12.7 C
Budapest
2024. április. 19. péntek
HomeTudástárTechnika, kommunikációÍgy csinálnak okos bizniszt 1 dollár alatt

Így csinálnak okos bizniszt 1 dollár alatt

forrás: BZI/hirado.hu

99 centért adják, s ráadásul ingyenes házhoz szállítással elhozzák Kínából a magyarországi címre. Most vagy a kínaiak ostobák, vagy…

Aki vásárolt, vagy legalább nézelődött már kínai oldalakon, eltűnődhetett azon, hogy miként lehet 99 centért ingyenes szállítással érintőképernyőhöz való Stylus Touch Screen Pent, vagy iPhone-hoz adatkábelt nyereségesen eladni. Miért éri ez meg a kínai webshop tulajdonosának?

Talán egyszemélyes cégről van szó, amelyik egy sikátorban működik, s még címe sincs? Itthoni ésszel gondolkodva akkor sem jön ki még a postaköltség sem ebből az árból. Pedig fórumokat olvasva, eBayes árakat böngészve megtudhatjuk, hogy igenis kijön és tán még tanulhatnánk is valamennyit a dologból.

hirmagazin_2015-07-30_060144

Alábbiakban vegyük sorra egy 99 centért árult Stylus Pen árának összetevőit.

Hangsúlyozni kell, hogy számításaink elnagyoltak, egy-egy adat bizonyára frissítésre szorulna, kimaradhatott olyan további költségcsökkentő csel, ami ismeretlen a fórumozók előtt, valamint lehet csapda is, ami rontja az üzletmenetet. Mégis, nagy vonalakban, valahogy így lehet számolni.

Először is, a terméket megveszik, mondjuk az Alibabától, amely nagykereskedőként szóba áll a sikátorcéggel is, ha legalább ötven darabot vásárol tőle egy termékből. Mint látható, érintőképernyős ceruzánkat már 0,02 és 0,98 dollár közötti áron megkaphatjuk: ezért furfangosan annyit rendelnek belőle, hogy mondjuk 2-30 centért megkapják.

A következő tétel a boríték, amibe csomagolni kell: ha ezt nagy tételben vásárolják Hongkongban, akkor egy darab 3 (három!) centbe kerül. A nagyfokú automatizáltsággal működő, korszerű Hong Kong Post kedvezményes díjszabása szerint a tételenként 1 kilogrammot meg nem haladó súlyú küldeményeket korlátlan mennyiségben lehet ugyanarra a célállomásra (ország és város) küldeni 95 hongkongi dollárért (1 USA dollár mintegy 7 hongkongi dollár). Így a postaköltség megfelelő mennyiség esetében leszorítható 25 centre. (Ki tudja, ezzel talán még annak a kulcsát is megleltük, hogy miért jön meg olyan sok idő, gyakran egy-másfél hónap alatt a hongkongi postával feladott termék: esetleg mert összevárja az eladó az egy célállomásra küldendő csomagokat.)

Ha fizetési rendszerként a PayPal micropayments-et használja, akkor a PayPal mindössze 5 százalék + 5 cent jutalékra tart igényt: a 99 centes ceruza esetében ez kábé 10 centet tesz ki.

Az árut az eBayen hirdeti meg, amely 7 százalékra tart igényt terméklistánként: megjegyzendő azonban, hogy a listák szabadon változtathatók, ma érintőceruzát, holnap adatkábelt árunk ugyanazon a listán. Mivel a terméket közel egy dollárért kínálja, esetünkben ez történetesen nagyjából 7 centre jön ki darabonként.

Összegezve: 7 cent megy az eBaynek, 10 a PayPalnak, 25 cent a postaköltség, 3 cent a boríték – ez összesen 45 cent. A termékből eleget vásárolva sikerülhet, darabjához mondjuk 2-30 centért hozzájutni, tehát a nyereség valahol 24 és 52 cent között lesz, vagyis a profit 25-50 százalékos.

Ha az eladó a 99 centes holmiból évente elad 10 ezer darabot – filléres holmiból nem elképzelhetetlen egy, az egész világon ismert eBayen ilyen teljesítmény –, akkor 2400 és 5200 dollár közötti jövedelemre tesz szert. Nem is rossz pénz, egyetlen terméken.

 

Most népszerű

weblap4u banner
Pannon Work