12.8 C
Budapest
2024. április. 23. kedd
HomeFőhírekBelföldi hírekFagyizóknak is okozhatnak kellemetlen meglepetést a darazsak

Fagyizóknak is okozhatnak kellemetlen meglepetést a darazsak

forrás: Minden tudás/M1

A darázs legalább olyan veszélyes lehet mint egy feldühödött víziló, legalábbis erre utal egy ötezer éves történet. A víziló ellen a magyar lakosságnak nem kell védekeznie, nem is tudna hirtelenjében, de a darazsakra jó ha mindenki odafigyel, különösen akkor, ha allergiás a csípésükre vagy sokszor fagyizik.

Amikor Krisztus előtt 3000 évvel Ménész (Meni) fáraó sétált a Nílus partján, feltételezések szerint egy kheb, vagyis egy darázs megcsípte és meghalt.

Bár nem teljesen biztos, hogy a tragédiát darázscsípés okozta, ugyanis a kheb vízilovat is jelent. Az allergológusok azonban kitartanak állításuk mellett, szerintük darázs volt az a víziló.


Az biztos, hogy a darázs is ölhet, nem csak a víziló

A darázscsípés legenyhébb esetben is fokozott helyi reakciót vált ki az emberi szervezetből, ennek jelel a csípés körül 12- 20 cm átmérőjű duzzanat. A következő súlyossági fokozat amikor a csípéstől távol alakul ki allergiás tünet, bedagadnak a szemek vagy az ajak. Még rosszabb a helyzet, ha légúti tünetek is csatlakoznak ehhez. A legsúlyosabb, az anafilaxia, amikor a keringésre is kiterjednek a tünetek, és elkezd leesni a vérnyomás, kékül a beteg szája, ujjai. A folyamat vége a keringés összeomlása, ami beavatkozás nélkül halállal végződhet – mondta az M1 televízió Minden tudás című műsorában Balogh Katalin, a Budai Allergia Központ orvosa.

hirmagazin_2015-08-24_104507
Nagykanizsai tűzoltók irtják a darazsakat 2008-ban Galambokon egy családi háznál. A lakók jelentették, hogy olyan hangokat hallottak, mintha egér rágná a tetőt. Kiderült, hogy darazsak költöztek a tető alá. A tűzoltók több darázs- és lódarázsfészket találtak és pusztítottak el. Ebben az évben több halálos darázscsípés is történt az országban. MTI Fotó: Varga György

A betegben a rovar mérgével szemben allergiás tünetek alakulnak ki, amely a következő csípésnél vagy okoz reakciót vagy nem. De akár már az első szúrás is kiválthatja az allergia legsúlyosabb változatát.

Hogy mennyire és milyen mértékben allergiás a páciens, az vérvétel során derülhet ki. Ha valakit már megcsípett egy darázs, akkor az allergia évek múlva is kimutatható, mert a szervezet emlékszik az adott allergénre – tette hozzá Budaházi Kata, az allergia központ szakasszisztense.

Egyes emlékek szerint Ménész egyesítette először Alsó- és Felső-Egyiptomot, így az ókorban a birodalom első uralkodójaként tartották számon. A fáraó esetéről beszámolt az évezredekkel később, a Kr. e. 4. században élt híres egyiptomi történetíró, Manethón is, akinek művei az ókortörténet legfontosabb forrásai közé tartoznak. Ő szintén arról írt, hogy Ménészt víziló ölte meg. Az első fáraónak van még egy híres állatos története. Egy legenda szerint, ami a görög Diodórosz révén vált ismertté, a Fajjúmban vadászó királyt saját kutyái megtámadták, előlük menekülve a Moirisz tóba ugrott, s egy krokodil vitte át a túlsó partra. Ménész templomot állíttatott csodálatos megmenekülése emlékére, s elrendelte a krokodilok tiszteletét.

Elsősegélycsomag ajánlott, a kúra megfontolandó

Az is előfordulhat, hogy az első csípéskor még enyhék a tünetek, de a következő vagy a sokadik alkalommal már erőteljesebben jelentkeznek. A túlérzékenyeknek ezért érdemes adrenalin injekciót maguknál tartaniuk. Megoldás lehet az immunterápia is, de ez egy többéves injekciókúra, amit csak kórházi körülmények között lehet elvégezni.

Rendkívül fontos a beteg megfigyelése, az injekció után, mert bármikor kialakulhat súlyos reakció az injekciótól. A kúra elkezdését tehát azért is meg kell fontolni, mert maga a kezelés is veszélyeket rejt magában.

Magyarországon a felnőttek 3 – 4 százaléka allergiás ezekre a csípésekre, a gyerekek körében jóval alacsonyabb 0,5-1 százalék az arány. A súlyos allergiás reakciók előfordulása is hasonló különbséget mutat a két korosztályban.

A beteget elsősegélycsomaggal látják el, amit mindig magával kell hordania. Ebben nincs kalcium. A magyar szakmai ajánlásban nem is szerepel, az amerikai szerint pedig egyszerűen káros. A kalcium ugyanis egy kis időre javítja az ember közérzetét, de csökkenti az igazán hatékony terápiák lehetőségét. Az allergológusok enyhe tünetek esetén inkább a hideg vizes, jeges borogatást javasolják a kalcium helyett, így lassítható a méh – és darázs által bejutatott méreganyag terjedése, felszívódása.

Sörivókat, fagyizókat is a halál küszöbére juttathat

Olyan embernél is okozhat életveszélyes állapotot egy rovar csípése, aki nemallergiás rá, például úgy, hogy fagyizás vagy sörivás közben az üvegből lenyeli a darazsat.  Ha a rovar az ember szájüregébe, torkába kerül, az számára is veszélyes helyzet, így csípéssel reagál.

A szájban és a torokban nagyon lazák a szövetek, így ott a csípés helyi ödémás, vizenyős reakciót vált ki. Ez akkora duzzanatot okozhat, ami akár fulladást is eredményezhet. Így nyáron különösen figyelni kell arra, hogy se a fagyival, se a sörrel, illetve egyéb táplálékkal, itallal ne kerüljön darázs vagy méhecske a szájba.

Lenyelt egy darazsat? Akkor nagy a baj…

forrás: MTI

A méh- vagy darázscsípés legtöbbször csak kellemetlen tüneteket okoz, ám ha valaki allergiás rá, életveszélyes is lehet – figyelmeztet a Semmelweis Egyetem az MTI-hez hétfőn eljuttatott közleményében.

Az ismertető szerint a rovarcsípésekkel méreganyag kerül a szervezetbe, ami minden esetben akut gyulladást vált ki, ám ha ez csak a csípés helyén jelentkezik egyéb tünetek nélkül, akkor nincs ok aggodalomra. Ilyenkor antihisztamin tartalmú viszketéscsillapító és gyulladáscsökkentő kenőcsök használatát, a bőrfelület hűtését, illetve, ha végtagról van szó, annak felpolcolását javasolja az allergológus – írták.

Veszélyt jelent viszont, ha valaki véletlenül lenyeli a darazsat vagy a méhet, ugyanis a szájban, garatban kialakuló duzzanat elzárhatja a felső légutakat és légzési nehézséget, akár fulladást okozhat. Ilyen esetben azonnal ki kell hívni a mentőt – emeli ki a tájékoztató.

Életveszélyes lehet, ha a csípést követő harminc percen belül allergiás reakció, anafilaxia jelentkezik, amely hasi görccsel, hasmenéssel, hányással, testszerte megjelenő csalánkiütéssel, sápadtsággal, nyelési zavarral, szédüléssel, ájulásérzéssel, szájban vagy szemben jelentkező duzzanattal, köhögéssel, torokszorító érzéssel, sípoló vagy nehézlégzéssel, akár eszméletvesztéssel is járhat. Ilyenkor szintén sürgősségi ellátásra van szükség, azonnal be kell adni a combizomba – az érzékenységével tisztában levő betegnél tartott – adrenalininjekciót, és mentőt kell hívni – hívták fel a figyelmet.

Jelezték, allergiás reakciók még 48 órával a csípés után jelentkezhetnek, ekkor ugyan már nem nagyon veszélyesek, de azért ilyenkor is tanácsos felkeresni a rovarméreg allergiások ellátásával foglalkozó allergológus szakorvost.
Hozzáteszi a közlemény: szintén orvosi ellátást igényel, ha nyirok- vagy érgyulladás alakul ki, erre a csípés helyétől a törzs felé vezető piros csík utal. Ez a gyulladás fertőzésből ered, és jóval a csípés után jelentkezik, általában akkor, ha a fullánkkal nemcsak a méreg, hanem valamilyen kórokozó baktérium is bekerült a bőr alá. Ebben az esetben elég a háziorvost felkeresni, és az antibiotikumot ad – írták.

Az allergia immunterápiával is kezelhető, ehhez fontos tudni, hogy méh- vagy darázsscípás okozta-e a tüneteket. Ezt – Magyarországon elsőként – a Semmelweis Egyetem Immunológiai Laboratóriumában tudják megállapítani – áll a közleményben. Olyan teszt egyelőre nem létezik, ami már a csípést megelőzően kimutathatja az allergiát – fűzték hozzá.

Az egyetem tájékoztatása szerint a gyerekek 0,4-0,8 százalékát, a felnőttek három százalékát érinti a méh- vagy darázsméreg-allergia.

 

Most népszerű

weblap4u banner
securiton-tűzvédelem