15.6 C
Budapest
2024. március. 29. péntek
HomeÉletmódÉletmód hírekEzzel a trükkel tuti nem lesz tortúra a nyaralás

Ezzel a trükkel tuti nem lesz tortúra a nyaralás

Láthatóan bíznak az utazási irodák a kiutazási kedv további élénkülésében, hiszen az idei évre 17 százalékkal növelték vagyoni biztosítékuk összegét a tavalyihoz képest, amely így 18,8 milliárd forintot tesz ki. Ez egyúttal nagyobb biztonságot jelent a külföldön nyaraló magyaroknak is.

Szerencsére az elmúlt időszakban nem maradt kint egyetlen magyar turista sem külhonban azért, mert csődbe ment az utazási iroda. Ez annak is köszönhető, hogy a korábbi csődök után – az utazók védelme érdekében – szigorították a szabályokat. Valamint bevált a vagyoni biztosíték rendszere is, amely fizetési kötelezettséget jelent az irodák számára, és biztonságot a kiutazóknak. Aki külföldi utazást tervez, azt ajánljuk, hogy ellenőrizze, az általa választott iroda fizet-e vagyoni biztosítékot, azaz kauciót.

A Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal (MKEH) január közepi összesítése szerint az idei évre 22 utazásszervező igazolt húsz százalékos vagyoni biztosítékot, összesen 11 milliárd 358 millió forint értékben, ami húsz százalékkal haladja meg a tavalyi (9,46 milliárd) és közel 47 százalékkal a 2014. év eleji összeget (7,73 milliárd forint). A 2014-es év mélypontnak számított, hiszen kiesett az előző évben csődbe ment Best Reisen korábbi 1,3 milliárdos kauciója, az űrt azonban gyorsan betöltötte a piac – írta a Turizmus Panoráma.

Az MKEH adatai szerint 2016-ra 475 utazásszervező igazolt 12 százalékos vagyoni biztosítékot, összesen 7 milliárd 79 millió forint értékben, ami 2011 óta folyamatos növekedést mutat, és a 2015. évi összegnél 12 százalékkal magasabb.

A belföldi utazásszervezői tevékenységet folytató irodák által fizetendő három százalékos vagyoni biztosítékból 2016-ra 372 millió forintot igazoltak, itt minimális csökkenés figyelhető meg az egy évvel korábbi adattal összehasonlítva.

Debrecen, 2012. február 6. Iszlai Endre (b) ügyfél repülõjegyeket vesz át a Malév Air Tours debreceni irodájában. Az utazási iroda a Malév február 3-án történt leállása ellenére folytatja mûködését. MTI Fotó: Czeglédi Zsolt
Debrecen, 2012. február 6.
Iszlai Endre (b) ügyfél repülõjegyeket vesz át a Malév Air Tours debreceni irodájában. Az utazási iroda a Malév február 3-án történt leállása ellenére folytatja mûködését.
MTI Fotó: Czeglédi Zsolt

Pörgő piac, megemelt kaució

A húsz százalékos vagyoni biztosítékot teljesítő (chartereztető vagy az árbevétel 25 százalékát meghaladó, garantált szerződésből származó lekötésekkel rendelkező irodák) kö­rében az élen változatlanul a N-U-R Neckermann áll. Az is kiderült, hogy a legtöbb, húsz százalékos kauciót igazoló iroda megemelte vagyoni biztosítékát tavaly január óta. Az IBUSZ például már rögtön januárban módosított, a Green Travel, az Anubis Travel és a Sun & Fun Holidays pedig többször emelt a tavalyi év során, főleg a sikeresnek bizonyult charterszezonnak köszönhetően.

Jellemzően azonban a középmezőnyben elhelyezkedő irodák igazoltak magasabb összegű kauciót. A lista első négy helyén álló irodák közül csak a Green Travel emelt tavalyhoz képest jelentősebb mértékben, ezzel jócskán elhúzott az IBUSZ mellett.

Meglepetést okozott a Sun & Fun Holidays, amely két év alatt több mint duplájára emelte kaució­ját, és ezzel a tavalyi hetedikről az ötödik helyre ugrott fel. A hetedik helyen jelenleg a Tensi áll, amely tavaly még 12 százalékos kauciót igazolt, idén azonban a riói olimpiára készül exkluzív charterjáratokat üzemeltetni. Sok év után újra a húsz százalékos vagyoni biztosítékot igazoló irodák körében foglal helyet az OTP Travel – jelenleg a tizedik a rangsorban –, és húsz százalékos kauciót igazolt a Morea Travel, valamint a magyar piacra tavaly belépett Mouzenidis is. Míg a Premio Travel Holidays és az East-West Sport a 12 százalékos körbe igazolt át.

A hivatal tájékoztatása szerint január 25-én folyamatban volt a Christian Tours bejelentkezése, a román utazásszervező húszmillió forint értékben jelentett be húsz százalékos kauciót. Az Express Travel International GmbH (ETI) határon átnyúló utazásszervezés keretében indíthat chartereket, magyarországi képviselete nem szerepel a húsz százalékos vagyoni biztosítékot bejelentő irodák között.

vagyoni_biztosítéek

Nagy változások az élen

A 12 százalékos kauciót bejelentőknél változatlanul a Fehérvár Travel foglalja el az első helyet, ettől eltekintve az élen nagy változások zajlottak le tavaly januárhoz képest. A tavalyi második és harmadik helyezett OTP Travel, illetve Tensi a húsz százalékos kauciót felmutatók táborába igazolt át, így most a második helyet a Wizz Air cége, a Wizz Tours foglalja el, amely csak tavaly májusban kapott utazásszervezői engedélyt, és 2016-ra máris szokatlanul magas összegű vagyoni biztosítékot jelentett be.

A dobogó harmadik fokán a tavaly még 6. helyet elfoglaló Haris Travel Club áll, megelőzve a Z(s)eppelint és a Vistát. A tavaly még 9. Proko most a 6. helyen áll. Feltűnő az Utazom.com előreugrása: a tavalyi 15.-ről került a 7. helyre, és egyébként már tavaly szeptemberben a jelenlegi összegre igazította vagyoni biztosítékát.

vagyoni12

Egyre többször utazunk

A 2015-ös évről még nincsenek meg a végleges adatok. A magyarok 2014-ben 16 millió alkalommal utaztak külföldre, 1,9 százalékkal többször, mint előző évben. Jelentősen visszaesett a vásárlás céljából külföldre utazó magyarok száma, míg szabadidő eltöltése céljából 9,7, munkavégzés miatt 12 százalékkal utaztak többen, mint 2013-ban. Minden harmadik utazás német nyelvterületre (Németországba, Ausztriába vagy Svájcba) irányult. 2014-ben a magyar lakosság összesen 579 milliárd forintot költött el külföldön, 13 százalékkal többet, mint az előző évben. Több mint háromnegyedét (455 milliárd forintot) turisztikai célú utazásokon, túlnyomó része pedig a többnapos utazásokhoz kapcsolódott.

Mi a vagyoni biztosíték?

Röviden: bankgarancia. Pontosabban biztosítóval (biztosítókkal) kötött szerződés, amely utaslétszámra (közvetlenül az utas javára) is megköthető. Az utazási vállalkozó által hitelintézetnél lekötött pénzösszeg, amely az utazáskor szükséghelyzetbe került utasok érdekében teendő intézkedések (például csőd esetén a kint lévő utasok hazaszállítása) és a kényszerű tartózkodás költségeinek fedezésére, valamint az előleg, illetve részvételi díj visszafizetésére szolgál.

Mekkora a mértéke?

A belföldről külföldre történő kiutaztatásból, a külföldi szálláshely belföldi értékesítéséből, valamint a külföldi utazásszervező által szervezett utazás Magyarországon történt értékesítéséből származó tervezett értékesítési nettó árbevétel 12 százaléka, de legalább négymillió forint. A tervezett értékesítési nettó árbevétel húsz százaléka, de legalább húszmillió forint, ha az utazási vállalkozó a belföldről külföldre történő kiutaztatás szervezése során nem menetrend szerinti járatú repülőgépet (charter járat) vesz igénybe, illetőleg a garantált szerződésből származó kötelezettségei az árbevétel 25 százalékát meghaladják. A belföldről belföldre történő utazás szervezéséből származó tervezett értékesítési nettó árbevételének mértéke három százalék, de legalább ötszázezer forint.

 

Hunyor Erna Szofia

Forrás: MKEH/Turizmus Panoráma, KSH

Most népszerű

Hasonló hírek

securiton-tűzvédelem