10.5 C
Budapest
2024. április. 26. péntek
HomeTudástárTechnika, kommunikációEzzel lehetünk totálisan névtelenek az interneten

Ezzel lehetünk totálisan névtelenek az interneten

Nem kell törvénysértő dolgokra gondolni: hétköznapi, jogszerű helyzetekben is jól jöhet az anonimitás.

 Kép: Shutterstock

Például, ha idegen számítógépen akarunk bankolni. Vagy bármi olyanba fogni, amiről azt szeretnénk, ha semmilyen nyomot nem hagyna a PC-n.

A megoldás egy komplett operációs rendszer, ami telepítés nélkül fut szinte tetszőleges számítógépen.

Az ingyenes megoldásnak kissé vicces angol neve van: Tails. A betűszó a The Amnesic Incognito Live Systemet jelenti, ami az összes internetes forgalmat a nehezen, vagy alig megfigyelhető Tor hálózaton bonyolítja. (Egyébként a Tor fejlesztését eredetileg az Amerikai Tengerészgyalogság kezdeményezte.)

A Tails nem böngésző, hanem egy teljes, egyébként linuxos alapú operációs rendszer, amit csak egyszer kell letölteni, s az ISO fájlt üres DVD-re, vagy pendrive-ra írni. Utóbbi jobb ötlet, mert nem minden számítógépen van optikai meghajtó, s pendrive-ról gyorsabban is működik.

Az innen ingyenesen letölthető és telepíthető oprendszert tartalmazó eszközt egyszerűen behelyezzük a gépbe, újraindítjuk, s már egy követhetetlen rendszer áll rendelkezésre.

Live fut, azaz háttértárolót nem használ, csak a memóriában dolgozik: a PC újraindítása után nem hagy nyomot maga után.

Van benne előre konfigurált webböngésző (az említett Tor), azonnali üzenetküldő, e-mail, irodai és szövegszerkesztő alkalmazás, kép- és hangszerkesztő – ami csak szükséges lehet.

Az elküldött vagy fogadott adatokat végponttól végpontig terjedő titkosítás védi. Így nem csak névtelen lesz a felhasználója, de a rosszindulatú támadóknak sem sok esélyük marad arra, hogy lehallgassák a kommunikációt.

Persze hogy adott esetben használni is tudjuk a Tailst, nem árt átnézni a leírását, s próbálgatni, némi gyakorlatot szerezni a kezelésében, hiszen a megszokottól eltérő megoldásokat alkalmaz.

Viszont, mivel ingyenes, a mókának semmilyen pénzügyi kockázata nincs: ha netán nem tetszik, letörölve az USB eszköz változatlanul jó lesz tárhelynek.

Edward Snowden is megbízhatónak találja a Tailst.

Forrás: hirado.hu

Kép: hirado.hu, mind42.hu

Géza
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, jövőre jelenik meg az első regényem, a Hittől a keserűségig" címmel. A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, hogy mely témák hiányoznak médiánkból, szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, a [email protected] e-mail címen.

Most népszerű

weblap4u banner
securiton-tűzvédelem