11.2 C
Budapest
2024. április. 20. szombat
HomeFőhírekKülföldFordulatokkal teli év volt az idei – 2017 legfontosabb külpolitikai változásai

Fordulatokkal teli év volt az idei – 2017 legfontosabb külpolitikai változásai

Az idei év sem szűkölködött politikai fordulatokban: az egész évre rányomta a bélyegét Donald Trump elnökké avatása, az európai bevándorláspolitikát a német és az osztrák választások terelték új irányba, a kontinensen kívül tüntetésektől volt hangos Latin-Amerika és Afrika, Észak-Korea pedig kitartóan tesztelte ballisztikus rakétáit.

Donald Trump, az Egyesült Államok 45. elnöke leteszi hivatali esküjét John G. Roberts, a szövetségi legfelsőbb bíróság elnöke előtt Washingtonban, 2017. január 20-án. Mellette felesége, Melania Trump (MTI/EPA/Justin Lane)

Január 20. – Trump beiktatása

Esküt tett és ezzel hivatalba lépett Donald Trump, az Egyesült Államok 45. elnöke. Eskütétele utáni beiktatási beszédében Donald Trump hangsúlyozta, hogy nem szokványos hatalomátvétel történik hivatalba lépésével, hanem „visszaadjuk a hatalmat a népnek”. A szokásos szlogenje helyett új mottót talált: „Amerika mindenekelőtt.” Kiemelte: új irányvonal következik az amerikai politikában, ezentúl minden döntés alapja az lesz, hogy az előnyös -e az országnak vagy sem.

Hozzátette, hogy Amerika nem akarja más országokra ráerőltetni a saját értékrendjét.  Megígérte továbbá, hogy vezető szerepet vállal a radikális iszlám elleni globális összefogás terén.

Donald Trump, az Egyesült Államok 45. elnöke és felesége, Melania a beiktatási ünnepi parádén Washingtonban (MTI/EPA/Evan Vucci)

Március 29. – Theresa May „elindítja” a Brexitet 

Theresa May brit miniszterelnök aláírta a lisszaboni szerződés 50. cikkelyének aktiválását bejelentő levelet, amelyet szerdán a brit EU-nagykövet kézbesít Donald Tusknak, az Európai Tanács elnökének.

May azután szólalt fel a londoni alsóházban, hogy Sir Tim Barrow, az Egyesült Királyság EU-nagykövete szerda délután átadta az 50. cikkely aktiválásáról szóló értesítést Donald Tusknak, az Európai Tanács elnökének.

Az 50. cikkely szabályozza – és szerdai aktiválása hivatalosan elindította – a brit EU-tagság megszűnéséhez vezető folyamatot, kétévi időtávlatot meghatározva a kilépés feltételeiről szóló tárgyalásokra.

Theresa May brit miniszterelnök aláírja a Lisszaboni Szerződés 50. cikkelyének aktiválását bejelentő levelet a londoni kormányfői hivatalban. A cikkely aktiválása hivatalosan elindította a brit EU-tagság megszűnéséhez vezető folyamatot, két év időtávlatot meghatározva a brit kilépés feltételeiről szóló tárgyalásokra (MTI/EPA/Brit kormányfői hivatal)

Április 19. – Venezuelában megtartották „minden tüntetések anyját”

Venezuela-szerte milliók vettek részt a szerdai napra esett újabb kormányellenes tüntetéseken. Az ellenzék bejelentette, hogy az erőszakos összecsapások ellenére, amelyekben már kilenc ember meghalt, folytatja megmozdulásait.

„Ha ma milliók vonultak az utcákra, holnap még többeknek kell” – mondta az ellenzéket vezető Henrique Capriles a csütörtöki folytatást bejelentve. Az ellenzékhez közeli Meganalisis közvélemény-kutató intézet országosan 6 millióra tette a Nicolás Maduro elnök kormánya ellen tiltakozók számát, mintegy 2,5 millióan a fővárosban, Caracasban vonultak fel.

Caracasi tüntető a Nicolás Maduro venezuelai elnök vezette szocialista kormány elleni tiltakozáson a fővárosban (MTI/EPA/Miguel Gutiérrez)

Május 7. –  Emmanuel Macron nyerte a francai elnökválasztást

A francia nép Emmanuel Macront választotta meg az ország új elnökének. A volt szocialista gazdasági miniszter a szavazatok 65 százalékával győzedelmeskedett a radikális jobboldali Nemzeti Front jelöltje, Marine Le Pen fölött.

„Harcolni fogok a bennünket emésztő megosztottság ellen” – jelentette ki győzelme után Macron, aki arról biztosította szavazóit, hogy meghallotta a franciák „dühét, aggodalmát és kétségeit”. A  megválasztott elnök kijelentette: Európa és az azt alkotó népek, Európa és a polgárok közötti szálak újraszövésén fog munkálkodni.

Az elnökké választott 39 éves volt szocialista gazdasági miniszter ígéretet tett, hogy Franciaország a terrorizmus elleni harc élére áll, és megvédi Franciaországot és Európát.

Emmanuel Macron volt szocialista gazdasági miniszter és felesége, Brigitte a párizsi Louvre múzeumnál, miután győzött a francia elnökválasztás második fordulójában (MTI/EPA/Christophe Petit Tesson)

Június 1. – Trump bejelentette: Az Egyesült Államok kilép a klímaegyezményből

Hivatalosan bejelentette Donald Trump, hogy az Egyesült Államok kilép a 2015 végén Párizsban aláírt nemzetközi klímavédelmi egyezményből. A Fehér Ház még Trump elnök bejelentése előtt közzétette a elnök érvelésének főbb pontjait.

„A párizsi megállapodás rossz egyezmény volt, amelyet rosszul tárgyaltak meg, és Obama elnök csak kétségbeesésében írta , ez az egyezmény aláássa az amerikai versenyképességet és veszélyezteti a munkahelyeket” – állt a feljegyzés egyik passzusában.

„Első az amerikai munkás” – fogalmazott az elnök. Bár az elemzők elsöprő többsége kétségbe vonja, hogy a párizsi egyezményből történő kilépés valóban szolgálja-e az amerikai dolgozók érdekeit, Donald Trump elnöki kampányának kulcsfontosságú része volt a munkásréteg támogatása.

Donald Trump amerikai elnök a washingtoni Fehér Ház rózsakertjében jelentette be, hogy kilépteti az Egyesült Államokat a nemzetközi klímavédelmi egyezményből (MTI/EPA/Shawn Thew)

Július 4. – Észak-Korea interkontinentális rakétával ünnepelte meg a Függetlenség Napját

Észak-Korea július 4-én hajtotta végre első sikeres tesztjét egy interkontinentális ballisztikus rakétával, amely az Egyesült Államok egyes területeit, így Alaszkát is képes lett volna elérni. Előzőleg több külföldi média jelentette, hogy Észak-Korea valószínűleg újabb közepes hatótávolságú vagy interkontinentális rakétakísérletre készül.

Az ENSZ Biztonsági Tanácsának több határozatát is megsértő rakétakísérlet után Kim Dzsongun észak-koreai vezető júliusban további kísérleteket helyezett kilátásba, az Egyesült Államok pedig új eszkalációnak nevezte a július 4-i tesztet.

Kim Dzsongun észak-koreai vezető, a Koreai Munkapárt első titkára látható egy észak-koreai rakétakilövésről szóló tudósításban egy tokiói utcai tévéképernyőn (MTI/EPA/Majama Kimimasza)

Szeptember 5. – Brüsszel elutasította a kvótaper elleni magyar–szlovák keresetet

Elutasította az Európai Bíróság a menedékkérő tagállamok közötti elosztását szolgáló uniós mechanizmus ellen benyújtott magyar és szlovák keresetet – ismertette szeptember 5-i ítéletét a luxembourgi székhelyű bírói testület. „A bíróság teljes egészében elutasítja a Szlovákia és Magyarország által előterjesztett kereseteket” – írták a tizenöt fős nagytanács ítéletét részletező közleményben, hozzátéve, hogy a kvóták „hatékonyan és arányosan” hozzájárulnak Görögország és Olaszország terheinek csökkentéséhez, ezért alkalmasak a kitűzött célok elérésére.

Budapest és Pozsony 2015 decemberében fordult az Európai Bírósághoz a 120 ezer menedékkérő áthelyezését célzó, kötelező jellegű mechanizmus ügyében, amelyet az uniós belügyminiszterek minősített többségi szavazással, mások mellett Magyarország és Szlovákia ellenkezése dacára fogadtak el néhány hónappal korábban.

A budapesti Keleti pályaudvartól indult illegális bevándorlók tömege vonul a BAH-csomópontnál Németország felé két évvel ezelőtt (MTI-fotó: Balogh Zoltán)

Szeptember 24. – Bejutott a német parlamentbe a szélsőjobb, szétesett a nagykoalíció

Bár Merkel pártja söpörte be a legtöbb szavazatot a szeptember 24-i választáson, valós győzelmet nem könyvelhettek el a konzervatívok, hiszen nem értek el abszolút többséget, és várhatóan a szociáldemokratákkal (SPD) sem alakíthatnak nagykoalíciót. Merkel a szélsőjobboldallal nem hajlandó szóba állni, ezért a „maradék két párttal” kényszerült alkudozni.

A belpolitikai káosz elkerülése végett – ami új választás kiírását eredményezné – olyan koalíciós megbeszélésekre került sor, amelyek során az ország bevándorláspolitikája, az uniós reformok és a klímaváltozás is alkualapot adhat a januári kormányalapítás előtt.

Angela Merkel német kancellár, a Kereszténydemokrata Unió elnöke és Martin Schulz, a Német Szociáldemokrata Párt elnöke és kancellárjelöltje Berlinben a német parlamenti választások estéjén (MTI/EPA pool/Felipe Trueba)

Október 1. – Erőszakká fajul a katalán függetlenségről tartott népszavazás

Erőszakba torkollott Katalóniában vasárnap az önrendelkezési népszavazás, amelyet annak ellenére rendeztek meg, hogy a spanyol alkotmánybíróság felfüggesztette azt, és megakadályozására tízezer rendfenntartót vezényelt át a kormány az ország más részeiről. A rohamrendőrök  számos városban a szavazásra kijelölt oktatási intézményekhez vonultak, hogy eltávolítsák onnan a voksolás megkezdésére várakozókat. Több helyszínen erőszakot alkalmazva léptek fel, voltak, akik ellenálltak. A spanyol sajtóban sorra jelennek meg a vérző fejű emberekről készült fotók, a világsajtó a rendőri brutalitás lencsevégre kapott pillanatairól cikkezett.

Rendőrök és az önálló Katalóniát támogató szavazók dulakodnak egy barcelonai szavazóhelyiség előtt a katalán függetlenségről tervezett, és a spanyol kormány által betiltott népszavazás napján (MTI/EPA/Alberto Estevez)

Október 15. – Kurz jobbközép pártja nyerte az osztrák választásokat

A szavazatok több mint 55 százalékát a bevándorlásellenes erők szerezték meg az előre hozott ausztriai parlamenti választáson. A Sebastian Kurz vezette Osztrák Néppárt várható koalíciós partnereként az Osztrák Szabadságpártot tartják, a voksolás legnagyobb vesztesei a Zöldek lettek kudarcba fulladt bevándorláspárti kampányukkal, és kiestek az osztrák parlamentből.

A jobbközép győzelme komoly európai szövetségeket is felbonthat. Bár az ÖVP ugyanahhoz az uniós pártcsaládhoz tartozik, mint Merkel pártja, az eddigi osztrák külügyminiszter és jövendő kancellár felfogása nem csak a menekültkérdésben tér el a Merkel-féle elképzelésektől: Kurz kényes pontnak tartja az EU beleszólását a tagállamok szociálpolitikai döntéseibe, emellett rugalmasabb irányvonalat szorgalmaz Oroszországgal szemben, ami előmozdítaná a párbeszédre való hajlandóságot Kelet és Nyugat között.

Sebastian Kurz osztrák külügyminiszter, az Osztrák Néppárt elnöke és kancellárjelöltje és párja, Susanne Thier egy szavazóhelyiségben az előre hozott parlamenti választásokon (MTI/EPA/Christian Bruna)

November 15. – Rejtélyes államcsíny Afrikában: a hadsereg szép csendben megszabadult Mugabétól

Hibátlanul végrehajtott puccskísérletre hasonlított a zimbabwei hatalomátvétel. Először tankok jelentek meg a főváros szélén, majd elterjedt, hogy elfoglalták a tévészékházat. Az emberek rendkívül gyanúsnak találták, hogy hirtelen lezárta a hadsereg az összes fővárosba vezető utat, Robert Mugabe zimbabwei elnök fővárosi rezidenciájánál is lövöldözésről számoltak be. A zimbabwei hadsereg másnap átvette az ország irányítását , majd a kormány leváltotta Mugabét pártelnöki tisztségből, helyére pedig Mnangagwát, a „Krokodilt” választotta meg.

Robert Mugabe zimbabwei elnök (középen) a Nyitott Egyetem diplomaosztó ünnepségén jelent meg először a nyilvánosság előtt, hogy a hadsereg két nappal korábban átvette az ország irányítását (MTI/EPA/Aaron Ufumeli)

Katonák egy páncélozott harci járművön Harare belvárosában 2017. november 16-án, egy nappal azután, hogy a kelet-afrikai ország fegyveres erői átvették a hatalmat Robert Mugabe elnök kormányától. Mugabe holléte egyelőre nem ismert, értesülések szerint házi őrizetben van. (MTI/EPA/Aaron Ufumeli)

Forrás és képek: hirado.hu

Géza
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, jövőre jelenik meg az első regényem, a Hittől a keserűségig" címmel. A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, hogy mely témák hiányoznak médiánkból, szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, a [email protected] e-mail címen.

Most népszerű

weblap4u banner
Pannon Work