11.3 C
Budapest
2024. április. 19. péntek
HomeTudástárTechnika, kommunikációHa zsarolóprogram került a gépre, ott is marad

Ha zsarolóprogram került a gépre, ott is marad

forrás: Kossuth Rádió / Közelről

Egyre kifinomultabb módszerekkel támadnak a hackerek: akár hónapokig gyűjthetik rólunk az adatokat anélkül, hogy észrevennénk. A kimutatások szerint a kiberbűnözés által okozott kár mára meghaladja a drogüzletét is, 2016 első felére pedig minden idők legjövedelmezőbb kártékony programjaivá váltak a zsarolóprogramok.

 Ha zsarolóprogram került a gépre, ott is marad
Az FBI statisztikái szerint ebben az évben mintegy egymilliárd dolláros veszteséget okoztak a felhasználóknak a különféle zsarolóprogramok. Az IT-biztonságtörténetben ez az eddigi legjövedelmezőbb év a kiberbűnözők számára, akik egy-egy kampánnyal dollárszázmilliókat keresnek.

Ma már rendkívül szerteágazó támadási formákat alkalmaznak a zsarolóprogramok: a legelterjedtebb, amikor egy e-mailben érkező csatolmány tartalmaz káros kódot (úgynevezett malware-t), de előfordulhat az is, hogy a felhasználó olyan URL-re kattint, amivel megfertőzi a gépét – vagyis titkosítja személyes fájljait – mondta el a Kossuth Rádió Közelről című műsorában Ács György IT-biztonságpolitikai szakértő.

A zsarolóprogramok jellegzetessége, hogy nem „bántják” az operációs rendszert, hanem kifejezetten a felhasználó szempontjából a legfontosabbként értékelt dokumentumok, képek, információk kerülnek egyfajta zár alá.

Ha a gépünk fertőződik, arról egy háttérképernyő tájékoztat bennünket – mondta a Kossuth Rádióban Ács György. Az IT-biztonságpolitikai szakértő szerint ilyenkor egy html-lap vagy akár egy szöveges dokumentum közli, mi történt a fájljainkkal és hogy azok újbóli elérése érdekében milyen bitcoin (nyílt forráskódú digitális fizetőeszköz) címre mennyit és meddig kell fizetni. Ahogy telik az idő, a „tarifa” annál magasabb. Ha megérkezik a pénzösszeg, optimális esetben megérkezik a kulcs is, amivel visszafejthetők az állományok.

A felhasználóknak kifejezetten óvatosan, tudatosan kell kattintgatniuk, ezen kívül a számítógép esetleges sebezhetőségét is be kell foltozni. Fontos az adatok gyakori – és lehetőleg offline – mentése – hívta fel a figyelmet a szakértő.

Ha ilyen támadás történik, a legjobb „újraimidzselni”, vagyis újrainstallálni a gépet, miután nagyon nehéz megmondani, hogy milyen más, káros kódot telepítettek a gépre. Ha egyszer elveszítjük a kontrollt a gépünk fölött, onnan kezdve nagyon nehezen követhető, mi folyik rajta – szögezte le a szakértő.

Az elmúlt években a zsarolóvírusok célkeresztjében az átlagfelhasználók álltak, ám ma már inkább a nagyvállalatok, egyes intézmények vannak veszélyben. Elég csak a veszprémi Csolnoky Ferenc Kórház esetére gondolni, amikor nemréiben szintén érzékeny információk, betegadatok emiatt kerültek zár alá. Szerencsére azonban az intézmény rendelkezett mentéssel, így nem került sor adatvesztésre.

 

Most népszerű

weblap4u banner
Pannon Work