6.9 C
Budapest
2024. április. 26. péntek

Halászház

Báta a Sárköz legdélibb települése. A sárközi táj „sárközivé” tételében elsősorban a Duna, másodsorban a Sárvíz és a Báta folyó, valamint a dombvidékről eredő patakok játszottak szerepet. A Duna évszázadok során az egész területet bebarangolta, amely még most is tele van régi medrekkel, holtágakkal, tavakkal. Az igazi sárközi folyó a jelenleg Szekszárd felett folyó Sárvíz volt, amely Bátánál torkollott a Dunába. A mai belvízlevezető főcsatorna, a Báta folyó vagy Pösze, egykor szintén nagy szerepet játszott a Sárköz vízrajzának kialakításában. Régebben valószínűleg Pilis alatt folyt (ugyanis itt van a Báta fok) majd, mint Ráros-Pösze, Bátánál egyesült a Sárvízzel. A Sárvíz torkolatában Bátatő községről tudunk. XVIII. századi adatok szerint a terület 25%-a művelhető csupán, a többi erdős, nádas, vizenyős terület volt.

A sárközi nép ősi megélhetési forrása a halászat lehetett. A Duna szabályozását követően a XIX. század közepén alkonyult be az ősi pákászó, csikéző, rabsitz halászó életmódnak. A vadvizekben gazdag vidék régen eszményien alkalmas volt a halászat minden válfajának űzésére. A bátaiak kedvelt halászóhelye a Vén-Duna, közvetlen falu alatti folytatása a Kis-Duna, amely a Kanális-foknál folyik a Dunába. Az egykori Báta folyó, vagy ahogy Bátán nevezték „Pösze”.

Szülőfalum kis- és nagyhalászai sokszor nem elégedtek meg a falu határában levő halászhelyekkel, hanem a Baja környéki vizekre – Rezétbe, Csertába, Sárosba, Nyéki Holt-Dunára – mentek szerencsét próbálni. A nagy távolságot lehetetlen volt naponta megjárni csónakkal, az ősi közlekedési eszközzel, ezért a halászhely közelében ideiglenes lakásul halásztanyát építettek. A halászok mindennel ellátták magukat, kéthetenként jártak haza a faluba.

Az otthonról hozottakat és a frissen fogott halat szabad tűzön főzték „szógafán” rézbográcsban. Az ételt fatálban tálalták. A halat mindig élve adták el. Az asszonyok másnaponként kimentek a tanyára, és vitték fejükön huszonöt kilós fekete kosárban a halat a környező falvakba vonattal, kocsival, de főleg gyalog. A látogatók megismerhetik a halászok által használt szerszámokat – nagyháló, dobóháló, kece, viliing, varsa, nyomó, szigony-, a különböző hal fajtákat valamint a halászatból élő emberek lakóhelyét életmódját.

Forrás: http://www.museum.hu/museum/permanent_hu.php?IDP=2282&ID=1206
Cím: Óvoda u. 6.
Tel: +36 (74) 490-558
E-mail: [email protected]
Web: www.bata.hu

Most népszerű

weblap4u banner
securiton-tűzvédelem