14.5 C
Budapest
2024. március. 28. csütörtök
HomeFőhírekKülföldHáborús veszély Iránban: így vészelték át a ballisztikus rakétatámadást a magyar katonák

Háborús veszély Iránban: így vészelték át a ballisztikus rakétatámadást a magyar katonák

Erbíl—Teherán — Ez már háborús veszély! Tizenöt ballisztikus rakétával támadott Irán szerdára virradóan éjszaka két iraki bázist, amelyek egyikén magyar katonák is szolgálnak.

A perzsa ország vezetése véres bosszút esküdött a második emberének számító kémfőnök, Kászim Szulejmáni (†62) temetésén az Egyesült Államok ellen. A Fateh 110 típusú rakétából kettőt Erbíl, a többit pedig az Al-Aszad légi bázis felé lőttek ki. Három nem robbant fel, egy azonban eltalálta az erbíli bázist, ahol magyar katonák is állomásoznak.

Úgy tűnik, az amerikai jelzőrendszer most is jól működött: percekkel azután, hogy a közeledő rakétákról megkapták a vészjelzést, mind az al-aszadi, mint az erbíli bázison tartózkodók azonnal elindulhattak az óvóhelyek felé, így az egyetlen áldozat egy iraki katona volt Erbílben.

Donald Trump amerikai elnök elégedetten nyilatkozott a komolyabb áldozatok nélküli támadás után/ Fotó: MTI – Michael Reynolds

– Erbílben közel 200 magyar katona teljesít missziós szolgálatot, a rakétatámadásban senki nem sérült meg – közölte tegnap Németh Szilárd (55), a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára. – A tárca illetékesei folyamatosan elemzik az Irakban kialakult helyzetet a Külügyminisztériummal közösen, és minden lehetséges forgatókönyvre fel vannak készülve annak érdekében, hogy továbbra is szavatolják az Irakban szolgáló magyar katonák biztonságát – szögezte le.

Csaknem kétszáz magyar katona teljesít szolgálatot az erbíli bázison. 2018 karácsonyán készült róluk ez a fotó. Zubbonyukon a magyar trikolór díszeleg, barakkjuk előtt pedig magyar zászló lobog /Fotó: MH IKBK 7

Szijjártó Péter külügyminiszter kiemelte: az iraki Erbílben található magyar főkonzulátus négy munkatársa szintén jól van, és az ő biztonsági helyzetüket is folyamatosan elemzik. A Bagdadba akkreditált magyar nagykövet jelenleg Magyarországon tartózkodik, mivel a magyar nagykövetség működésének helyet adó brit nagykövetség részéről azt a kérést kapták, hogy ne térjen vissza állomáshelyére – fejtette ki a tárcavezető.

A támadásnak nem volt amerikai áldozata – ezt már az amerikai elnök, Donald Trump (73) Twitter-bejegyzéséből lehet tudni. „Minden rendben van. Rakétákkal támadták a bázisainkat, de még csak meg sem sérült senki. Eddig jó!” – írta megkönnyebbülve az elnök, aki maga is személyesen járt már az al-aszadi bázison. Az iráni állami televízió a támadást bejelentő közleményében egyébként 80 amerikai áldozatról beszélt, ezt azonban semmilyen független forrás nem erősítette meg.

A támadást az Iráni Forradalmi Gárda vállalta magára, hozzátéve, hogy a „Mártír Szulejmáni” elnevezésű hadművelet csupán a kezdet volt. Megszólalt Ali Hámeini (80), Irán legfőbb vezetője is, aki azt mondta: Amerika komoly arculcsapást szenvedett el, de ez nem elegendő, folytatják majd a megtorló válaszcsapásokat,

– Azt kizárhatjuk, hogy a harmadik világháború előjeleit látjuk éppen. Az viszont előfordulhat, hogy Amerikai valamiféle konfliktusba kezd Iránnal, de hogy milyen formában, az még mindig kétséges. Le lehet győzni Iránt, de csak nagyon komoly áron – mondta lapunknak Kaiser Ferenc biztonságpolitikai szakértő, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense. – Annyi biztos, hogy Szulejmáni megölése a lehető legrosszabb megoldás volt, amit az Egyesült Államok véghez vihetett, enélkül talán minden hamarabb elcsendesedhetett volna – fejtette ki Kaiser Ferenc.

Az ábra azt mutatja, hogy milyen útvonalon érkeztek a rakéták hozzávetőlegesen 300 kilométeres távolságot megtéve / Grafika: Séra Tamás

Voltak már tragikus veszteségek

Az iraki háború 2003-as kirobbanása óta több magyar katona lelte halálát külföldi szolgálatteljesítés közben.

2004-ben Nagy Richárd halt meg egy iraki pokolgépes merényletben, vízszállítás közben.

2008-ban egy tűzszerész, Kovács Gyula Afganisztánban halt hősi halált. Pár hónapra rá Nemes Krisztián tűzszerész ugyancsak feladatteljesítés közben lelte halálát.

2010-ben Afganisztánban hunyt el Pappné Ábrahám Judit főtörzsőrmester, mikor a konvoját támadás érte.

2011-ben két katona is meghalt Afganisztánban, amikor előzés közben felborult az őket szállító páncélozott jármű.

Az egyik iráni rakéta nem robbant fel, becsapódáskor darabjaira esett Erbíltől mint egy 30 kilométerre / Fotó: Getty Images

Lesz kivonulás?

Múlt vasárnap fogadta el az iraki parlament azt a határozatot, amely arról rendelkezik, hogy a külföldi katonai missziók – köztük természetesen a magyar is – azonnal hagyja el Irak területét. Donald Trump erre reagálva azt mondta: Nem teszünk egy lépést sem. Szijjártó Péter óvatosabban fogalmazott: „A vezérkar folyamatosan figyelemmel kíséri a kialakult súlyos helyzetet, és kész haladéktalanul végrehajtani bármilyen olyan műveletet, amelyet az Iszlám Állam elleni globális koalíció vezetői szükségesnek tartanak” – mondta a miniszter.

Újraéledhet a terror állama

Szakértők máris attól félnek, hogy mint a 2011-es arab tavasz után, a zűrzavart kihasználva ismét színpadra léphet a térséget éveken át irányító és rettegésben tartó terrorszervezet, az Iszlám Állam. – Nem feltétlenül tőlük, hanem magától a terrorizmustól kell félni, és az instabil helyzet bizony újra előhívhatja ezt a térségben, csak az a kérdés, milyen formában – vélekedett Kaiser Ferenc biztonságpolitikai szakértő.

Forrás: Blikk.hu

Fotó: MTI EPA

Most népszerű

Hasonló hírek