9.6 C
Budapest
2024. április. 19. péntek

Élet új arccal

hirmagazin_2015-08-06_071800
Az arc- és bőrátültetés fontossága abban rejlik, hogy súlyos balesetek után javíthatják a páciens életminőségét. A többi átültetéssel ellentétben, ezeket elsősorban olyan sérülések esetén alkalmazzák, melyek során esztétikai hibák jönnek létre (égések, autóbalesetek, lövések, áramütés).

Az első sikeres részleges arcátültetési a professzor Bemard Devauchelle által vezetett csoport hajtotta végre a franciaországi Amiensben. 2005-ben IsabelleDinoire (1967) arcát a Labrador retrievere harapta szét, az állat azonban nem támadott, hanem gazdája életét próbálta megmenteni, aki a bevett gyógyszerektől lett rosszul. Gazdája megmentése során azonban szétroncsolta a nő arcának alsó részét: orrát, ajkait, állát és orcáját. Az orvosok az összes részt helyreállították egy klinikai halál állapotában levő nő szöveteiből. Az újabb mérföldkőre 2010-ig kellett várni, amikor Spanyolországban elvégezték az első teljes arcátültetést. A Joan Pere Barrel által vezetett, több mint harmincfős csoport a barcelonai Vall d’Hebron egyetemi kórházban végezte a beavatkozást. A páciens, aki egy vadászbaleset következtében öt évig nem tudott gépek nélkül lélegezni és enni. a donortól új arcizmokat és csontokat, orrot, ajkakat és bőrt kapott. Az operáció sikeres volt, több mint 24 óráig tartott.

hirmagazin_2015-08-06_071902

Harmadszor a világon, először az USA-ban

A soron következő átültetést cseh orvos. MUDr. DohdanPomahac hajtotta végre 2011-ben. a bostoni Brigham and Wonen’sHospitalban. Egy több mint tizenöt órás műtét után az orvos csoport sikeres operációt hajtott végre Dallas Weinsen (1984). aki arcát és szemeit áramütés okozta balesetben vesztette el. Ez volt az első teljes arcátültetés az USA-ban. de a következő sem váratott sokáig magára.

Az arcátültetés ma még azonban gyerekcipőben jár. Az egész világon körülbelül negyven ilyen beavatkozást végeztek, a bostonihoz hasonló operációkat például Belgiumban,Törökországban és Kínában végeztek.

Annak ellenére, hogy Mudr. Pomahac cseh származású orvos. Csehországban és a környező országokban, így Magyarországon sem végeztek még arcátültetést. Ennek elsődleges oka a műtét költségessége. Ennek ellenére részleges helyreállító műtétek elvégzése lehetséges, ilyenkor elsősorban a páciens saját szöveteivel, ill. protézisek használnak a károsodások helyreállítására.

Az új arc nem csak egy maszk

A helyreállító műtétekkel ellentétben a transzplantációk összetettebb beavatkozások. „A transzplantáció során több fontos dologra is oda kell figyelni. Az idegekkel például helyesen kell összekötni, hogy a páciens arca mozogjon, és hogy érezze bőrét” – mondtaBohdanPomahac. Az átültetett arcnak nem csak egy maszkként kell szolgálnia. Azúj arcnak működnie kell, a páciensnek pedig sajátjaként kell elfogadnia. Az átültetésekkel kapcsolatban eddig két halálesetről tudnak az orvosok. Az egyik eset Kínában történt, ahol a beteg nem kapta meg a kellő immunszupresszánsokat és szervezete nem fogadta be az új arcot, míg a másik eset Párizsban történt, ahol a páciens arcán és karjain hajtottak végre helyreállító műtétet, de a műtét után két hónappal szívrohamban elhunyt.

A bőr segít és véd

Az arcátültetésekkel ellentétben, amelyek még ma is újdonságnak számítanak az orvostudományban, bőrátültetéseket már ősidők óta alkalmaznak. Az átültetés viszonylag pontos folyamatát már az i.e. 6. században is ismerte Sushruta nevű, hindi orvos, aki a Gangesz mentén praktizált. Többféle orvosi beavatkozást is végzett, melyek közül az egyik az orr helyreállítása volt, melyhez a páciens homlokárólvagy arcáról származó bőrt használt fel. A sebészet „atyjaként” tarják emiatt számon. A bőrátültetés a leggyakrabban végzett transzplantációk közé tartozik.

Forrás: delina; Kép: Google, illusztráció;
Korrektúra: www.hirmagazin.eu

Most népszerű

weblap4u banner
securiton-tűzvédelem