12.8 C
Budapest
2024. április. 23. kedd

Csodarét

A területet korábban évszázadokig legeltették. Történetének legújabb fejezete Fűzné Kószó Mária biológia szakos tanárnőnek köszönhető, aki 1988-ban fedezte fel, majd kezdeményezte a rét védetté nyilvánítását. A terület fajgazdagsága alföldi viszonylatban egyedülálló, nem véletlenül nevezték el a botanikus szakemberek „Csodarétnek”. 1999-ben a ritka fajokban bővelkedő gyep természeti értékeit Boross Ádám díjjal ismerték el. A láprét alacsony buckasorokkal határolt semlyék, ahol a változatos talajfelszín miatt gazdag vegetáció maradhatott fenn. Ezen a viszonylag kis területen a száraz homokgyepektől a zárt nádasokig többféle társulás-típust különböztetünk meg. A növénytani kutatásoknak köszönhetően 251 magasabb rendű növényfaj jelenlétét sikerült kimutatni, közülük 15 A láprét faj a fokozottan védett, illetve a védett kategóriába tartozik.
Kora tavasztól késő őszig érdemes kilátogatni a rétre, hiszen mindig más-más növényekben gyönyörködhetünk. Már kora tavasszal, gyakran február végén virágzik a rózsaszín virágú, fokozottan védett egyhajúvirág, vagy tavaszkikerics, amelynek legnagyobb hazai állománya itt található. Április-május hónapok leglátványosabb növényei a kosborfélék, így az agárkosbor, a mocsári kosbor és a vitézvirág. Ezek a fajok a trópusi orchideák hazai rokonai. A terület másik kiemelkedő értéke a júniusban virágzó, bíborlila virágú mocsári kardvirág, melynek több ezres egyedszámú állománya országosan is egyedülálló jelentőségű. Külön érdekesség, hogy ezt a mediterrán jellegű növényt korábban csak hazánk hegyvidékeiről ismertük. Nyár végén az enciánkék virágú kornistárnics miatt érdemes kilátogatni a láprétre. A rét nemcsak értékes növényfajaival Mocsári kardvirág tűnik ki, de az azokat befogadó növénytársulások is jó állapotban maradtak fenn.

A változatos növényvilág gazdag állatvilágnak nyújt élőhelyet. Csupán a bogarak közül 350 faj jelenlétét mutatták ki, ám számukat jóval többre becsülik. Gyakori fajok a nagy termetű, ragadozó életmódú futóbogarak, például a mezei futrinka. A nyáron tömegesen nyíló virágok idevonzzák a gyakoribb cincéreket, így a barnás virágcincért és a díszes darázscincért. A lepkéket szintén nagy számban mutatták ki. Ezek egy része nagy távolságokat tesz meg, így távolabbi vidékekről is idevetődhet. A nappali lepkék jellegzetes képviselői a homoki és a közönséges szemeslepkék.
A gerinces fauna leglátványosabb tagjai a madarak. A nádasokban rendszeresen költ néhány pár nádirigó és foltos nádiposzáta. Évek óta egy pár barna rétihéja is fészkel itt. A rétek költő fajai a cigány csaláncsúcs, a búbos és a mezei pacsirta, a sordély, a sárga billegető és a fácán. A gazdag rovarvilág több olyan fajt csábít ide, amelyek ugyan máshol költenek, de itt kiváló táplálkozó területet találnak, ilyen a vörös vércse és a szalakóta.
A tervezett tájvédelmi körzetben a láprét melletti Tandari rétet is védetté nyilvánítanák, ezzel mintegy 60 hektárral nőne ez a védett terület.

GPS koordináták: 46.2074 / 19.7925

Cím: Ásotthalom Külterület
Tel:
E-mail:
Web: www.asotthalom.hu

Most népszerű

weblap4u banner
Pannon Work