget fogadtak a partnerüknek a magas oxitocinszint hatására.

Ne becsüljük le tehát a hormonjainkat, hiszen jelentős szerepe van súlyos betegségek kialakulásában, megelőzősében, valamint akár a hűség, kedvesség mértékére is.

 

forrás: Delina

Most népszerű

weblap4u banner
securiton-tűzvédelem