20.9 C
2024. március. 29. péntek
HomeSportSporthirekHorvátország - Spanyolország 3:5, hiába a horvát feltámadás, a spanyolok nyolcgólos meccsen...

Horvátország – Spanyolország 3:5, hiába a horvát feltámadás, a spanyolok nyolcgólos meccsen továbbjutottak! – képek

A labdarúgó Európa-bajnokság nyolcaddöntőjében Spanyolország hosszabbítás után 5–3-ra legyőzte Horvátországot, így bejutott a legjobb nyolc közé. Luis Enrique csapata a negyeddöntőben a Franciaországot 11-esekkel búcsúztató Svájccal találkozik június 2-án Szentpéterváron.

Spanyolország őrült mérkőzésen búcsúztatta Horvátországot a nyolcaddöntőben (Fotó: AFP)

EURÓPA-BAJNOKSÁG, NYOLCADDÖNTŐ

HORVÁTORSZÁG–SPANYOLORSZÁG 3–5 (1–1, 3–3, 3–5) – h. u.

Koppenhága, Parken Stadion, 22 771 néző. Vezette: Cakir (török)
HORVÁTORSZÁG: Livakovic – Juranovic (Brekalo, 74.), Vida, Caleta-Car, Gvardiol – Modric (Ivanusec, 114.), Brozovic, Kovacic (Budimir, 78.) – Vlasic (Pasalic, 78.), Petkovic (Kramaric, a szünetben), Rebic (Orsic, 67.). Szövetségi kapitány: Zlatko Dalic
SPANYOLORSZÁG: Unai Simón – Azpilicueta, Eric García (Pau Torres, 71.), Laporte, Gayá (Jordi Alba, 78.) – Koke (Fabián Ruiz, 78.), Busquets (Rodri, 101.), Pedri – Sarabia (Olmo, 71.), Morata, Ferran Torres (Oyarzabal, 88.). Szövetségi kapitány: Luis Enrique
Gólszerző: Pedri (20. – öngól), Orsic (85.), Pasalic (90+2.), ill. Sarabia (38.), Azpilicueta (57.), Ferran Torres (77.), Morata (100.), Oyarzabal (103.)

Még több sporthír!

Spanyolország óriási kedvvel, nagy mezőny- és labdabirtoklási fölényben kezdte a Horvátország elleni nyolcaddöntőt a koppenhágai Parken Stadionban.

Luis Enrique csapatának az első bő negyedórában több helyzete is volt – Pablo Sarabia az oldalhálóba lőtte a labdát, Koke ziccere után Dominik Livakovic lábbal védett, Álvaro Morata fejese pedig nem volt pontos –, ám ezek kimaradtak, ami megbosszulta magát: a 20. percben elképesztő öngóllal megszerezték a vezetést a horvátok. A labdát a felezővonal közelében járatták a spanyolok, végül nagyjából 40 méterről Pedri a hazaadást választotta, ám Unai Simón nem tudta átvenni a labdát, amely így a kapuban kötött ki. 1–0

Érdekesség, hogy az idei Európa-bajnokságon ez már a kilencedik öngól volt – ez pontosan annyi, mint amennyi öngólt eddig összesen feljegyezhettünk az Európa-bajnokságok történetében (az 1960 és 2016 között megrendezett 15 tornán).

Unai Simón érthetően nem volt boldog az öngól után (Fotó: AFP)

A semmiből kapott gól kicsit megfogta a spanyolokat: Nikola Vlasic kis híján azonnal megduplázta a horvátok előnyét, ám a pozitív koronavírustesztet produkáló, így tíznapos karanténba kerülő Ivan Perisicet helyettesítő CSZKA Moszkva-játékos az oldalhálóba lőtte a labdát, majd nem sokkal később Mateo Kovacic távoli lövése után védett a spanyol kapus.

A spanyolok az első félidő hajrájára túltették magukat a sokkon, a 38. percben pedig az egyenlítés is összejött: José Gaya első lövését a védők blokkolták, majd a második kísérlet után Livakovic védett, a kipattanóra üresen érkező Pablo Sarabia azonban 10 méterről védhetetlenül bombázta a kapuba a labdát. 1–1

A játék képe a fordulás után sem változott, a spanyolok sokkal lendületesebben futballoztak, és több lövéssel is próbálkoztak, így a második félidőből alig több mint tíz perc telt el, máris átvették a vezetést: az 57. percben Ferran Torres bal oldali beadása után a védőjét megelőző César Azpilicueta közelről fejelte a kapuba a labdát. 1–2

César Azpilicueta (2) először volt eredményes a spanyol válogatottban (Fotó: AFP)

A folytatásban a Mislav Orsicot és Josip Brekalót is bevető horvátok mindent megtettek az egyenlítés érdekében, ám sokáig úgy tűnt, nem tudják ismét bevenni Simón kapuját: Josko Gvardiol közeli lövése után például óriásit védett az Athletic Bilbao kapusa.

Ráadásul a hajrához közeledve a spanyolok előtt egyre több terület és így kontralehetőség is adódott. A 72. percben Morata küldte a kapuba a labdát, ám ezt a találatot les miatt érvénytelenítette a játékvezető. Öt perccel később azonban már nem volt menekvés, a horvátok az oldalvonalnál a frissítéssel voltak elfoglalva, így Pau Torres remek, a saját térfeléről gyorsan elvégzett szabadrúgása után Ferran Torres betört a tizenhatoson belülre, majd Livakovic mellett a kapuba passzolta a labdát. 1–3

Ekkor úgy tűnt, eldőlt a továbbjutás kérdése, ám a 85. percben egy kapu előtti kavarodás végén Orsic a gólvonal mögé küldte a labdát (2–3) – ezt a gólvonal-technológia gyorsan megerősítette, így Cüneyt Cakir megadta a találatot. Nem kellett több a horvátoknak, tovább fokozták a nyomást, a hatperces hosszabbítás második percében pedig két csereember főszereplésével sikerült is egyenlíteniük: Orsic bal oldali beadása után a középen teljesen üresen érkező Mario Pasalic öt méterről a kapuba fejelte a labdát. 3–3

A rendes játékidő hajrájában óriási feltámadást produkáltak a horvátok (Fotó: AFP)

Jöhetett tehát a kétszer 15 perces hosszabbítás, amelynek elején a lélektani fölényben játszó horvátok többször is megszerezhették volna a vezetést. Orsic kevéssel célt tévesztett, míg Andrej Kramaric közeli próbálkozása után Unai Simón bravúrral védett.

Gólszerzési lehetőség azért a másik kapu előtt is adódott, sőt, a 100. percben már nem sikerült mentenie a horvát védelemnek: Dani Olmo jobb oldali beadása után Morata egy átvételt követően a kapuba zúdította a labdát (3–4). Három perc sem telt el, Olmo újabb pazar labdájából a csereként pályára lépő Mikel Oyarzabal is beköszönt. 3–5

A hosszabbítás második félidejéből nagyjából harminc másodperc telt el, Zlatko Dalic csapata kis híján szépített, Ante Budimir lövése után azonban centikkel elkerülte a kaput a labda. Mint később kiderült, a horvátok ezzel minden puskaporukat ellőtték, másodszor már nem tudtak felállni kétgólos hátrányból – sőt, a végén kis híján még a spanyolok szereztek újabb gólt, Olmo lövése után a kapufa segítette ki Livakovicot –, így Spanyolország hosszabbítás után 5–3-ra nyert, és készülhet a Franciaországot 11-esekkel búcsúztató Svájc elleni negyeddöntőre, amelyet június 2-án rendeznek meg Szentpéterváron.

Luis Enrique és a spanyol stábtagok öröme a lefújást követően (Fotó: AFP)
Róma
43. mérk. győztese–44. mérk. győztese (48. mérk.)