9.5 C
Budapest
2024. április. 23. kedd
HomeNagyvilágUtazás, túrák külföldönFélünk, de azért utazunk a terrortámadások után is

Félünk, de azért utazunk a terrortámadások után is

forrás: S.J./hirado.hu

Aggódva hívják az utazási irodákat a magyarok, de a lemondások nem olyan drasztikus mértékűek, mint a tunéziai merénylet után. A franciaországi utakat azonban kevésbé keresik.

Kegyetlen mészárlás november közepén Párizsban, 130 halott. Halomra lőtt turisták a tunéziai tengerparton júniusban, 38 halott. Több mint 220 halott Egyiptomban, amikor pokolgép robbant egy orosz utasszállítón. Terrortámadás egy bamakói luxusszállodában, csaknem 20 halott. Ez csak néhány tragikus esemény az idén történt kegyetlenségek sorában.

Ma már gyakoriak a bombariadó miatti kényszerleszállások és az egy-egy rendezvényt érő fenyegetések. Ilyen hírek után elgondolkodik az ember azon, hogy vállalkozzon-e egy-egy korábban tervezett külföldi kiruccanásra. Egy hirado.hu-nak nyilatkozó utazásközvetítő szerint a párizsi események után a franciaországi programokat, városlátogatásokat kevésbé keresik a magyarok.

Sok magyar a lemondás mellett döntött

Voltak magyar utazók, akik úgy döntöttek inkább lemondják Franciaországba tervezett útjukat. Egyesek a bécsi adventi utazásokat hagyják ki idén. „Voltak lemondások, de nem drasztikus mértékű a visszakozás” – mondta el Bakó Balázs, a Magyar Utazási Irodák Szövetsége Kommunikációs Bizottságának (MUISZ) tagja a hirado.hu-nak.

Félünk, de azért utazunk a terrortámadások után is
(MTI-fotó: Mohai Balázs)

Bár nincsenek drasztikus mértékű lemondások, az emberek aggódnak. Az utazási irodákhoz érkező telefonhívások és érdeklődések száma megszaporodott. Az utasok afelől érdeklődnek, hogy mennyire biztonságos elutazni a korábban választott célországba, városba – magyarázta Bakó Balázs.

Kétszer is meggondolják, hogy utazzanak-e

A párizsi terrortámadás és a további terrorfenyegetésről érkező hírek, például, hogy a bécsi vásáron is merényletet tervezhetnek, hatással van a magyarokra. Az emberekben félelem él, és sokkal körültekintőbbek, mint korábban. „Nagyon meggondolják, hogy utazzanak-e, mert nem érzik biztonságban magukat” – mondta Niklai Ákos, a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének elnöke.

Félünk, de azért utazunk a terrortámadások után is
(MTI-fotó: Bugány János)

„A biztonság hiánya és a politikai, hadi események minden esetben hatással vannak a turizmusra” – tette hozzá.

Párizs hosszú távú hatásait nehéz megjósolni

Egyelőre nagyon nehéz megmondani, hogy a párizsi merényletek hosszú távon miként hatnak a magyarok utazási szokásaira, mivel a magyar turizmus szempontjából nem számít kiemelt időszaknak a november-december, ilyenkor eleve kevesebben utaznak – nyilatkozta a MUISZ kommunikációs bizottságának tagja, Bakó Balázs, aki arról is beszélt, hogy szép számmal foglaltak már franciaországi körutazást a jövő húsvétra.

Június végén ártatlan nyaralókat mészároltak le Tunézia egyik legfelkapottabb tengerparti nyaralóhelyén. Több mint 35 turista meghalt, többségük brit állampolgár volt.

A tunéziai terrorcselekmények után sok visszamondás volt

Párizs hosszú távú hatásait nem ismerjük, de az pontosan látszik, hogy a tunéziai üdülőkomplexumoknál elkövetett terrorakció után nagyarányú visszamondások voltak.

„A tunéziai lövöldözés érezhetően hatással volt a magyarokra. Nyáron visszaesés volt tapasztalható, charterjáratok törlésére is sor került. Közvetlenül az eseményeket követően olyan is előfordult, hogy a 180 fős gépen mindössze 50 utas ült. A szúszai merénylet egész nyáron éreztette hatását, jóval gyengébb volt a korábban megszokottnál a tunéziai utak foglaltsága” – mondta el Bakó Balázs.

Félünk, de azért utazunk a terrortámadások után is
(Fotó: MTI/EPA)

Egyiptomba is érezhetően kevesebb magyar utazik mint öt évvel ezelőtt. A 2011-es „arab tavasz” – az arab világ több országát érintő politikai átalakulás – visszavetette a magyarok utazási kedvét. „A helyzet kezd rendeződni, de még mindig nem értük el az ‘arab tavasz’ előtti szintet” – mondta Bakó Balázs megjegyezve, hogy már Egyiptomban sincs főszezon, jelenleg heti egy charterjárat közlekedik Budapest és Hurghada között.

Az amerikai biztonsági riasztás hatással lehet az utazási kedvre

Az amerikai kormány is óva intette állampolgárait az utazástól. Három hónapig érvényben maradó biztonsági riasztást adott ki, és arra figyelmeztet, hogy világszerte kockázatos lehet utazni a megnövekedett terrorveszély miatt. „A figyelmeztetés miatt kevesebben utazhatnak, de szerencsés, hogy a téli időszakban adták ki a riasztást, mert ekkor amúgy is kevesebben utaznak” – magyarázta a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének elnöke.

Niklai Ákos elmondta továbbá, az előrejelzésekből látszik, hogy eltérő mértékben, de számos európai országban csökkent a vendégéjszakák száma októberben.

Félünk, de azért utazunk a terrortámadások után is
(MTI-fotó: Máthé Zoltán)

Biztonságban érzik magukat a turisták Budapesten

Magyarországon jelenleg harmadfokú terrorfenyegetettségi szint van érvényben, ami miatt fokozott közterületi biztonsági intézkedések tapasztalhatók, úgymint tömeges fegyveres rendőri és katonai jelenlét.

Miközben a magyarok kétszer is meggondolják, hogy utazzanak-e külföldre, addig, ha Budapesten körbenézünk, azt látjuk, hogy nincs ok aggodalomra, mert a hozzánk érkező turisták jól érzik magukat, és úgy gondolják, biztonságban vannak – jelentette ki Niklai Ákos.

Több orosz jöhet Magyarországra

Niklai szerint az is elképzelhető, hogy az orosz-török konfliktus miatt több orosz turista jön Magyarországra, olyanok, akik normál esetben Törökországot választották volna. Az elnök szerint az is elképzelhető, hogy azok a magyarok, akik Párizsba, Londonba vagy Bécsbe mentek volna, szívesebben utaznak országon belül.

„Van mit féltenünk”

„Jogos félelem él a szállodásokban és az utazási irodáknál is. Valószínűleg idén Magyarország turizmusának legjobb évét fogjuk zárni. Ezt szeretnénk megtartani, igenis van tehát mit féltenünk” – közölte Niklai Ákos.

 

Most népszerű

weblap4u banner
securiton-tűzvédelem