8.9 C
Budapest
2024. április. 24. szerda
HomeTudástárTechnika, kommunikációÍgy használhatja biztonságban az ingyen wifit

Így használhatja biztonságban az ingyen wifit

forrás: BZI/hirado.hu

Ökölszabályként ki lehet mondani, hogy lehetőség szerint semmilyen „érzékeny” információt, kapcsolatot ne bonyolítsunk nyilvános wifin. És ha halaszthatatlan?

Nagyjából alkalmas az ingyenes wifi arra, hogy a mobilon nézegessük a Facebook hírfolyamát, böngészgessünk a web biztonságos, ismert oldalain. Erre a célra számos külföldön is jól boldoguló wifikereső alkalmazást lehet találni, köztük például a WifiMappert iPhone-ra  vagy Androidra. Csak mondjuk vásárlásba ne kezdjünk, mert egy hacker játszi könnyedséggel szerzi meg nyílt hálózaton az adatainkat.

A minimum: https://

Első dolgunk legyen megnézni a böngészőben az url-t, hogy a cím https://-sel kezdődik-e. Ha hiányzik az „s”, akkor inkább hanyagoljuk a titkosítatlan oldalt. A Facebook, a Google és más ismert oldalak titkosított kapcsolaton kommunikálnak. Az épp most hazánkba költöző Netflix is https-t használ, s a hírek szerint a Firefox egyenesen azt tervezi, hogy a jövőben meg sem jeleníti a nem védett oldalakat.

Így használhatja biztonságban az ingyen wifit
Képünk illusztráció. (MTI/EPA/Dean Lewins)

Második lépésben nyissuk meg a ma már minden nagy böngészőben elérhető inkognitóablakot, s abban dolgozzunk.

A (részleges) megoldás: VPN

A virtuális magánhálózat (Virtual Private Network, VPN) lehetővé teszi, hogy egy közbeiktatott szerver segítségével titkosított kapcsolaton lépjünk a kiszemelt oldalra. Nem véletlenül vannak fizetős VPN szolgáltatások, ezek stabilabbak, de gyors megoldásként az ingyenes is megteszi.

Jó szívvel lehet ajánlani a több mint 300 millió letöltést elért Hotspot Shield Free VPN Proxy-t az Apple és azAndroid készülékekre egyaránt. Az ingyenes változat egy hétig Elite verzióként működik, s ha nem fizetjük elő, némi limitáció tudomásulvételével ingyen használhatjuk a próbaidő letelte után is.

A VPN-től várható külön bónusz a biztonságon kívül, hogy még az internetszolgáltató sem olyan könnyen „látja”, hogy hol tartózkodunk. (Hogy más kíváncsi szemekről ne is beszéljünk.) Általa például elérhetjük (előfizethetjük) azokat a játékokat, zenéket, amelyek csak meghatározott régióban vehetők igénybe, hiszen szinte bármilyen ország „színeiben” felléphetünk.

Hátránya, hogy a hálózati kapcsolat VPN-nel lassabb, s ingadozóbb lesz, mint ha közvetlenül csatlakozunk.

 

Előző hír
Következő hír

Most népszerű

weblap4u banner
securiton-tűzvédelem