6.2 C
Budapest
2024. április. 19. péntek
HomeTartalomVárakCsobánci vár

Csobánci vár

A vár építését feltehetően az 1250-es években kezdték el, de az 1270-es években már mint elkészült várról tesz említést egy korabeli oklevél. Építtetői a diszeli nemesek voltak, azonban az 1300-as években már a dél-itáliai eredetű Rátót nembeli Gyulaffy-család tulajdona, egészen a 17. század második feléig.

A hadas idők első szele 1490-ben érte a várat, mikor Mátyás király halálát követően Habsburg Miksa csapatai élén betört Magyarországra. Csobáncot, mint veszélyeztetett várat, Kinizsi Pál utasítására erődíteni kezdték.

Az 1550.-es-60.-as évek Csobánc ura és kapitánya rátóti Gyulaffy László, aki korának ismert végvidéki lovastisztje, győzhetetlen bajvívója, Veszprém vára 1566. évi ostromának hőse volt.

Ezekben az években Csobáncot több alkalommal is ostromolták a törökök, de elfoglalni sohasem tudták.

Az 1600-as évek sem voltak kevésbé mozgalmasak. 1664-ben a vár alatt vonult el a Szentgotthárdnál vesztes csatát vívó török haderő, soraiban Evlia Cselebi történetíró-világutazóval, aki műveiben említést is tesz Csobáncról. A vár történetének legfényesebb napja 1707. Február 25-én jött el, amikor az Erdélyből Jean-Louis Rabatin császári tábornagy vezetése alatt a Balaton-felvidéken át Ausztria felé visszavonuló haderő mintegy ezerfős osztaga sikertelen ostromot intézett Csobánc ellen. A várban Szász Márton kuruc vice hadnagy harminc gyalogos puskás hajdúja, ugyanennyi bemenekült fegyveres nemesember, asszonyaik és lányaik alkották a védősereget.

Az osztrák, német, dán, szerb és labanc-magyar ostromlók mintegy négyszáz főt vesztettek, köztük 52 tisztet és az osztagot vezénylő Kreutz ezredest. A kuruc hadiszerencse multával 1709-ben a vár ismét császári kézre került s rövidesen bekövetkezett robbantásokkal történő lerombolása.

1953-ban régészeti ásatások és állagmegóvási munkálatok indultak a várban, 1957 óta pedig domborműves emléktábla őrzi a kuruc várvédők emlékét a lakótorony falán. Napjainkra azonban siralmas állapotra jutott és megmentése sürgős tennivalókat kíván.

Ennek a nemes feladatnak a végrehajtására egy helybeli – a történelmet szerető és a hagyományokat tisztelő – baráti társaság létrehozta a Csobánc Váráért Alapítványt 2003. májusában.

Az alapítvány fő célja vár romjainak és a várhoz vezető út megmentése. Az alapítványon belül megalakult a Gyulaffy László Hagyományőrző Lovasbandérium, mely a lovas hagyományok ápolását tűzte lobogójára.

Cím: Gyulakeszi050/4 HRSZ
Tel: (+36) 87 709-701
E-mail: [email protected]
Web: www.csobancvar.hu

Előző hír
Következő hír

Most népszerű

weblap4u banner
Pannon Work