15.6 C
Budapest
2024. március. 28. csütörtök
HomeÉletmódEgészség - betegségÍgy használd a fűzfakérget lumbágóra, ízületi fájdalmakra

Így használd a fűzfakérget lumbágóra, ízületi fájdalmakra

A fűzfakéreg népszerűségét annak köszönheti, hogy teája sok ízületi fájdalommal küszködő és gyulladásos betegségben szenvedő beteg tüneteit enyhítette.

2015-09-01_035610

A többnyire Európában elterjedt Salix Alba – fehér fűz kérge igazi csodaszer, ami a fájdalom, láz és gyulladáscsökkentést illeti. Már az Ókorban is előszeretettel kortyolgatták tea formájában, igaz még mit sem sejtve arról, hogy valójában az aszpirin előfutára ez az anyag. A fekete fűzfa kérgének porrá zúzott anyaga Amerikában már évszázadokkal ezelőtt népszerű orvosság volt a gyulladás, láz, megfázás tüneteinek enyhítésére, de sikeresen alkalmazták köszvény, másodnaposság, bélhurut esetén is.

Fűzfakéreg
Mi az aktív hatóanyag?

Hatóanyagai: szalicin, katechin, csersav, gyanta, enzimek, oxalát.

A hatóanyag a legnagyobb koncentrációban a fa kérgében található. A fakérget kora tavasszal hántják a fiatal fa törzséről. Orvosi célokra a Salix alba, a fehér fűzfa használata a leggyakoribb.

A fűzfakéreg kis koncentrációban egy szalicin nevű anyagot tartalmaz, ami a gyomorbél rendszerbe és a májba jutva szalicilsavvá alakul. Mivel 1852-től a szalicilsavat kémiai úton kezdték előállítani a természetes fűzfakéreg kivonat egy kicsit feledésbe merült, hogy aztán napjainkban ismét teret hódítson az alternatív megoldások kedvelői számára. A növényi aszpirinnek is nevezett termékről azt tartják, hogy csillapítja a fejfájást, idegi fájdalmakat, izomfeszültséget, ízületi gyulladást, de lássuk, hogy melyek azok az elváltozások, ahol bizonyítottan hat ez a növény.
Fűzfalevelek
A klinikai kísérletekben is megállta a helyét

A klinikai vizsgálati eredmények azt mutatják, hogy a fűzfakéreg aktív hatóanyaga a szalicin sikeresen csökkentette a fájdalom érzését heveny fájdalom esetén.

Egy német kutatócsoport az adagok kérdésének tisztázására egy klinikai kísérletet végzett el, amelyben két különböző adag fűzfakéreg-kivonat (120 és 240 mg/nap) hatásosságát és biztonságosságát vetették össze a deréktáji– lumbális fájdalmak enyhítésében. Az eredmények azt mutatták, hogy a fűzfakéreg-kivonat mindkét mennyiségben a placebónál szignifikánsan erőteljesebb mértékben csökkentette a fájdalmat, és a nagyobb adagban alkalmazott kivonat is szignifikánsan hatékonyabb volt az alacsonyabb adagban végzett kezelésnél, illetve a placebónál. A kísérletben használt fűzfakéreg száraz kivonat minden mg-ja 0,153 mg szalicint tartalmazott. A hátfájás kezelésben is pozitív eredményeket mutatott és ugyancsak hatékonynak bizonyult a láz és a fejfájás csillapításában is.

Hol nem indikált?

Az arthrozis (az ízületi elfajulás, degeneráció) esetén a tanulmányok ellentmondóak. Míg egyik vizsgálat a fájdalom közel 15%-os csökkenéséről számolt be, addig egy másik 2oo4-es vizsgálat elvetette a fűzfakéreg indikációját arthrozis esetén. Egy biztos az ízületi merevség, ha beállt, akkor már reménytelen a használata. Figyelem a rheumatois arthritis kezelése esetén nem bizonyult hatékonynak és 17 éves kor alatt használata ellenjavallt.

A fűzfakéreg kivonatot használók különös figyelmet kell, fordítsanak a túlérzékenység jeleinek a megfigyelésére a használat első felében, mivel az allergiás reakciók előfordulása 1-3 százalék között mozog (émelygés, hányás, hányinger, hasmenés) Abszolút ellenjavallt terhes és szoptató nőknek, gyomorfekélyben szenvedőknek és vérhígító gyógyszereket használó személyeknek.
Egy gyakorlati tipp az otthoni elkészítésre

Elkészítés: Két bő teáskanál fűzfakérget forrázz le 2 dl vízzel. Fedd le, majd hagyd állni 10-15 percig. Szűrd le és fogyaszd el. Napid ajánlott adag 2- 3 csésze.

Forrás: Arany gondolatok

Most népszerű

Hasonló hírek

securiton-tűzvédelem