15.2 C
Budapest
2024. április. 26. péntek
HomeFőhírekKülföldFelelősség: Merkel megállíthatta volna a migránsáradatot..

Felelősség: Merkel megállíthatta volna a migránsáradatot..

Zárva tarthatták volna Németország határait 2015-ben a migrációs válság tetőzésekor – ez derül ki egy kiszivárgott német belügyminisztériumi dokumentumból.

Merkel szerint Németország segített

2015-ben Németország Angela Merkel kancellár vezetésével a nyitott határok politikáját képviselte, és arra hivatkozott, hogy nem zárhatja le az ország határait a menedékkérők előtt. Három évvel később a kancellár az Európai Parlamentben azt mondta: Németország csak azért fogadta be a migránsokat, mert Magyarország 2015-ben nem tudta megvédeni a határait.

Angela Merkel az Európai Parlamentben elmondott beszédében azt hangsúlyozta, hogy ők Magyarországnak segítettek a migránsok beengedésével, és lényegében úgy tett, mintha Magyarország lenne a hibás azért, mert Németországba több százezer illegális bevándorló érkezett abban az esztendőben – mondta Deák Dániel, a Figyelő főmunkatársa az M1 Unió28 című műsorában.

„Angela Merkel tehát továbbra is szembeszáll a valósággal, és a német politikai elit nem hajlandó belátni, hogy 2015-ben olyan komoly hibát követett el, amelynek következtében Európa mind a mai napig szenved az illegális bevándorlástól” – fogalmazott.

Nemcsak lehetőség, hanem kötelesség is

Egy kiszivárgott német belügyminisztériumi dokumentum szerint nem lett volna semmilyen jogi akadálya a német határok lezárásának 2015 őszén. Törcsi Péter, az Alapjogokért Központ kutatási igazgatója úgy gondolja: természetesen jogszerű bármilyen határt lezárni az Európai Unión belül, legyen az külső vagy belső schengeni határ. „Indokolt esetben nemcsak lehetősége a kormánynak intézkedni a határ lezárásának tekintetében, hanem kötelessége is” – hangsúlyozta.

A szakértő szerint az a cél, hogy az ország meg tudja védeni a saját szuverenitását. Ha egy-másfél milliós migrációs tömegről beszélünk, amely illegálisan lépi át a határt, akkor mindenképpen indokolt a belső schengeni határellenőrzésnek a visszaállítása. Ezt megtette Ausztria is Magyarország és Ausztria határa között, egy belső schengeni határon állította vissza a határellenőrzést.

Határellenőrzés az osztrák–német határon, az ausztriai Reutténél (Fotó: MTI/EPA/Daniel Kopatsch)

Úgy gondolja: ezt Németország is megtehette volna, a német kormány és a kancellár azonban politikai okokból úgy döntött, hogy Németország tömegesen beengedi a migránsokat.

Nem hozhatták nyilvánosságra

Törcsi Péter szerint a dokumentum, ami a közelmúltban kiszivárgott, éppen azt tartalmazza, hogy a német kormánynak lett volna jogi és a fizikai lehetősége az Ausztria és Németország közötti határszakaszon újra bevezetni a határellenőrzést. Ezt mégsem tette meg, ennek köszönhetően másfél millió illegális bevándorló áramlott be Németország területére.

Sok százezer migránsról a mai napig nem tudja a német kormány, illetve a tartományi hatóságoknak sincs információjuk, hogy épp az ország területén tartózkodnak-e, milyen céllal érkeztek, és hordoznak-e magukban közbiztonsági kockázatot – fogalmazott.

A kiszivárgott dokumentum azt vizsgálta, milyen jogi lehetőségek vannak a Németország felé áramló migránsok ügyének rendezésére. A dokumentum A menedékkérők német határról való visszafordításának lehetősége címet viselte. A feljegyzést nem hozhatták volna nyilvánosságra.

Deák szerint Merkel hitelét vesztette

„Úgy tűnik, hogy az ilyen jelentések és információk éppen a német kancellár hamis állításait cáfolják. És lényegében Európában már senki sem hiszi el Angela Merkelnek, hogy ne ő lenne a hibás az illegális bevándorlásért. Azonban ezt még mindig cáfolja, és igyekszik a hátramaradó pár hónapjában, amíg még kancellár, kitartani az álláspontja mellett” – mondta Deák Dániel.

A Magyarországra érkezett migránsok 2015-ben mindenképp Németországba akartak eljutni (Fotó:MTI/Balogh Zoltán)

„Ezt azonban már sem az európai állampolgárok, sem a magyar választópolgárok nem hiszik el, hiszen tudják nagyon jól, hogy amikor a magyar határhoz érkeztek az illegális bevándorlók, akkor Angela Merkel nevét kiabálták, és az ő portréját tartották maguk előtt” – hangsúlyozta.

A vizsgálatnak komoly hatása lehet

A német Szociáldemokrata Párt vizsgálóbizottság felállítását kezdeményezte, hogy az ilyen és ehhez hasonló eseteket megvizsgálják.

„Nem véletlen, hogy Christian Lindner, az FDP elnöke most azt szorgalmazza, hogy álljon föl egy Bundestag-vizsgálóbizottság, amelyik megvizsgálja, hogy történt-e alkotmányos mulasztás, amikor a Merkel vezette kormány nem intézkedett a határellenőrzés visszaállítása ügyében” – fogalmazott Törcsi Péter.

Az FDP elnöke szerint 2015-ben egy Németország számára központi kérdésről titokban vitatkoztak és döntöttek. Elemzők szerint a vizsgálat eredménye komoly hatással lehet a német belpolitikára és az Európai Unióra egyaránt.

forrás: M1

Géza
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, jövőre jelenik meg az első regényem, a Hittől a keserűségig" címmel. A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, hogy mely témák hiányoznak médiánkból, szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, a [email protected] e-mail címen.

Most népszerű

weblap4u banner
securiton-tűzvédelem