15.6 C
Budapest
2024. március. 29. péntek
HomeÉletmódEgészség - betegségElőmozdíthatja a rák elleni harcot a magyar kutatók felfedezése

Előmozdíthatja a rák elleni harcot a magyar kutatók felfedezése

Bár a rákot sokáig kizárólag genetikai betegségnek tartották, a 21. század második évtizedétől egyre több bizonyíték szól amellett, hogy igaza volt a biokémikus és orvos Otto Warburgnak: a rák kialakulásában jelentős szerepet játszik a mitokondriális működési zavar. Az is bizonyos: egyes rákfajták növekedése a diszfunkcionális mitokondriumok működésének helyreállításával gátolható.

A tápanyagok elégetése – vagy ahogy az 1931-es orvosi Nobel-díj kitüntetettje, Otto Warburg elnevezte, a sejtlégzés – biztosítja sejtjeink számára az életben maradáshoz és szaporodáshoz szükséges energiát és alapanyagokat. Warburg azt is megfigyelte, hogyan alakul át a rákos sejtek sejtlégzése, és milyen mechanizmusok révén biztosít alapanyagot a rákos sejt a sejtburjánzáshoz, a rákos sejtek szinte végtelen osztódásához.

Warburg-hatás

Ilyen mechanizmus többek között, hogy a rákos sejteknek megnő a tejsavtermelése – ezt nevezzük a rendszerbiológia úttörője nyomán Warburg-hatásnak -, és ezzel a maguk által teremtett savas mikrokörnyezettel biztosítják a rákos sejtek a túléléshez és osztodáshoz szükséges feltételeket maguknak; a tejsavtermeléshez elengedhetetlen az alapanyagként szolgáló cukor felvételének megnövekedése.

A mitokondrium háromdimenziós modellje. FORRÁS: SCIENCE PHOTO LIBRARY/KATERYNA KON/SCIENCE PHOTO LIBRARY/SCIENCE PHOTO LIBRARY

A rákos sejtek megváltozott anyagcseréje leginkább mitokondriumaik kóros működésén érhető tetten, ami nem is meglepő, hiszen ez a sejtszervecske a felelős a sejtlégzésért és normális esetben egy citokróm-c nevű fehérje sejtplazmába juttatásával az elöregedett vagy meghibásodott sejt öngyilkosságának beindításáért.

A rákos sejtek – szervezet szempontjából – diszfunkcionális mitokondriumai nem váltják ki ezt az apoptózisnak is nevezett öngyilkosságot, így a tumor a szervezetet veszélyeztetve korlátlanul növekedhet. Jó hír viszont, hogy a Warburg-hatás és a tejsavtermelés gátlásával, valamint a citokróm-c sejtplazma-koncentrációjának növelésével, vagyis a mitokondriumok működésének helyreállításával megakadályozhatjuk a rákos sejtek osztódását.

A fermentált búzacsírakivonat jótékony hatása

Dr. Bencze Gyula és kollégái „Mito-onkológiai szer; a fermentált búzacsírakivonat elnyomja a Warburg-hatást, helyreállítja a mitokondriumok oxidatív aktivitását és gátolja a tumornövekedést „című tanulmányukban azt mutatták ki, hogy a fermentált búzacsírakivonat koncentrátuma éppen erre képes: a szer a mitokondriumok működésének helyreállításával tumorellenes hatással bír, és jelentősen, mellékhatás nélkül növeli a rákbeteg kísérleti állatok túlélését.

A fermentált búzacsírakivonat rákellenes hatását a szintén Nobel-díjas Szent-Györgyi Albert témába vágó publikációit követően az 1990-es években kezdték vizsgálni, és az új évezredben humán vizsgálatokban is igazolták, hogy a kivonat segíti a tumoros betegek gyógyulását. Bencze Gyula és munkatársai James D. Watson Nobel-díjas biokémikus közreműködésével a rákkutatás világelső tudományos műhelyében, az egyesült államokbeli Cold Spring Harbor Laboratóriumban végzett munkájuk során a fermentált búzacsírakivonatnak egy szuperkoncentrált formáját állították elő: eltávolították a kivonatból a tumorellenes hatás szempontjából lényegtelen ballasztanyagokat, így az eredeti koncentrátum csupán néhány százalékát kitevő, szájon át könnyen fogyasztható hatóanyaghoz jutottak.

Búzacsíra. FORRÁS: ORIGO

A tanulmányban leírt vizsgálataik során azt is bizonyították, hogy a szuperkoncentrátum úgy állítja helyre a rákos sejtek mitokondriumainak működését, hogy közben az egészséges sejtek anyagcseréjét nem befolyásolja, azaz nincs toxikus mellékhatása.

A leírt kivonat az első olyan készítmény, ami a sejtlégzés aktiválásával és a Warburg-hatás csökkentésével fejt ki tumornövekedést gátló hatást.

Szuperkoncentrátum indíthatja be a sejtpusztulást

Bencze Gyula és munkatársai hét különféle rákos sejten és melanómás egereken vizsgálták a koncentrált kivonat hatását.

Géza
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, jövőre jelenik meg az első regényem, a Hittől a keserűségig" címmel. A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, hogy mely témák hiányoznak médiánkból, szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, a [email protected] e-mail címen.

Most népszerű

Hasonló hírek

securiton-tűzvédelem