7.8 C
Budapest
2024. április. 24. szerda
HomeFőhírekBelföldi hírekEgy boszorkánynak hitt személy sírját találták meg Hajdúböszörményben

Egy boszorkánynak hitt személy sírját találták meg Hajdúböszörményben

Hajdúböszörményben egy szennyvíz bekötés korrekciójánál emberi csontokat fordított ki az ásógép kanala.

A munkások értesítették a Hajdúsági Múzeumot, és megtörténhetett az ásatás. Az előkerült személyt hasra fektetve, lábát összekötözve földelték el. A rendellenes testhelyzet miatt ártó személynek vagy boszorkánynak gondolhatták az Árpád-kori Böszörmény falu lakói. A személyt vélhetően azért ebben a pozícióban temették el, hogy megvédjék az élőket a boszorkány visszajárásától.

A kora újkorban éles tárgyakat, ollót, borotvát tettek a koporsóba, hogyha nagyon mocorogna a halott, megvágja magát velük, némiképp más kultúrkörökben téglát helyeztek az elhunyt szájába, hogy ne tudjon visszajárva harapni. A hajdani böszörményiek módszerei (az összekötözés és a hasra temetés) legalább ennyire hatásosak lehettek.

A különleges temetkezés nemcsak a népi hiedelmek szempontjából érdekes, de közelebb visz a település Árpád-kori gyökereihez is.

Frissítés: Hatalmas áttörés: újabb érdekességek a megkötözve elásott hajdúböszörményi boszorkáról

Úgy tűnik – a hírhedt salemi boszorkányperek áldozataihoz hasonlóan – az Árpád-kori boszorkával sem bántak kesztyűs kézzel kortársai: hasra fektetve, összekötözött lábakkal temették el, hogy biztosan ne térhessen vissza a túlvilágról.

Már a Római Birodalomban is zajlottak boszorkányüldözések, az igazán nagy perekre azonban a 14–18. század között került sor. Magyarország legszomorúbb boszorkánypere 1728-ban volt Szegeden, ahol egyszerre 12 embert égettek el máglyán.

Bevett szokás volt, hogy vízbe dobták a boszorkánysággal gyanúsított nőket. Ha fenn maradt, biztosan máglyára számíthatott / Illusztráció: GettyImages

Bár a hajdúböszörményi boszorkányról egyelőre nem derült ki, milyen módon távozott el az élők sorából, kortársai biztosan tartottak tőle, hiszen a csontvázát hasra fektetve, összekötözött lábakkal találták meg a kutatók. Dr. Bálint Marianna régész szerint a falubeliek azért így temették el, mert féltek attól, hogy visszajön kísérteni.

A kis termetű felnőttől tarthattak a falubeliek, ezért arccal lefelé, megkötözve temették el / Fotó: Hajdusagimuzeum.hu

– A korra jellemző babona volt ez, korábban ugyanis több Árpád-kori temetőben is megfigyeltünk olyan jelenségeket, hogy rendellenes módon temettek el embereket – kezdte a régész, aki szerint, ha valaki például testi rendellenességei miatt kitűnt a közösségből, azt nagy eséllyel már boszorkánysággal vádolták meg.

– Egy nagyon alacsony, kis növésű fiatal felnőttről lehet szó – mondta dr. Bálint Marianna, aki szerint egy csontváz sajnos nem ad teljes információt arról, milyen nemzetiségűek nyugszanak még a temetőben, de felbukkanása mindenképpen nagy áttörésnek számít az Árpád-kor kutatásában.

A babonás helyiek attól félhettek, hogy az eltemetett ember visszatérhet, így árthat nekik / Grafika: Séra Tamás

– A vizsgálat közelebb vihet minket ahhoz, hogy vallási alapon el tudjuk különíteni a különböző népcsoportok szokásait. Ebben a temetők, temetkezések vizsgálata segíthet, hiszen a legtovább fennélő temetkezési szokások, rituálék a legbiztosabb forrásai az eltérő hagyományoknak – mondta a régész.

Eredet

Böszörmény falut a nyíri izmaeliták központjának tartják. A régészek arra keresik a választ, hogy vajon régészeti módszerekkel kimutatható-e az Árpád-kori leletanyag között egy eltérő etnikumú népcsoport jelenléte.

Forrás: MTI, Blikk

Géza
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, jövőre jelenik meg az első regényem, a Hittől a keserűségig" címmel. A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, hogy mely témák hiányoznak médiánkból, szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, a [email protected] e-mail címen.

Most népszerű

weblap4u banner
Pannon Work