10.3 C
Budapest
2024. április. 25. csütörtök
HomeTudástárCsillagászat, űrkutatásEgyre több a tüdőrákos nő

Egyre több a tüdőrákos nő

DKOKO20111228007 e1393405032956 1024x576
Forrás: M1/Híradó | 2015. 02. 04. 14:00:00, MTI Fotó: Kollányi Péter

A ’70-es évek „emancipált” Budapestje a dohánykampányok célpontja volt, és annyira sokan szoktak rá akkor, hogy a halálozások száma a fővárosban mostanra megközelítette a férfiakét, míg országos átlagban egyharmad-kétharmad ez az arány.
Az Annals of Oncology című szaklapban megjelent kutatási eredmények szerint az európai nők körében a közeljövőben a tüdőrák miatti halálozás aránya meghaladja az emlőrák miatt kialakult halálozásokat.

Az Európai Unió országaiban folyamatosan nő majd a daganatos betegségek miatti halálozások száma, többek között a népesség számának növekedése, illetve elöregedése miatt. A legtöbb tüdődaganatos nő Nagy-Britanniában és Lengyelországban hal bele a betegségbe. A tanulmány becslése alapján az unió 28 országában 2015-ben 766 ezer 200 férfi és 592 ezer 900 nő veszíti majd el az életét daganatos betegség következtében.

A magyarországi helyzetről Török Krisztina, az Országos Egészségfejlesztési Intézet főigazgatója az M1 szerda reggeli szólva emlékeztetett arra, hogy hazánk világelső a tüdőrák okozta halálozásban, amely kór egyébként vezető halálok a daganatos betegségek közt is a világban.

Évente tízezer ember hal meg tüdőrákban Magyarországon, egy olyan betegségben, ahol 90 százalékban egy jól megfogható rizikófaktor a kóroki tényező, márpedig a dohányzást abbahagyni nagyon egyszerű, és segítség is van hozzá – mondta már Horváth Ildikó, a Korányi Intézet főigazgató-helyettese, hozzátéve, hogy Európában mostanra divatba is jött exdohányossá válni, letenni a cigarettát.

Az elmúlt két évben, mióta a közösségi terekben nem lehet dohányozni, a felnőtt lakosság körében 8 százalékkal csökkent ugyan a dohányzók aránya, azaz az út jó, de nagyon oda kell figyelni például a serdülőkre, akiknek a körében viszont több a dohányos, ezért számukra egy reklámkampány is indult – hívta fel a figyelmet Török Krisztina.

Azt, hogy a tüdőrákos nők száma így megugrott, Horváth Ildikó a ’70-es évek – sajnos – nagyon hatékony dohánykampányaival magyarázta: Budapest, az emancipált világváros célpont volt, és annyira sokan szoktak rá annak idején, hogy a halálozások száma a fővárosban mostanra megközelítette a férfiakét, míg országos átlagban egyharmad-kétharmad ez az arány. Kiemelte azt is, hogy a megelőzésben egyre nagyobb szerepet játszhat a tüdőrákra célzott szűrés, amely a betegség mortalitását negyedével csökkentheti.

Most népszerű

weblap4u banner
securiton-tűzvédelem