5.8 C
Budapest
2024. április. 19. péntek
HomeTudástárTechnika, kommunikációFekete lyukakkal üli meg a Fekete pénteket a NASA (Olvasd el és...

Fekete lyukakkal üli meg a Fekete pénteket a NASA (Olvasd el és nézd meg!)

A NASA a Black Friday alkalmából immár ötödik alkalommal a fekete lyukakkal foglalkozik valamennyi online platformján

Immáron Magyarországon is elterjedt, hogy a hálaadás napját követő pénteken kezdetét veszi a karácsonyi roham a Black Friday-jel. Ezen a napon az áruházak hatalmas akciókkal várják a vásárlóikat. A NASA immáron ötödik éve e napon a fekete lyukak rejtelmeibe igyekszik bevezetni olvasóit mind a hivatalos, mind a közösségi oldalain. Ez a kezdeményezésük az úgynevezett #BlackHoleFriday.

Ezen a napon érdekes és színes albumokat és tartalmakat böngészhetünk a fekete lyukakról. Az űr azon szegleteiről, ahol olyan erős gravitáció uralkodik, hogy a fény sem tud  onnan megszökni. A NASA az utóbbi években az egyre fejlődő technikájának köszönhetően olyan fotókat és felvételeket tudott készíteni a fekete lyukakról, amelyek lenyűgözik a világot.

Az oldalakon böngészve olyan kérdésekre kaphatunk választ, hogy mik is pontosan a fekete lyukak, mekkorák lehetnek, de az eredetükre is megmagyarázzák a csillagászok. A Tumblr bejegyzésben a szerkesztő viccesen úgy definiálja a ezeket a hihetetlen erejű objektumokat, hogy olyan különleges űrben fellelhető anomáliák, amelyek az anyagot apró térbe szorítják erős gravitációs hatásuk által. Mindezt a Black Friday-en az áruházakban tolongók helyzetéhez hasonlítja, akik nem ritkán beszorulnak az üzletekbe más vásárlótársaikkal együtt.

A fekete lyukak születésükről a tudósok úgy tartják, hogy a legkisebb fekete lyukak a világegyetemmel egy időben keletkeztek. De az igazi nagy ágyúk akkor jöttek és jönnek létre, mikor egy csillag centruma összeomlik vagy felborul.  Ekkor következik be a szuper-, de egyes kutatók által hipernovának nevezett robbanás. A csillag halálával egy olyan fúziós folyamat indul be, amelynek eredményeként középen kialakul maga a fekete lyuk.

A robbanás következtében a lökéshullámok által kilökött anyagcsomók némelyike visszazuhan a fekete lyukba, és a zuhanás közben erős sugárzást bocsát ki. A fekete lyukak még ma is hatalmas rejtélyei az univerzumunknak. Nem tudni ugyanis, hogy mit történik azzal az információval, anyaggal, és fénnyel, melyet elnyelnek.

Forrás: hirado.hu, NASA

Géza
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, jövőre jelenik meg az első regényem, a Hittől a keserűségig" címmel. A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, hogy mely témák hiányoznak médiánkból, szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, a [email protected] e-mail címen.

Most népszerű

weblap4u banner
Pannon Work