2.9 C
Budapest
2024. március. 19. kedd
HomeÉletmódEgészség - betegségEgy magyar találmány segíthet a rák legyőzésében

Egy magyar találmány segíthet a rák legyőzésében

Új távlatokat nyithat a rákgyógyításban az a szoftver, amelyet a magyar Oncompass Medicine fejlesztett.

Ezzel az eszközzel – a mesterséges intelligenciával – ugyanis sokkal jobban kiszűrhető, hogy mely génhibák okozták a daganat kialakulását, és erre a génhibára milyen célzott kezelést, gyógyszert lehet alkalmazni.

Jóval kevesebb lehet tehát a „próbálkozás”, a felesleges, hatástalan kezelés, ezáltal természetesen a mellékhatások is csökkennek. Peták István, az Oncompass Medicine kutatóorvos alapítója, tudományos igazgatója az Origónak azt is elmondta, hogy az mRNS vakcinák felfedezése hatalmas előrelépés, ugyanis a daganatos betegségek ellen is ki lehet fejleszteni ilyen vakcinákat, amelyek személyre szabottan hatékonyak lehetnek. Úgy fogalmazott: a szoftver és az mRNS vakcinák megjelenése után a rákos betegek gyógyítása akár két-három éven belül sokkal hatékonyabb lehet. Interjú Peták Istvánnal.

Korábban azt nyilatkozta, hogy az mRNS vakcinák felfedezése hatalmas előrelépés más, például a daganatos betegségek elleni küzdelemben. Ez a felfedezés tehát más orvosi területen is hasznos lehet?

Az orvostudomány történetében időről időre előfordulnak jelentős technológiai áttörések. Ekkor minden esetben ugrásszerűen fejlődik az orvoslás több területe. Így volt ez a mikroszkóp vagy az antibiotikumok felfedezésekor, és igen, ilyen az mRNS vakcinák kifejlesztése, de hatalmas technológiai áttörés volt például annak idején a PCR felfedezése is.

Peták István, az Oncompass Medicine tudományos igazgatója. FOTÓ: TALÁN CSABA 

Amit ma a koronavírus-teszteknél használnak.

Pontosan. Érdemes erről is beszélni, ha már a mindennapok részévé vált. A PCR jelentése polimeráz láncreakció. Ez az a módszer, amellyel fel tudunk sokszorosítani egyetlen nukleinsav darabkát. Ez fantasztikus felfedezés volt. A koronavírus járvány során azt láttuk, hogy a betegektől mintát vettek. Ha a mintában akár egyetlen koronavírus-RNS is volt, akkor azt fel tudtuk sokszorosítani rövid idő alatt, így meg lehetett állapítani, hogy valóban koronavírussal fertőzött-e a beteg, vagy sem. De térjünk vissza az mRNS vakcinákra. Itt arról van szó, hogy már korábban rájöttünk, hogyan működik a sejt. A sejtmagból a „fehérjegyárba” egy hírvivő RNS molekula viszi a parancsot. Innen tudja a „fehérjegyár” – ami a sejt citoplazmájában van -, hogy milyen fehérjét kell gyártani.Az mRNS-vakciák kifejlesztésének alapvető kérdése volt, hogy ha kívülről visszük be az üzenetet, rá tudjuk-e bírni a „fehérjegyárat”, hogy olyan fehérjét gyártson, amilyet mi szeretnénk.A koronavírus elleni vakcina esetében ez a tüskefehérje. Azoknak a sejteknek adjuk a parancsot, amelyeknek pont az a feladata, hogy felkínálják az immunsejteknek az idegen fehérjéket. Ezeket egyébként prezentáló sejteknek nevezzük. Ezek a sejtek folyamatosan keringenek, és minden törmeléket megesznek.

HA TALÁLNAK VALAMI FURCSA, IDEGEN FEHÉRJÉT, AZT MEGMUTATJÁK AZ IMMUNSEJTEKNEK, AZOK PEDIG ELKEZDIK KERESNI AZ IDEGEN BEHATOLÓT ÉS ANTITESTET IS TERMELNEK ELLENE.

Ha valaki megfertőződik például koronavírussal, a vírus darabkáját bekebelezi a prezentáló sejt, és a tüskefehérjét megmutatja az immunsejtnek, hogy termeljen ellene ellenanyagot. De ekkor már megindult a szervezetben a vírus szaporodása. Versenyfutás kezdődik, egyfajta harc. A kérdés az, milyen gyorsan tudnak az immunrendszer sejtjei – a katonák – szaporodni.

MINDEN VAKCINA AZON ALAPSZIK, HOGY FELKÉSZÍTSE A SZERVEZETET EGY VÁRHATÓ TÁMADÁSRA, LÉNYEGÉBEN MÁR ELŐRE FELÉPÍTI A HADSEREGET.

Ezt lehet úgy is, hogy elölt vírust juttatunk a szervezetbe – ilyen a kínai vakcina -, lehet úgy, hogy egy vírusvektorba csomagoljuk a tüskefehérjét – ilyen például a Szputnyik oltóanyag. A harmadik vakcinatípus az mRNS, amikor azt parancsoljuk az antigénprezentáló sejtnek, hogy ő termelje saját maga a tüskefehérjéket, aztán mutassa meg az immunsejteknek, amelyek elkészítik az ellenanyagot.

Peták István, az Oncompass Medicine tudományos igazgatója. FOTÓ: TALÁN CSABA

A szervezet csak úgy elfogadja, ha kívülről kap parancsot?

Természetesen nem.Eddig, ha kívülről adtak utasítást az emberi szervezetnek, azt rögtön felismerte, és megsemmisítette. Karikó Katalin felfedezésében éppen az a zseniális, hogy ezt ki tudta iktatni.Azt mondta: ha sikerül megoldani, hogy fehérjegyártásra bírjuk a sejteket, akkor azzal nagyon sok betegséget meg lehetne gyógyítani. Évtizedekig kitartóan kutatta, hogyan lehet felhasználni az mRNS-t, hogyan lehet módosítani az RNS-t felépítő elemeket úgy, hogy az így létrejött mRNS molekula pont ugyanúgy működjön, mint az eredeti, és ne ismerje fel a szervezet idegenként. Ezzel lényegében az mRNS-nek, mint alapvető sejtbiológiai egységnek az orvostudományi felhasználását tette lehetővé. Bízom benne, hogy ezért Nobel-díjat kap.

A kívülről bevitt parancs segíthet a rák legyőzésében?

Tudjuk, hogy a ráksejtek is termelnek egyrészt olyan fehérjéket, amelyek normális esetben csak embrionális korban termelődnek. A felnőtt sejtek már nem használják ezeket a génjeiket.

AMIKOR A DAGANATSEJT ELKEZD OSZTÓDNI, BEKAPCSOLJA EZEKET A RÉG ELFELEJTETT EMBRIONÁLIS GÉNEKET. EZEKET HÍVJUK TUMORMARKEREKNEK. AZ MRNS VAKCINÁKKAL LEHETŐSÉG NYÍLIK ARRA, HOGY AZT MONDJUK AZ IMMUNRENDSZERNEK, HOGY MINDEN OLYAN SEJTET, AMI ILYEN FEHÉRJÉKET TERMEL, TÁMADJON MEG, ÉS PUSZTÍTSA EL.

Ezekre a tumormarkerekre kell vakcinát fejleszteni.

Akár megelőzésként is lehet ezeket a vakcinákat használni majd valamikor a jövőben?

Géza
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, jövőre jelenik meg az első regényem, a Hittől a keserűségig" címmel. A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, hogy mely témák hiányoznak médiánkból, szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, a [email protected] e-mail címen.

Most népszerű

Hasonló hírek

Pannon Work