7.3 C
Budapest
2024. március. 29. péntek

Harkány bemutatása

Harkány Magyarország, valamint Baranya megye déli részén található, 8 km-re a horvát határtól. Neve feltehetően Töhötöm fia, Horka (Harka) nevéből ered, amelyet 1323-ban említ először írásos emlék, Nagh Harkan néven.
Harkány város lakónépessége 1998. évben 3.345 fő volt, 2003-ban 3588 fő de vonzáskörzete és a több, mint 3.000 üdülőegységben tartózkodó vendégek révén átlagosan napi 20-25 ezer emberről kell gondoskodnia (novembertől áprilisig 15-20 ezer, májustól októberig 25-30 ezer emberről). Harkány közigazgatási területe 2.568,6 ha, ebből belterület 426,6 ha, mely 51,8 ha üdülőterületet is magában foglal, erdőterülete 333,6 ha. 1977-ben Harkányhoz csatolták Terehegy kistelepülést, ugyanebben az évben nagyközségi rangot is kapott. Közigazgatási központ lett 7 társközséggel: Ipacsfa, Kovácshida, Drávacsepely, Drávaszerdahely, Márfa, Rádfalva, Diósviszló.
Az 1990. évi rendszerváltás meghozta a kistelepülések önállósodását, és Harkány segítségével két önálló körjegyzőséget hoztak létre. Ennek ellenére városunk térségi szerepét megtartotta, és fokozatosan erősíti. A körzeti iskola, a korábbi 8 településsel szemben ma 14, a körzeti óvoda, a korábbi 5 településsel szemben ma 12 település gyerekeit fogadja. A logopédiai foglalkozás és a zeneiskola új színfoltként jelent meg az oktatásban. A 17 települést ellátó körzeti egészségházban a gyermek fül-, orr- gégészet új szolgáltatásként jelent meg.A Tenkesgáz Kft. és a Tenkes Vízitársulat is a 1997ben kezdte meg működését, így annak térségi hatása mára már jelentős. A térinformatikai rendszer bevezetése Harkány innovációs szerepét fokozza. A város foglalkoztatottságban betöltött térségi szerepét legjobban a bejáró és az eljáró napi ingázók, valamint a munkanélküliek száma mutatja: 1990-ben bejáró 1.049 fő, eljáró 501 fő, munkanélküli 78 fő, 1998-ban bejáró 1.122 fő, eljáró 485 fő, munkanélküli 72 fő. Harkány a legerősebben érintett vonzáskörzetéhez tartozó 25 településnek – 11.692 lakossal – központja. A több, mint 10.000 lakost számláló szomszéd várossal, Siklóssal sok tekintetben kölcsönhatásban van, és további településekre vonatkozóan is közös a vonzáskörzetük.
A hagyományos kisvárosi funkciókat és azok térségi hatását messze meghaladja Harkány idegenforgalomban betöltött szerepe. Baranya, Somogy és Tolna megye legjelentősebb gyógyidegenforgalmi központja. A gyógyidegenforgalom, a konferencia, a rendezvény és a sportturizmus hatása túlnyúlik az országhatáron. Az idegenforgalom területén az 1980-as években – a kereskedelmi vendégforgalmat figyelemmel kísérve – betöltött szerepköréből veszített a város. 1986-ban az összes regisztrált vendégéjszaka száma Baranya megyében 1.594.210, Harkányban 820.372 (több, mint 50%). 1997-ben Baranya megyében 629.457, Harkányban 213.578 (34%). Baranya megye vendégforgalma a vizsgált időszakban 39%-ra, Harkányé pedig 26%-ra esett vissza. Harkány valós vendégforgalma ezt jóval meghaladta, amelyet a fürdő vendégforgalmának alakulása is mutat. 1986-ban 1.779.249 fő, 1997-ben 918.673 fő (52%), 2003-ban 915.512 fő. Ez jóval kedvezőbb képet mutat Baranya megye vendégforgalmának csökkenéséhez viszonyítva.
A bevásárlóturizmus szerepének növekedése kapcsán a foglalkoztatás egyre szélesebb vonzáskörzetet érint. A település fejlettségét jól mutatja, hogy a működő vállalkozások száma ugrásszerűen emelkedett, 1998-ban már 915 volt. A szolgáltatás, a kereskedelem és a vendéglátás terén a minőségi és mennyiségi fejlődés egyaránt megjelent. A város meghatározó gazdasági egysége a Gyógyfürdő Rt.
A település 59 ha 3.440 m2-es zöldterülete és az 1.962 m2-es virágos terület jól kiegészíti a rendezett, nagy zöldterületű magántelkeket. A kandeláberek, a szeméttároló edények, a padok jól beleillenek a zöldövezetekbe.
A beruházási kedvet mutatja, hogy közel 300 külföldi (német, horvát, olasz, osztrák, svájci, stb.) szerzett ingatlant az elmúlt 2 évben. Új szálloda, panziók, vendéglátóegységek, üdülők, lakások és új intézmények, intézményrészek (iskola, óvoda, sportcsarnok, Tourinform-iroda, Harkányi Hírek szerkesztősége, szabadtéri színpad) épültek. A közműellátás területén nagy beruházások valósultak meg (szennyvíztelep, szennyvízhálózat, kábel tv-hálózat, telefonközpont hálózattal, Pannon GSM és Westel rádióantennák telepítése, út- és kerékpárút építése-felújítása, hőközpont vezetékhálózattal, közvilágítás átalakítása, hegyi villamosítás, stb.). Ennek következtében a lakossági rész ellátottsága minden területen eléri, vagy megközelíti a 100%-ot. Elindult 1999. évi befejezéssel a település teljes földgázellátó-vezetékrendszerének kiépítése. Harkány Baranya megyében betöltött szerepét jól mutatja az átlagos vonzáskörzetét bemutató térkép. A szorosan vett vonzáskörzetet (26 település) messze meghaladja térségi hatása. További 117 település tekintetében, az idegenforgalmi kapcsolódáson felül is van kihatása, ebben a körzetben találhatjuk meg a szórvány-hatásokat is.
Harkány szellemisége, kulturális- és sportélete, partnerkapcsolatai (1991-ben Bruchköbel, 1995-ben Crikvenica, 2002-ben Szczawnica lett testvérvárosunk) terén is sokat fejlődött, ami a közösségi hozzáállás erősödését is mutatja. Harkány – elmúlt 8 esztendejének eredményes közművelődés-politikáját igazolja a helyi televízió, az újság, a zeneművészeti csoportok, a nyugdíjas klub, a sportegyesületek jelenlegi színvonalú működése, illetve létrejötte. A rendezvények szerepe fokozatosan felértékelődött, számuk egyre több, és egyre szélesebb körben jelennek meg. A rómaiak által honosított szőlőkultúra a 257,5 ha-os szőlőhegyen ma is virágzik, és része a Siklós-villányi történelmi borvidéknek.
A település fejlettsége, térségi szerepe, kiemelkedő idegenforgalmi jelentősége és a helyi közvélemény elvárása indokolta a képviselőtestület döntését, amely szerint kezdeményezi Harkány nagyközség várossá válását. Az elhatározást követően 1999. július 1-én Harkány, a köztársasági elnök döntése alapján városi rangot kapott.

Látnivalók

1. Katolikus templom és templomkert : az 1990-es években épült templom külső falán Jézus szenvedéstörténete látható Morvai László tűzzománc alkotásaiban. A tűzzománc Stációk a templomkertben is folytatódnak, a magyar történelem jeles eseményeit és személyiségeit bemutatva.

2. Református templom : a Gyógy- és Strandfürdővel párhuzamos Kossuth Lajos utcában található az 1802-ben épült, műemléki védettséget élvező református templom.

3. terehegyi református templom : az 1798-ban épült, szintén műemléki védettséget élvező templom a terehegyi városrész kis dombján található.

4. Zsigmondy sétány, park : a Fürdőtől délre elhelyezkedő ősparkban számos képzőművészeti alkotás és kényelmes padok várják a pihenni vágyókat

5. Harka – kút : az ősparkban található 2000-ben felállított, értékes Zsolnay alapanyagú szökőkút a harkányi víz legendájához kapcsolódó motívumot ábrázol.

6. Országalmás csobogó : a 2000-ben felállított, Polgármesteri Hivatal előtt álló Milleniumi Országalmás csobogó Vajda László és Kamerer Tamás munkája.

7. Strand -és Gyógyfürdő

Vadászat

Harkány környékén öt vadásztársaság várja az erdők és a vadászat szerelmeseit.
A Drávamenti Hubertus Vadásztársaság
Az Ipacsfai Vadásztársaság
Az Ócsárd és Vidéke Vadásztársaság
A Siklósi Táncsics Vadásztársaság
A Tenkes Kittenberger Vadásztársaság

A Táncsics Vadásztársaság Harkány, Siklós és Drávaszabolcs körzetében, 10 000 hektár nagyságú, csodálatos Dráva ártéri területen helyezkedik el. Évente visszatérő, német és osztrák vadászok is kedvelik a Duna-Dráva Nemzeti Park kellemes környezete által biztosított hangulatot.
Cím: Harkány Kossuth Lajos u. 2.
Tel: +36 (72) 480 202
E-mail:
Web: http://www.harkany.hu/

Most népszerű

Hasonló hírek

weblap4u banner
securiton-tűzvédelem