5.9 C
Budapest
2024. április. 20. szombat
HomeÉletmódDivat, szépségápolásGombás köröm, leégetett haj - egyre több a kontármunka

Gombás köröm, leégetett haj – egyre több a kontármunka

forrás: S.J./hirado.hu

Sokan bosszankodva, csalódottan vagy sírva távoznak a fodrásztól vagy a műkörmöstől. A hirado.hu-nak nyilatkozó szakemberek szerint a silány szolgáltatások mögött a felhígult szakma áll.

Nem hinném, hogy van olyan nő, aki mindig elégedetten távozott valamilyen szépészeti vagy kozmetikai kezelés után. Az új hajszíne esetleg répavörös vagy kék lett? Vagy úgy leégették a szép hosszú haját, hogy rövidre kellett vágni, netán parókát kellett vásárolnia? A nagy eseményre készülő konty pocsék lett, és kapkodva, idegesen kellett otthon hajat mosnia? Esetleg zöld lett a körme vagy húsig reszelték? Több ilyen történetet hallottam az elmúlt napokban.

hirmagazin_2015-09-25_070100
MTI Fotó: Soós Lajos

Kevés tudás, síró vendég

Több mint 22 éve dolgozik fodrászként egy XI. kerületi szalonban Erzsi. Úgy tapasztalja, hogy a képzések nem megfelelőek, ugyanis akinek pénze van, akár 1 év alatt is szakmát szerezhet.

Ő annak idején 2 évig volt tanuló, és utána még hosszú ideig belső bizonytalanságot érzett, félt, hogy elront valamit. Most viszont azt látja, hogy 1 év tanulás után a fiatalok vígan szalont nyitnak, és kellő tudás híján kezdenek el dolgozni, s ekkor bizony előfordulhat, hogy sírva távozik a reményekkel teli vendég. „Volt egy vendégem, annyira leégették a haját, hogy szinte kopasz lett, hónapokig kellett parókát hordania” – mesélte.

Zsidró szerint is gondok vannak az oktatással

Zsidró Tamás is úgy látja, hogy hígul a szakma. Szerinte ennek fő oka, hogy az elmúlt években a képzők ontották magukból a fodrászokat. A mesterfodrász úgy véli, komoly gondok vannak az oktatással.

Jelenleg két véglet alakult ki a fodrászképzésnél. Vagy gyorstalpaló képzések vannak, amely alatt egyrészt képtelenség az alapokat megtanulni, másrészt nem biztos, hogy százszázalékosan teljesítenek a tanulók, épp azért, mert fizetnek a tanfolyamért. A másik lehetőség, hogy a diákok érettségi után jelentkeznek fodrásznak. Ebben az esetben államilag finanszírozott képzésen a korábbi két év helyett három év alatt szerezhetnek szakmát.

Zsidró Tamás indokolatlanul hosszúnak tartja ezt, hisz ennyi idő alatt egy főiskolát elvégez az ember. A szakember szerint ilyen feltételekkel kevesen választják ezt a pályát.

Gyérebb lett a szakma Berendi László mesterfodrász szerint is. A szakmai ipartestület, a MOSZI fodrászágazatának elnöke úgy látja, hogy az utóbbi időkben olyan iskolák jöttek létre, amelyekben a cél nem az alapos tudás átadása, hanem az, hogy minél rövidebb idő alatt, minél több pénzért kínálják a képzéseket.

A fodrászágazat elnöke egyébként támogatja a gyorsított felnőttképzést. Szerinte korrekt és alapos oktatással egy év alatt is meg lehet tanítani a szakmát a diákoknak. Úgy látja, hogy a felügyeleti szervek sem figyelnek kellőképpen a képzések színvonalára.

D_SOS20121004025
MTI Fotó: Soós Lajos

Bezöldült és húsig reszelt körmök – a műkörmösöknél sem jobb a helyzet

A mostani vendégköröm-viselők 20 százaléka először azzal keresett meg, hogy hozzam helyre a körmét. Volt, akinek bezöldült és gombás lett, mert rosszul tették fel a műkörmét, de többször előfordult, hogy húsig reszelt körmöket kellett helyrehoznom – mondta Kriszti, aki több mint 10 éve dolgozik műkörmösként.

Tapasztalatai szerint az oktatás is kifogásolható, mert nem tanítják meg megfelelően az alapokat. „Voltam modell egy ismerősöm vizsgáján, nagy felületességet tapasztaltam” – mesélte.

Óriásit hígult a szakma – ezt mondta a hirado.hu-nak egy másik műkörmös is. Mónika több mint 20 éve dolgozik a szakmában, úgy látja, hogy sok iskola csak arra megy, hogy a pénzt beszedje, de alapos tudást nem ad.

hirmagazin_2015-09-25_070040
MTI Fotó: Balogh Zoltán

Fodrászképzés 3 év, fogtechnikus 2,5 év

Sehol a világon nincs annyi műkörmös, mint nálunk – mondta Schulze László, a Magyar Országos Fodrász, Fogtechnikus, Kozmetikus, Kéz- és Lábápoló, Műkörömépítő, Szikvízkészítő, Kelmefestő-Vegytisztító Szakmai Ipartestület elnöke.

Schulze László szerint az sincs rendjén, hogy míg régen az érettségi utáni fogtechnikus képzés 3 év volt, addig azt 2,5 évre csökkentették, míg a fodrásziskolát kettőről három évre emelték.

„Egy fodrásznak nagy a felelőssége, ugyanis a hajjal stílust adunk egy személynek. Ha nem jó frizurát vágunk, akkor a vendég rosszul érzi magát a bőrében” – mondta Murányi Zoltán, aki 14 éve dolgozik fodrászként.

 Az elrontott hajat illetően is ugyanolyan jogaink vannak, mint a kilyukadt cipő esetében

Érdemes tudni, hogy az elrontott szépészeti beavatkozások miatt is ugyanúgy élhetünk fogyasztói jogainkkal, mintha egy terméket vásároltunk volna. Ám a fogyasztóvédelemhez kevés panasz érkezik a szépségipari szolgáltatásokkal kapcsolatban – mondta a hirado.hu-nak a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság szóvivője.

Ha valakinek a fodrász elrontja a haját vagy ha a műkörmös hibázik, akkor elsősorban a szakembernél kell reklamálni. Megkérhetjük, hogy javítsa ki a hibát, és nagyon fontos, hogy ezért nem kérhet el külön díjat. Ha a hiba kijavítására nincs mód, akkor visszakérhetjük az árát. „Ha kár ért minket, sérelmi díjat is kérhetünk, de ha megfizetésére a vállalkozás önként nem hajlandó, akkor bírósági úton, vagy békéltető testületi eljárással követelhetjük rajta” – tette hozzá Kiss Anita.

Arra is int, hogy minden esetben kérjünk számlát a szolgáltatásról, mert annak hiányában a minőségi kifogással nem köteles foglalkozni a vállalkozás, sőt megeshet, azt is letagadja, hogy nála jártunk.

 

Most népszerű

weblap4u banner
Pannon Work