10.9 C
Budapest
2024. április. 27. szombat
HomeÉletmódEgészség - betegségEgérbetegség, amely csak az emberekre veszélyes – Hallottatok már erről?

Egérbetegség, amely csak az emberekre veszélyes – Hallottatok már erről?

Az irodisták egyik rémálma az egérbetegség, amely a napi, több órás számítógép-használat következtében elsősorban a csuklót, a vállat és a könyököket érintheti. Az irodában tehát nem csak a helyes testtartásra érdemes odafigyelni, hanem a lehető legjobb és legegészségesebb kattintgatós pózt is meg kell találnunk.

Munka közben rengeteget mozgatjuk a kurzort, órákig ide-oda cikázunk vele a képernyőn: egyszer számoljátok majd össze, hogy egy nap hány ezer apró ujjmozdulatot végeztek el. Ezek mind-mind megerőltetik és próbára teszik ízületeinket, hiszen természetellenes mozgásról van szó.

Az egérbetegség, avagy egérkar szindróma, amely hosszú hónapok gép előtt eltöltött megfeszített munkájának eredményeként alakulhat ki, a csuklónál, a kéznél és a könyöknél okozhat fájdalmat. Miközben azt gondolnánk, hogy az apró, rutinszerű egérkörzésekben és kattintgatásokban csupán az ujjak vesznek részt, a valóságban a mozgások javát a vállak és a karizmok vállalják át. Így a kar egésze nagy terhelésnek van kitéve.

Hogyan vehetjük le a terhet a karunkról?

Egérbetegség, amely csak az emberekre veszélyes – Hallottatok már erről 1
Megoldás lehet az ún. pen mouse /Illusztráció: Shutterstock

Manapság már kaphatunk olyan egereket a boltokban, amelyek a tollak és a ceruzák alakját vették fel, és használatukban is ezekre hasonlítanak, így a mozgatásuk is sokkal természetesebb (de létezik pedál is, amelynek segítségével lábbal tudjuk vezetni a képernyőn a kurzort).

Egérbetegség, amely csak az emberekre veszélyes – Hallottatok már erről 2
A helyes testtartással is elejét vehetjük a fájdalmaknak /Illusztráció: Shutterstock

Ha azonban továbbra is a régi, megszokott egerünkhöz ragaszkodnánk, számunkra természetellenesen hat egy ceruza formájú eszköz, akkor sokat segíthetünk, ha odafigyelünk a kézmozgásainkra. Támasszuk meg csuklónkat gépelés közben, az egeret lazán fogjuk és lehetőleg egy vonalban a billentyűzettel. A ülőalkalmatosság is nagyon fontos, lehetőleg a derekat és a hátat is támassza meg, a monitor pedig a szék magasságához igazítva kerüljön hozzánk szemmagaságba. Amit pedig soha ne felejtsünk el, hogy óránként pihenjünk pár percet.

Forrás: Blikk.hu

Most népszerű

weblap4u banner
securiton-tűzvédelem