15.9 C
Budapest
2024. április. 26. péntek
HomeSzabadidőBulvárDöbbenet! Nikolaj Ceausescu nem halt meg! Ceaușescu, vagy az akkori sajtó átvágta...

Döbbenet! Nikolaj Ceausescu nem halt meg! Ceaușescu, vagy az akkori sajtó átvágta az egész világot!

Talán emlékeztek még az eseményekre?

1989 decemberében Temesváron kipattant a forradalom szikrája, és néhány nap alatt az egész ország felkelt a kommunista rezsim és személyesen Ceaușescu ellen. A diktátor december 21-ére tömeggyűlést szervezett a fővárosban saját támogatására. Az elnöki palota erkélyéről szónokolt, amikor a több százezres tömeg váratlanul a diktatúrája elleni tüntetéssé változtatta az eseményt. A katonaság nagyon gyorsan átállt (bizonyos nézetek szerint jól előkészített puccs történt). A tömeg elfoglalta a televízió épületét. A korábban mindenható diktátor hatalma órák alatt semmivé foszlott és feleségével együtt helikopteren menekült el Bukarestből. A forradalom oldalára átállt hadsereg légi irányítása azonban légtérzárat rendelt el, ezért le kellett szállniuk. Gyalog indultak a közeli Targoviste városába, ahol egy kutatóállomáshoz nyitottak be. A vállalat emberei értesítették a rendőrséget, akik elfogták és a helyi laktanyába szállították őket.

Kép korábbi vadászatról. A népirtó imádott vadászni.

 

Ion Ilescu a Bukarestben hatalomra került Nemzeti Megmentési Front elnöke december 24-én rendeletet adott ki egy rögtönítélő katonai bíróság felállításáról, melynek feladata a Ceaușescu-pár perének lefolytatása volt.

A sebtében felállított rögtönítélő bíróság előtt december 25-én a katonai ügyészség népirtás bűntette (Btk. 357. § (1) bekezdés c. pont), államhatalom aláásásának bűntette (Btk. 162. §), felforgatás bűntette (Btk. 163. §), állambiztonság veszélyeztetése céljából elkövetett ipari létesítmények megsemmisítése bűntette (Btk. 164. §) és a nemzetgazdaság lerombolása bűntette (Btk. 165. §) elkövetésével vádolta meg.

Az ügyész mindkét vádlottra halálbüntetés kiszabását indítványozta. A vád lényege szerint Ceaușescu személyes döntése miatt a kórházak nem kaptak megfelelő gyógyszerellátást, a parasztságtól minden terményt elvettek, ezáltal éhezésnek tették ki a lakosságot, amely ezen felül megfelelő orvosi ellátást sem kaphatott.

A perben terhére rótták, hogy a temesvári tüntetések során tűzparancsot adott a katonáknak, valamint a falurombolást is. Mindkét vádlott végig tagadta bűnösségét, emellett vitatták a bíróság legitimitását.

 

Korábbi kép: Ceausescu és Nixon

A per egy nap alatt lezajlott, kizárólag a vádlottak meghallgatása került sor, valamint okirati bizonyítékok álltak rendelkezésre. Mindezek alapján az öttagú bírói tanács halálra ítélte, és az ítéletet azonnal végre is hajtották az épület udvarán.

A pert a pár nappal korábban öngyilkosságot elkövetett Vasile Milea helyére maga Ceaușescu által kinevezett, de a forradalom pártjára állt honvédelmi miniszter, Viktor Atanasie S. tábornok részvételével folytatták le.

A bíróság tagja volt még több, abban az időkben forradalmi érdemeket szerzett értelmiségi.

A kivégzés olyan gyorsított menetben történt, hogy a tárgyalás egészét rögzítő tévéstábnak nem maradt ideje áramellátást biztosítani a külső helyszínen. Bár egy kamerával így is rögzítették a kivégzés pillanatait, az utóbb nyilvánosságra került felvételekről mintegy öt perc, maga a kivégzés és az utána következő percek hiányoztak – e körülmény utóbb mindenféle spekulációkat és legendákat szült.

 

A kivégzés után másfél évvel a hiányzó részlet ugyancsak nyilvánosságra került, de természetesen nem

Akkori sajtó képe. A kivégzés dramaturgiája. Kép: wikimedia

videó-felvétel-, hanem tanúvallomások-, és képek, mint bizonyítékok formájában. Azok a videó-felvételek, amelyekre mégis a sajtó hivatkozik, így láthatóak bárhol a világon:

    Az egész világon kerestük a videót. Mindenhol ezt találtuk. Kép: Hirmagazin.eu

A kivégzésről egy magát bennfentesnek nevező román ujságíró így írt:

13.00 óra: A bírói testületet és a „kommandót” szállító két helikopter leszáll a tergovistyei kaszárnya udvarán. Stănculescu rögtön azután, hogy kiszállt a helikopterből, még a per előtt, kijelölte a kivégzés helyszínét.

13.10 óra: Nicolaen, majd Elena Ceauşescun végrehajtják az orvosi vizsgálatot. Kettejük egészségi állapotát két katonai orvos vizsgálja meg, a Stănculescu által Bukarestről odahozott Liviu Verdeş százados és a tergovistyei egység orvosa, Florin Olteanu.

13.20 óra: Megkezdődik a per.

14.30 óra: Véget ér a per és elkezdődik az ítélethozatal. Az ítélet felolvasása előtt Nicolae Ceauşescu elmondja egyik híres mondatát: „E bohózat nélkül is agyonlőhettek volna”.

14.40 óra: Felolvassák az ítéletet. A büntetés: halál.

14.48 óra: Az ejtőernyősök a falhoz viszik Ceauşescuékat.

14.50 óra: Megtörténik a kivégzés. Verdeş és Olteanu orvosok megállapítják a két diktátor halálát.

15.00 óra: A sátorlapokba csomagolt Nicolae és Elena Ceauşescut helikopterekre rakják és Bukarestre szállítják. Megállnak Boteninél, ahol az ejtőernyősök közül négyen kiszállnak.

16.30 óra: A Ceauşescuék holttesteit szállító helikopter leszáll a Steaua-stadion egyik gyakorlópályájára.

„Grigore Cartianu”

Kép: Jgaray

„Mielőtt a sortűz eldördült, a méltóságteljesen lépkedő Ceausescu azt kiáltotta: „Éljen a szocialista Románia! Halál az árulókra!” – emlékezett vissza 2013-ban a helikopter pilótája.”

A holttesteket álnéven temették el egy bukaresti temetőben, nehogy meggyalázzák őket, ma azonban már valódi nevük szerepel a sírkövön.

Eddig a források hivatalos írása, most pedig a döbbenet:

Nikolaj Ceausescu a Twitteren posztolt:

„Élek, 100 éves vagyok, átbasztam az egész világot. Szegény feleségem nem érhette meg ezt a nagy leleplezést!”

Ceausescu könyvet írt, melynek címe: „Nikolaj átbaszta az egész világot”. A könyvet írói álnéven kívánja megjelentetni, mint egy korabeli, hozzá közelálló, ma is élő „barát” elbeszélése Nikolaj Ceausescuról.

A könyvben olyan részletek vannak, írja a korábbi népirtás bűntettének elkövetője, amelyet csak ő és felesége tudott, senki más. Ezzel kívánja bizonyítani, hogy állítása igaz és valóságos.

A Twitter-poszt nagyon rövid ideig volt fenn a világhálón, a Hirmagazin.eu munkatársai azonban lementettek egy képet (mert pár perc múlva már el is tűnt a poszt), íme:

Nikolaj Ceausescu 100 éves. Kép: Twitter

Forrás: Hirmagazin.eu

Géza
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, jövőre jelenik meg az első regényem, a Hittől a keserűségig" címmel. A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, hogy mely témák hiányoznak médiánkból, szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, a [email protected] e-mail címen.

Most népszerű

weblap4u banner
Pannon Work