15.6 C
Budapest
2024. március. 29. péntek
HomeTudástárTudástár - minden érdekességFöldönkívüli eredetű Tutanhamon tőre

Földönkívüli eredetű Tutanhamon tőre

A tudósok mérései szerint pontosan olyan összetételű az anyaga, mint egy Egyiptomban talált meteorité. A vas öntését ráadásul csak jóval később ismerték meg arrafelé.

Földönkívüli eredetű Tutanhamon tőre

Tutanhamon fáraóról keveset tudunk, épp ezért a sírja körüli titokzatos és misztikus történetek mindig érdekelték az embereket. Nemrég az a feltételezés látott napvilágot, hogy a sírja mögött még két további kamra rejtőzhet, és vannak, akik azt feltételezik, hogy az ifjú fáraó anyja – már ha valóban ő volt az anyja – Nefertiti sírja lehet az egyikben. Azonban egyre kevesebben hisznek ebben, és ugye minden reklám jól jön Egyiptomnak, tehát egyelőre nem látszik arra hajlandóság a kormány részéről, hogy tiszta vizet öntsenek a pohárba.

Azonban amit most fedeztek fel, azt pontos mérésekkel tudják bizonyítani a régészek, illetve fizikusok: az egyik tőrt, amelyet a fáraóval együtt temettek el, minden valószínűség szerint egy Földön kívülről származó kőzetből készíthették. A kutatás során megállapították, hogy az alapvetően vasból készült tőr anyaga több kobaltot és nikkelt tartalmazott, mint a földi eredetű kőzetek. Aztán összehasonlították az értékeket a környéken talált és jól ismert meteoritokéval, és azt találták, hogy az egyiptomban megtalált, Kharga nevű meteoritból származhat a fém, hiszen az adatok pontosan megegyeznek.

Az eddig sem volt tiszta, hogy miképp lehetett vasból készült tőre a Kr. e. 14. századi uralkodónak, ha csak a Kr. e. 8. században ismerték meg a vasöntését az egyiptomiak. A meteorból származó vas megmunkálására azonban már képesek lehettek. A felfedezést az is alátámasztja, hogy a tőrön találtak egy feliratot, amelynek a jelentése: „vas az égből”.

Más földönkívüli eredetű tárgy is köthető Tutanhamonhoz. Korábban már amerikai kutatók egyiptomi kollégáikkal bebizonyították, hogy a híres skarabeusznyaklánc, amelyet szintén Tutanhamon sírjában találtak, egy meteoritból származhat. Az ékkő 98 százalékban szilícium-dioxidot tartalmaz. Azt kiderítették, hogy a Szahara keleti részéből származhat a sivatagi üveg, és sokan már ekkor is meteorit-eredetre gondoltak, csak még nem tudták bizonyítani. Egy egyiptomi tudós azonban megtalálta a becsapódás kráterét, az üveg létrejöttének körülményei azonban még vita tárgya.

Tutanhamon i.e. 1323 körül halt meg. Érintetlen sírját pompás arany halotti maszkjával a Királyok völgyében fedezte fel és tárta fel Howard Carter brit egyiptológus 1922-ben.

Egy videó a tőrről:


forrás: szeretlekmagyarorszag

Most népszerű

Hasonló hírek