9.2 C
Budapest
2024. április. 27. szombat

Hajós bemutatkozása

Hajós nagyközség a Duna-Tisza közén Baja és Kalocsa városok között félúton fekszik, a Duna egykori árterén. A Kismartoni és Zsályi levéltár már 1433-ban említette mint lakott települést, a Hajósy és a de Hajós család birtokaként, amely családok nevéből eredeztetik a község nevét is.

A török időkben teljesen elpusztult, elvadult környékre az 1720-as évekbken gróf Csáky Imre kalocsai érsek hívó szavára BadenWürttembergből sváb telepesek érkeztek új hazát remélve és találva. Többségük a Bussen hegy környékéről érkezett, magukkal hozva a Bussen hegyi kápolna Madonna szobrát a kisdeddel.
A Dunán lehajózó telepesek az ulmi dereglyékkel /LJlmer Schahtl/ Kalocsáig hajóztak, ahol kirakodták értékeiket és innen vonultak a mai Hajós területére.

A község 1756-ban vásártartási jogot nyert, ami a fejlődés fontos állomása volt. Az 1780-as években a kalocsai érsek, mint hűbérúr kötelezte a hajósiakat a szőlőtelepítésre, borkészítésre, 10 évi adómentességet biztosítva. A szőlő és bor megjelenésével alakult ki a most már méltán Európa hírű hajósi Pincefalu, melynek löszbe vájt pincelabirintusaiban most is érlelődik a híres hajósi Cabernet, Kék Frankos, Zweigelt.

Az 1200 pincét számláló, egyedi képződmény a turisták, borszerető emberek Mekkáj a. A minden év májusában megrendezésre kerülő Orbán Napi Borünnep 10-15 ezer ember jelenlétével az ország egyik legnagyobb ilyen jellegű borünnepe.

Az évente megrendezésre kerülő Nemzetközi Képzőművészeti Alkotótábor résztvevői között megtalálhatók az európai alkotók legjobbjai Keletről és Nyugatról egyaránt.

Hajós és Hirrlingen /Németország/ partnersége, testvér települési kapcsolata az egyik legrégebbi hazánkban. A Haynald érseki nyaraló és a hajósi katolikus templom barokk együttese a község legszebb terén található, kiegészülve az évszázados platán óriásokkal.

A hajósi emberek munkaszeretete, rendszeretete, a községért való tenniakarása a települést a környék egyik legszebb és infrastrukturálisan 100 -os kiépítettségű településeként tartják számon. A község 70 %-os svábságának nyelvtudása vonzza a német nyelvterületről a beruházókat, így többek között a Pieroth Hungária Kft. borfeldolgozót, a BWA Kft. paprika feldolgozó üzemet, a Kumpf, a Dannecker Kft. varrodát üzemeltet, ahol a helybelieket foglalkoztatják.

Nevezetességek
Hajós község büszkesége a mintegy 1300 présházból álló Pincefalu. A Pincefalu szabályos utcákból áll, amelyeket a présházak és az alattuk elhelyezkedő löszbevájt alsópincék alkotnak. Egybefüggően ez a legnagyobb a maga nemében. A kacskaringós utcák, apró présházak hangulata és a messzeföldön híresen jó borok felejhetetlen élményt nyújtanak az idelátógatónak. Jellemző fajták Cabernet, Kékfrankos, Kadarka, Szürkebarát, Cserszegi Fűszeres. A pincefalu kialakulása egyidős a községgel. Az 1980-as évek óta sok pince át lett alakítva vandégfogadásra alkalmassá, illetve sok ilyen épült újjonan.
A község ünnepe is a borhoz kapcsolódik, ez a minden év május utolsó hétvégéjén megrendezésre kerülő Orbán Napi Borünnep, aminek kulturális programjai sokezres térdeklődőt vonzanak.
A község történelmi központja a Köztársaság tér, amelynek barokk épületei kisvárosias hangulatot árasztanak. Ezen épületek az alábbiak:
A Szt. Imre római katolikus templom 1728-ban épült barokk stílusban, oldalhajókkal 1879-ben egészült ki. Főoltárán Szűz Mária fából készült 1 m magas szobra található, amelyet az Óhazából hoztak magukkal a betelepülők. A elötte történt gyógyulások miatt csodatevőnek nevezett szobor eredetije a XVI.sz-ból származik.
A római katolikus plébánia a XVIII.sz. elején épült későbarokk stílusban.
Féltett kincse Mária Terézia és férje, valamint szülei élettnagyságű egészalakos portréja, amit egy németalföldi mester munkája.
A templom melletti gondozott parkban lévő Kálvária 1881-ben létesült, Zsolnay kerámia stációkkal 1934-ben lett ellátva.
A második világháború utáni lakosságcsere során betelepített felvidéki magyarok egy része református vallású, részükre épült a Köztársaság téren lévő Református Imaház 1987-ben.
A volt érseki vadászkastélyt 1739-ben építette a kalocsai érsek. Négy arányos saroktornyát 1767-ben emelték. Később Haynald Lajos érsek árvaházzá alakították, amit a II. Világháború után állami nevelőotthon lett.
A patika épületét 1912-ben Koos Károly taníványa tervei alapján erdetileg lakóházank építették. Az elötte lévő parkban található Nepomuki Szent János szobra, amelyet 2003-ban újított fel a község.
A központ büszkesége két hatalmas platánfa, melyek alatt egy patak folyik. Ezek tövében található a nyolcvanas évek közepén épült református imaház, ami egyben szolgálati lakás is.
A mai Egyesületek Háza 1905-ben érseki gazdatiszti lakásnak épült. Később lakás és az új átadásáig református imaház volt.
A Köztársaság teret egy üzletsor zárja, amely korábban kántorlakás és iskola volt. Az eredeti épületet 1842-ban emelték.
A községháza a központtól kb. 300 m-re található a gyönyörűen parkosított széles, osztottpályás úttestű Rákóczi utcában. Az épületet 1895-ben 10,800 forint közadakozásból építették a falu akkora lakói.
Az általános iskola alsó tagozat épülete a kastély szomszédségéban taláható. Eredetileg is elemi iskolának épült 1910-ben.Az iskola felső tagozatának épületei 1964-ben és 1978-ban készültek el.
A napköziotthonos óvoda 1957 óta működik jelkenlegi épületében.
A művelődési ház belső tere sok ember csodálatát kiváltja eklektikus kialakításával. A volt szocialista design a kilencvenes évek elején adta át a helyét a mainak.

Kultúra, szórakozás
Szórakozóhelyek
Egyesületek Háza

Cím: Köztársaság tér 1.
Elérhetőség: Pm. hiv 78/404-100
Nyitva tartás: eseti
Leírás: kisebb közönségű kulturális programok helyszíne

Teleház

Cím: Köztársaság tér 1.
Nyitva tartás: 14-20 óráig
Leírás: teleház és szórakozóhely a fiatal generációnak

Programok
Orbán Napi Borünnep Pincefalu minden év május utolsó hétvégéje ingyenes
Szüreti Fesztivál Pincefalu szeptember közepe ingyenes

Mozi
Baja, Kalocsa
Színház
Kecskemét, Szekszárd /Deutsche Bühne/
Művelődési ház
Albrecht Dürer Műv. Ház

Cím: Kossuth u. 2.
Elérhetőség: 06-20/914-5980
Nyitva tartás: eseti
Igazgató: Stadler Ferenc
E-mail: [email protected]
[email protected]
WEB www.admh-hajos.hu

Múzeumok, kiállítások, emlékhelyek
Heimatmuseum

Cím: Szigeti fő u. 59.
Elérhetőség: Polgármesteri Hivatal
Nyitva tartás: Bejelentkezés alapján
Igazgató:
német nemzetiségi tájház korhű berendezéssel

Könyvtár, levéltár
Községi Könyvtár
Cím: Kossuth utca 2.
Elérhetőség:
Nyitva tartás:
Igazgató:

Turistáknak
Térkép
A település Bács-Kiskunmegyében fekszik. A település mellett halad el a 54 sz. út, valamint a vasúti összeköttetés is biztosított. A településtől 80 kmkilométerre Kecskemétnagyváros található. A település területe 90 km2.
ATM automaták
Rákóczi u. 2. OTP

Vendéglátóipari egységek
Étterem Telefon Cím Leírás
Popey Étterem 78/405-040 Szigeti Fő utca 20. étterem

Judit Panzió Étterem 78/404-832 Hajós-Pincék Császártöltési út étterem, panzió, borozó

Kovács Borház 78/404-947 Hajós-Pincefalu Bajai út borház

Kadarka Borozó 78/404-816 Hajós-pincék Jánoshalmi út borozó, étterem

Hepp Borház 06-20/947-5785
06-78/405-238
[email protected]
Hajós-Pincék Borbíró utca borozó

Schlosser Söröző Szigeti Fő utca 5. söröző

Beck Söröző Szigeti Fő utca 36 söröző

Kanyar Söröző Szigeti Fő utca 58 söröző

Büfé Köztársaság tér váróterem és vendéglátóhely

Nádas Büfé Hajós-Pincék Bajai út büfé

Teketória Söröző Szigeti fő u.
Sportpálya mellett söröző, tekepálya, biliárd
csocsó, darts
Maligán Söröző söröző, csocsó, biliárd
Rendezvényekre kiadó tetőtér.

Szálláshelyek
Szállás Telefon, email Cím Leírás
Kellermotel 78/504-010 Hajós-Pincék Kút tér hotel

Judit Panzio 78/404-832 Hajós-pincék Császártöltési út panzó

Hepp Borház 06-20/947-5785
06-78/405-238
[email protected]
Hajós-Pincék Borbíró utca pince-panzió

Kovács Borház 78/404-947 Hajós-Pincék Bajai út pince-panzió

Cím: Hajós Rákóczi utca 12.
Tel: +36 (78) 404 100
E-mail: [email protected]
Web: http://www.hajos-kozseg.hu

Most népszerű

weblap4u banner
Pannon Work