4.3 C
Budapest
2024. április. 26. péntek
HomeFőhírekBelföldi hírekElső kézből: Kollégánk "sárga" országból jött haza, ez történt vele, mindenki erre...

Első kézből: Kollégánk „sárga” országból jött haza, ez történt vele, mindenki erre számítson

Elég összetett, bár nem nagyon bonyolult a szerda nulla órától érvényben lévő beutazási korlátozás, melyen ráadásul most még egy kicsit változtattak is: a kormány elvi lehetőséget adott arra, hogy egy-egy országon belül is külön színkóddal lehessen jelölni, ha az adott megyében, területi egységben kisebb, vagy nagyobb a fertőzöttek aránya, a fertőzés terjedésének gyorsasága. Kolléganőnk tegnap egy „sárga” országból érkezett haza, elmeséljük, mi történt vele. És válaszokat adunk a leggyakoribb kérdésekre is.

Gulyás Gergely mai Kormányinfóján több kérdés is felmerült az új beutazási rendszerrel kapcsolatban, voltak válaszok is.

A járványügyi készültségi időszak utazási korlátozásairól szóló, szerdától hatályos kormányrendelet a koronavírus-járvány súlyossága szempontjából három – vörös, sárga és zöld – kategóriába sorolja az államokat, és ennek megfelelően rendelkezik az onnan érkezők határátlépésének korlátozásáról.

Mai információ, hogy lesz elvi lehetősége annak, hogy a vírusveszély kapcsán színkóddal jelölt országokon belül egy-egy tartomány, megye, területi egység más színkódot kapjon, ha ott kevesebb, avagy több a fertőzött, mint az adott ország más részeiben.

Azonban mindig a legjobb a személyes tapasztalat: kollégánk a tegnapi napon érkezett haza a sárga kóddal jelölt Angliából, repülővel.

– A repülőtéren mindenkit hőmérőztek, az útiokmányok ellenőrzésekor pedig felvették az adatokat: a nevet, telefonszámot, és azt is, hol szeretné tölteni a kötelező, hatósági házi karantén idejét – mivel sárga országból érkezett. Ezek után alá kellett írni egy papírt, hogy megértette és elfogadja a kiszabott karantént – kezdte kollégánk, aki rögtön szeretett volna tesztet csináltatni, hisz a „sárgákra” vonatkozó szabály szerint nekik egy negatív teszt elegendő a karanténból való szabaduláshoz igaz, utána kell majd csináltatni még egy tesztet.

A repülőtéren ebben nem tudtak segíteni, odaadták a piros karantén-matricát, amit az ajtóra kellet otthon kiragasztania. A repülőtéren azt is megkérdezte, hogy fogják majd ellenőrizni őt, azt az információt kapta, hogy alapból elvileg naponta kétszer, személyesen nézik meg, otthon van-e.

Már az otthonából, ahol a karantént tölti, felhívta a járványügyi hatóságot, hogy mit kell tennie. Ők a háziorvoshoz irányították, ő rendelheti meg a szükséges PCR tesztet. A háziorvos meg is rendelte, szerinte 1-2 napon belül jönnek házhoz a mentők és elvégzik a tesztet, az eredményre a mintavételtől számított további 1-2 napot kell majd várni.

Ha negatív lesz, szabadul. Persze nem úgy, hogy automatikusan leveheti a piros cédulát a házról, hanem először fel kell vennie a kapcsolatot a járványügyi hatósággal, bejelentenie, hogy megvan a negatív teszt, és majd ők fogják leokézni, hogy igen, valóban vége számára a karanténnak, és megmondják elvileg azt is, milyen további teendői vannak a második teszttel kapcsolatban.

És egyébként mi a teendő?

Sok kérdés merült fel a bonyolultnak látszó beutazási korlátozásokról, alább a leggyakoribbakra válaszolunk:

Hazajöttem, nincs még tesztem, honnan szerezzek?

A szükséges koronavírus teszttel kapcsolatban a háziorvosát hívhatja bárki, de bármilyen más módon csináltatott tesztet is elfogadnak, ha az egyezik a jogszabályban foglalt teszt-típussal. (Ami PCR tesztet ír elő)

Fontos: auguszts 1-je után az állam nem állja a hazautazók PCR tesztjeinek költségét.

Augusztus 1-je után utazom haza, honnan lesz tesztem?

A teszteket ekkor is meg lehet rendelni a háziorvostól, de fizetni kel érte. Az OMSZ végzi el, ha valaki így csinálja, azonban nem kötelező hozzájuk fordulni: augusztus 1-je után is meg lehet csináltatni máshol is az előírt teszteket.

Mikor elutaztam, az az ország még zöld volt, hazautazás előtt azonban súlyosbodott a helyzet, sárga lett – vagy piros. Mit tegyek?

Az, hogy melyik szabály vonatkozik a hazautazóra, nem attól függ, hogy kiutazásakor milyen színkóddal jelölték a járványügyi veszélyesség szempontjából az országot, ahova ment. Az számít, hogy a hazafelé úton a határátlépéskor milyen színkódba van épp sorolva az ország.

Voltam külföldön, egy zölddel jelölt területen, aztán átmentem pár napra ugyanazon országon belül egy sárgával/pirossal jelölt területre. Melyik szabály vonatkozik rám?

Azt fogják nézni, hol volt utoljára. Ha piros területen, akkor a piros, ha sárgában, akkor a sárga színű jelöléshez kapcsolódó szabályok.

Majd azt mondom a határon, olyan országból jöttem, ami zöld. Megtehetem?

Hazudni nem érdemes, mert ha a határátlépésnél valami felkelti a hatóságok gyanúját, a mobiltelefonok cellainformációi alapján ellenőriztetni fogják, honnan jött való.

Ha már eleve külföldön megcsináltattam a tesztet, akkor van karantén hazafelé?

Nem, ha a határon be tudja mutatni a megfelelő számú és megfelelő időben készített tesztet, nem kell menni (Öt napnál nem régebbi, két negatív teszt a piros országból, legalább egy negatív teszt a sárga országból érkezőknek – nekik itthon két napon belül kell még egy tesztet csináltatni, de karanténba már így sem kell vonulniuk.

Csak a mentők által levett minta teszteredményét fogadja el a hatóság?

Nem, de augusztus 1-ig az van ingyen. PCR tesztet kell csináltatni, de bármilyen jogosult laborral lehet, nem fontos az OMSZ-t igénybe venni.

Én már átestem a betegségen, most akkor nekem is kel megint két hét karantén, ha hazautazok egy sárga vagy piros országból?

Nem, aki fél éven belül bizonyítottan kigyógyult a betegségből, annak nem kell karanténba mennie.

Én csak ahatár túloldalán lakom, a rokonaim meg itt, most akkor mi történik?

Ez például egy kivételes eset: a határ 30 kilométeres sávján belül lakók egy napra korlátozás nélkül átjöhetnek.

Egyébként felmentést adhat a rendőrség, és annak sem kell karanténba mennie, aki bírósági eljárás miatt érkezik az országba, automatikusan felmentést kapnak a sportolók is, meg akinek ide van beutalója orvoshoz, vagy dolgozni, tanulni jött az országba, vagy éppen temetésre, esküvőre, keresztelőre jött, netán itt élő hozzátartozóját ápolja, esetleg valamilyen kiemelt jelentőségű sport-, vagy egyházi esemény résztvevője (és nem nézője) Kivétel az is, aki üzleti útra jött, az pedig, aki tranzitutas, szintén beléphet (tehát a külföldiek is), ha 24 órán belül elhagyják az országot a kijelölt útvonalon.

Forrás: Blikk / Hirmagazin.eu

Fotó: Blikk

Most népszerű

weblap4u banner
securiton-tűzvédelem