6.2 C
Budapest
2024. március. 29. péntek
HomeTartalomMúzeumokFehérvári Babaház

Fehérvári Babaház

Eltűnt generációk féltett és sok viszontagság között megőrzött fiú- és leányjátékait, gyönyörű babáit, babaszobáit tárja elénk a Fehérvári Babaház. A Moskovszky család – dr. Moskovszky Éva, a Magyar Nemzeti Múzeum nyugalmazott könyvtárosa és édesanyja, Moskovszky Lajosné Auer Erzsébet – 70 év alatt kitartó munkával gyűjtötte össze régi korok játékszereit, babáit, apró tárgyait, s ezeket kicsinyke szobákba helyezve, minden tárgynak megfelelő helyet keresve alakították, gyarapították különleges, Magyarországon egyedülálló, de Európa-szerte is híres gyűjteményüket.

Székesfehérvár Önkormányzata a Szent István Király Múzeummal közösen hozta létre a kiállítást a Megyeház utca 17. szám alatti műemléképület földszintjén. Hét szobában – 63 együttesben – babaszobákban, ostromlott várban, hadihajókban, kisvasútban – gyönyörködhet a látogató. A szobákban a babák kis bútorok, porcelánok, festmények, csipkék között élnek nagy-nagy szeretetben és megértésben.

A szobácskák legrégibb, 20-40 cm-es bútorai a 18. század elejéről, közepéről származnak, többnyire asztalos mintadarabként vagy remekként készültek. Az intarziás tabernákulumok, sublótok, szekrények, szekreterek közül sokan később – gyermekkezekbe kerülve – valódi játékká váltak. Ezek az antik darabok adják meg egy-egy szoba alaphangulatát; a kis együtteseket korabeli porcelánok, textilek, képek, réz, ón és ezüst dísztárgyak egészítik ki, és nagyobbrészt porcelánfejű babák népesítik be.

A több ezer tárgyból álló gyűjtemény valamennyi darabja magas színvonalú, az adott kor mívesen elkészített emléke: 18. századi elefántcsont szobrocskák, biedermeier porcelánfigurák, miniatűrök, ezüst gyertyatartók és csillárok, 19-20. századi apró naptárak és minikönyvek – utóbbiak magyar, német, francia, angol és latin nyelven. A könyvecskék közül kiemelkedik egy angol nyelvű teljes Biblia és Magyarország története, amelyet Csinszka dedikált Fenyő Miksa lányának, Pannikának.

Eredeti ruhás babák nézik – a 19. század második feléből, a 20. század elejéről – a papírszínházat; több híres író legkedvesebb gyermekkori játékaként említi ezeket a fantáziamozgató kis teátrumokat.

Az ebédlőkben hímzett abrosszal terített, enni- és innivalóval megrakott asztaloknál ülnek a babák vagy babacsaládok. A legapróbb részletességgel összeállított babakonyhák az 1800 és 1930 közötti időkből az letűnt világ üzenetét hozzák. A 19. századi kis tűzhelyek hű másai voltak a felnőttek világában használtaknak. Különlegesek a német, cseh, magyar és osztrák porcelán szervizek – csaknem kivétel nélkül kézzel festve -, amelyek túlélték a gyerekszobák veszedelmeit.

„Babaváros” kanyargós utcácskáján járva betekinthetünk a legkisebb szobákba, a templomba, iskolába, a régimódi boltokba, ahol szépen öltözött, kisujjnyi porcelánbabák élnek.

Minden kislány vágya egy pólyásbaba volt, különösen, ha kistestvére született. A szebbnél szebb pólyásokat és karonülőket egy nagy, igazi babának való, múlt századi kosár-ágyban helyeztük el. A „csecsemő-osztályon” igazi különlegességnek számít az ágyban fekvő, pólyásbabáját ringató kismama; ágyában zeneszerkezet muzsikálja az altatódalt. Itt található a legrégibb baba is, melynek teste viaszból és bőrből készült, pici fekete gyöngyszemei csillognak; frizurája mutatja, hogy Napóleon korában született.

A kiállításon nem csak múlt századi kislányok, de kisfiúk játékait megtekinthetjük: várat, sok-sok ólomkatonával, óraműves kisvasutat, különleges hadihajókat, partvédő ágyút, darut, üvegszemű, sörényes hintalovat, lovaskocsikat, optikai és konstrukciós játékokat, valamint építőkockákat találunk a gyűjteményben.

A kiállítást nem csak a gyermeknek nyújt maradandó élményt, de csodálatos időutazásra invitálja felnőtt látogatóit is – a volt kisfiúakat és kisleányokat – a visszavágyott gyermekkor világába.

Forrás: http://www.museum.hu/museum/index_hu.php?ID=787
Cím: Megyeház utca 17.
Tel: +36 (22) 329-504
E-mail: [email protected]
Web: www.szekesfehervar.hu

Most népszerű

Hasonló hírek

weblap4u banner
Pannon Work