4.3 C
Budapest
2024. április. 26. péntek
HomeTudástárTechnika, kommunikációHat végzetes hiba, amit mobillal elkövethetünk

Hat végzetes hiba, amit mobillal elkövethetünk

forrás: hirado.hu

Ez a legkevesebb, amit be kell tartani, ha nem akarunk kényelmetlen helyzetekbe kerülni. Bármilyen mobil eszközzel; telefonnal, tablettel, laptoppal.

Ne bízzunk meg nyilvános wifiben

Csábító a nyilvános – és ingyenes – internetet kávézókban, éttermekben, szállodákban és repülőtereken használni. Holott ezeken a helyszíneken akár a kezdő hackerek is könnyen át tudják venni az irányítást a készülékünk fölött.

Legalább kérdezzünk meg egy helyi alkalmazottat a hálózat nevéről, hogy ne a bűnözők által működtetett, hamis hálózaton szörföljünk.

Soha ne bankoljunk nyilvános wifin, ne adjunk meg felhasználónevet, jelszót.

Hat végzetes hiba, amit mobillal elkövethetünk
shutterstock_362851364

Fotó: Shutterstock

Ne válasszunk könnyen törhető jelszót

Nem csupán a céges rendszergazdák bogara, hogy semmilyen nyelven ne legyen értelme a jelszónknak, hogy tartalmazzon kis- és nagybetűket, számokat, írásjeleket – minél kevésbé logikus sorrendben, annál jobb.

Az egyszerű jelszavakat ki lehet találni, vagy a webről is letölthető jelszótörő programokkal megszerezni. Mint Zuckerberg jelszavát, a dadada-t.

Ne alkalmazzunk egy jelszót több weboldalon

Szintén unalomig ismételt, mégis leginkább lustaságból figyelmen kívül hagyott tanács: ne legyen azonos a jelszavunk a Gmailen, a Facebookon és a bankunkban, mert ha egyet megszereznek, minden bizalmas adatunk, pénzünk elvész.

A közelmúltban lopták el 68 millió Dropbox, 272 millió e-mail, 500 millió Yahoo felhasználó jelszavát. Bár viszonylag régi azonosítókról van szó, még azok is bajba kerülhettek, akik már nem használják ezeket a fiókokat, ha azóta egyező jelszót adtak meg más oldalakon.

Ne használjunk alapbeállításokat

Se programokban, se készülékeken. A mobillal, tablettel, laptoppal kapott gyári alapbeállítás csak az első üzembe helyezésig jó, utána nyitott kaput kínál minden betolakodónak.

Ne kattintgassunk figyelmetlenül

Csak lassan: mielőtt kattintunk, vigyük rá az egeret, hogy a böngésző bal alsó sarkában lássuk, tényleg oda mutat-e a link, amit a szöveg ígér.

Az egyik legegyszerűbb átverés, ha ismert szolgáltató nevét használják aldomainként – például Gmail.akarmi.com – a gyorsan kattintók megtévesztésére.

Ne osszunk meg túl sokat közösségi oldalakon

Előbb-utóbb némelyik posztot jó lenne törölni, de az internet mindenre emlékszik.

És egy betörőnek sincs annál kényelmesebb megoldás, mint Facebookról, a legbiztosabb forrásból – tőlünk – értesülni arról, hogy most senki sincs otthon, hiszen éppen képeket töltöttünk fel az üdülés alatt.

 

Most népszerű

weblap4u banner
securiton-tűzvédelem