7.5 C
Budapest
2024. március. 29. péntek
HomeTudástárTudástár - minden érdekességCsaládi programnak is jó a szabadulószoba

Családi programnak is jó a szabadulószoba

Forrás: MTI

Pattantyús Ádám, a szabadulószobák éjszakája elnevezésű program főszervezője, és a SweetEscape szabadulószoba üzemeltetője úgy véli, a szabadulószobák azért válhattak ilyen népszerűvé, mert rendkívül magas szintű élményt nyújtanak, miközben sikerélménnyel, önbizalommal, energiával feltöltődve távoznak a játékosok.Minden korosztálynak.

szabadulószoba

Fotók: Katona László

– Szinte nincs olyan hónap, hogy ne nyílna meg egy újabb helyszín. Az első szabadulós játék 2012 őszén nyitott, rá egy évre már közel egy tucat szoba üzemelt, akkor még szinte csak a fővárosban. Az új helyszínek általában feltérképezik a piacot, és igyekeznek új feladatokkal, új ötletekkel előállni.

Természetesen előfordulhat, hogy egy-két feladat hasonló, de új köntösbe öltöztetve néha fel sem tűnik nekünk – magyarázta lapunknak Pattantyús Ádám.

A játék nagyjából minden korosztálynak ajánlott 9-től 99 éves korig, különösképpen, aki szeret kincset vadászni, nyomozni, szereti a fejtörőket, logikai feladatokat.

– Tapasztalatom szerint még mindig sokan vannak itthon is, akik nem is hallottak még a szabadulószobákról, miközben a világban futótűzként terjedt el a játék az elmúlt években. Azt gondolom, még sokáig élvezhetjük ezt a fajta csapatjátékot – tette hozzá a szabadulószobák éjszakájának főszervezője –, köszönhetően a magyar kreativitásnak, mindig lesz új szoba, új téma és új kihívás.
szabadulószoba2
Csapatépítésre is jó
Magyarországon jelenleg 120–150 szabadulószoba üzemel.

– Átlagosan a 19–49 éves korosztály látogatja a szabadulószobákat, és sokszor érkeznek idősebbek is csapatépítő programra különböző multinacionális cégektől. Alkalmanként a fiatalabb, akár 13 éves korosztály is játszik, hiszen az osztálykiránduló csoportok körében is népszerűek ezek a játékok – tudtuk meg Koltai Balázstól, a PÁNIQ-SZOBA nevű szabadulós játék egyik tulajdonosától.

Véleménye szerint a szabadulószobák azért ilyen sikeresek, mert szinte mindenki szeret nyomozni, és jó érzés egy időre elszakadni a külvilágtól. – Alapvetően a szabadulószoba egy magyar találmány, de már a világ több részén is elterjedt és kedvelt. Sokan dolgoznak filmes ihletésű szobákkal, ettől még népszerűbbek, hiszen a jó filmekbe különösen szeretik beleélni magukat a játékosok.
szabadulószoba3

– Hasonló pályákkal a PÁNIQ-SZOBA is rendelkezik – mondta Koltai Balázs –, van a Fűrészt idéző szobánk, de Sherlock Holmes-szobánk is a családoknak.

– A szabadulószobák jellemzően hasonló elemekre épülnek, a legtöbb előnyben részesíti a kincskereső játékok működési elvét, ahol egy rejtvény megfejtésével újabb elemeket kapunk, és így jutunk el végül a kincshez, jelen esetben a kijutáshoz – mondta el a Metropolnak Tóth Dániel pszichológus.

Szerinte ha kellőképpen felhasználóbarát a játék, érvényesül az úgynevezett flow-élmény, mely során az ember teljesen elmerül abban, amit éppen csinál, és ebben örömét leli, elvonatkoztatva magát a külvilágtól.

A flow-hoz az is kell, hogy megfelelő legyen a nehézség szintje, ugyanis ha megoldhatatlanul nehéznek tűnik, vagy ha túl könnyű, esetleg unalmas, nincs meg az élmény. Kevés szabadulós szoba ad adrenalinsokkot: a klausztrofóbiától szenvedő embereken kívül a tényleges kijutás nem motiváló. A felfedezés élménye a fontos, hiszen minden apróság, egy ceruza, egy kép is kulcsfontosságú lehet a továbbjutás szempontjából, így minden ilyen dolog megtalálása élmény lehet.
szabadulószoba4
Fontos elem a kiszámíthatatlanság és a meglepetés is – ahogy kombinálhatom az egyik tárgyat a másikkal –, és a váratlan hatás, amit a következő kulcs vagy kapcsoló okoz, illetve hogy mindez gyakran kimozdul a normális keretek közül – például ha a villanykapcsoló nem a lámpát irányítja, és a tévé távirányítója talán egy titkos szobát nyit ki.A játék öröme

A csapatélmény egyaránt fontos tényező a szabadulós játékoknál, a rejtvényekhez gyakran együttműködés, együtt gondolkodás szükséges, a csoportosan megélt élmény, a kooperáció jótékonyan hat a kapcsolatokra, ezért gyakran játszanak együtt párok, barátok.

– Maga a játék is örömforrás, önmagában jutalmazó értékű, tehát a puszta tudat, hogy „most játszunk”, motiváló lehet. Ugyanakkor nem bonyolult – tette hozzá a pszichológus –, gyerek és felnőtt, az egész család játszhatja együtt, miközben nem olyan időigényes, mint egy társasjáték, és egy átlagos mozifilmnél is rövidebb.A játék

A szobák tematikája igen változó, de általában 60 perce van egy 2–6 fős csapatnak, hogy a speciálisan megépített helyszínekről kiszabaduljon úgy, hogy megfejti az összes feladatot, összerakja a kirakós játszma összes elemét a szobában.

 

Most népszerű

Hasonló hírek

weblap4u banner
securiton-tűzvédelem