7.5 C
Budapest
2024. április. 25. csütörtök
HomeTudástárTermészetvédelem, élőlények védelmeCivilek figyelem: hasznos tanácsok a Zöld Forrás pályázathoz

Civilek figyelem: hasznos tanácsok a Zöld Forrás pályázathoz

2015 04 14 094607

Április 1 óta él a Földművelésügyi Minisztérium 2015. évi Zöld Forrás pályázata. A 70 milliósra apadt keretre csak közhasznú szervezetek jelentkezhetnek április 30-ig. Pályázat írás előtt nem árt elolvasni a civil küldöttek tanácsait.

CIVIL KÜLDÖTTEK TANÁCSAI A VM ZÖLD FORRÁS 2015. ÉVI FELHÍVÁSÁRA PÁLYÁZÓK RÉSZÉRE

A jelen írásban található tanácsok nem helyettesítik a pályázati felhívás dokumentációjában szereplő követelményeket és szempontokat, hanem azok melletti ajánlásként lehet figyelembe venni őket. A tanácsok csak a pályázók saját felelősségére használhatók fel.

KÖZHASZNÚSÁG
Közhasznúsággal kapcsolatban a szerződéskötéshez a következő 2 lehetőség közül kötelező lesz az egyiket választani:
1) a határozat benyújtása a közhasznú nyilvántartásba vételről, vagy
2) „igazolás” a kérelem benyújtásáról és nyilatkozat arról, hogy határozat hiányában a saját felelősségére kezdi el a projektet (vállalva a visszafizetés kockázatát), valamint arról, hogy amint rendelkezésére áll a határozat – de legkésőbb a projekt beszámolási határidejéig – azt megküldi a Támogatónak.
2014. május 31. után beadott közhasznúsági kérelem esetén is lehet pályázni, amennyiben a szervezet megfelel a Pf. 2-es pontja többi feltételének.

A PÁLYÁZAT MINŐSÉGE
A pályázatot jó minőségben, részletekre is figyelve, rutinszerűséget és sablonosságot kerülve érdemes elkészíteni, mivel a pályázatok részletes értékelésben és versenyben vesznek részt:
3) A pályázatok többoldalú szakértői értékelésen mennek keresztül a döntés előtt.
4) A pályázók igénye várhatóan jóval meghaladja majd a rendelkezésre álló összeget, így a pályázatok közt verseny alakul ki, és várhatóan számos pályázat forráshiány miatt nem kerülhet támogatásra.
Mindezek miatt is érdemes törekedni a jó ötletekre, a szakmailag megalapozott pályázatra, valamint annak jó minőségű megírására.

PÁLYÁZATI DOKUMENTÁCIÓ
A VM által közzétett pályázati dokumentációt érdemes a pályázatírás elkezdése előtt alaposan végigolvasni és teljes mértékben figyelembe venni a pályázat készítése során. Fokozottan érdemes figyelni a tartalmi értékelés szempontjaira, a kizáró okokra, a nem támogatható projekt elemekre és tevékenységekre, az el nem fogadható költségekre, valamint a költségelszámolás módjaira (ehhez fontos elolvasni a Zárójelentés sablont!).

TÉMAVÁLASZTÁS
Várhatóan idén is egy pályázatot egy adott szakterület szakértője értékel. Érdemes körültekintően kiválasztani és megadni a pályázatra vonatkozó fő NKP témakört, hogy a legmegfelelőbb terület szakértőjéhez kerüljön a pályázat tartalmi értékelésre.

A PÁLYÁZAT ÍRÁSA, OLVASHATÓSÁGA, BÍRÁLATA
A pályázat megírása során érdemes figyelembe venni, hogy a tartalmilag hiányosan kitöltött adatlap nagyban megnehezíti az értékelést. Konkrétumok (pl.: miről szól a kiadvány vagy az előadás, hány embert kíván elérni a pályázó) hiányában a pályázat jelentős pontszámcsökkenést érhet el.
Mivel egy-egy pályázat tartalmi értékelésére korlátozott idő áll rendelkezésre, ezért röviden, jól tagolva, számszerűsítve, felsorolásszerűen, a lényegre törekedve érdemes írni.
Bírálati szempontból kedvezőbb, ha a pályázat szövege átlátható, jól tagolt és szerkesztett:
– lehetnek bekezdések, felsorolások,
– a felsorolások egymás alatt, sorszámozva, vagy egyéb jelöléssel jelenhetnek meg,
– a fontosabb szakaszokat egymástól üres sorral el lehet választani,
– az alcímeket lehet NAGY BETŰKKEL szedni,
– ha a rendszer engedi, formázásokat (kiemelés stb.) is érdemes alkalmazni.
Amennyiben külső szövegszerkesztőből kerül beemelésre az adatlapba egy szöveg, akkor utólag a szöveget és a tagolást is érdemes átnézni és javítani.

ADATLAP KITÖLTÉSE
Kitöltés közben érdemes elolvasni az Adatlap alján található útmutatásokat!
1) Költségvetés:
a. Fontos a pontos költségmegnevezés és a kellő részletezés (pl.: darabszám, méret, előadás hossza, nagyobb összegű szolgáltatás részfeladatokra bontása) ahhoz, hogy értékelhetőek és támogathatóak legyenek az egyes költségvetési tételek. A megszokottnál magasabb árak indoklása (pl.: különleges alapanyag, magas szintű szakmai tudást igénylő előadás) feltétlenül szükséges!
b. Fontos a megfelelő költségkategória kiválasztása (pl.: a szervezet munkatársai számára csak személyi jellegű kifizetés lehetséges, szolgáltatási soron nem számolhatóak el a költségeik)!
c. Alacsony támogatási összegre pályázóknak különösen fontos arra figyelni, hogy megfelelő költségekkel tervezzenek, hiszen akár egy költségsor nem vagy részleges támogathatósága esetén is a minimális támogatási összeg alá kerülhet a pályázat, mely így kizárásra kerülhet.
d. Önkéntes tevékenységre, amennyiben szerződésen alapul, úgy költségtérítés (pl. utazás, étkezés) elszámolható a bizonylatolás szabályai szerint, viszont juttatást nem lehet elszámolni! Önkéntes lehet tag is, de a kedvezményezettel munkaviszonyban álló személy nem.

2) Megvalósítás ideje: Amennyiben a pályázat beadása után a Pályázó nem tervezi saját kockázatra elkezdeni a projektet (hanem megvárja a támogatói döntést), a megvalósítás idejének tervezésekor mindenképpen érdemes figyelembe venni a korábbi évek tapasztalatait, és kiszámolni az útmutatóban megadott értékek (naptári- és munkanapok) alapján, hogy várhatóan a támogatói döntés mikorra fog nyilvánosságra kerülni.
3) Nyilatkozatok: Az Adatlap alján található nyilatkozatok közül háromnál alá kell húzni a megfelelő szövegrészt. Nem elég, hogy a lap alján ott van az aláírás, aláhúzás nélkül nem támogatható a pályázat!
4) Számszerűsített eredmények: Feltüntetésük nagyon fontos (lehetnek pl.: kiadvány terjedelme, példányszáma, előadások/foglalkozások száma, hossza, elérni kívánt emberek száma).
5) Szakmai kompetenciák: A szakember megnevezése nem elégséges. Fontos a szakmai kompetenciák felsorolása, melyek alátámasztják, hogy a megnevezett személyek alkalmasak a feladatok elvégzésére.
6) Munkahelyi képzés (Pf. 4./q): a kedvezményezett munkahelyére vonatkozóan, a kedvezmé-nyezett által foglalkoztatott, nála munkaviszonyban, egyéb munkajogi jogviszonyban állók részére (nem beleértve a nem munkajogi viszonyban álló tagokat) megrendezett képzés, oktatás.
7) Érdekeltségi viszonyban álló személy/szervezet megbízása (Pf. 14./d): ha tag, vagy érintett részére lenne megbízás, juttatás a támogatás összegéből, akkor vezetőségi határozat kell, amelyben az érintett nem szavazhat. A határozatban szerepelnie kell, hogy kit, mire, mennyiért, milyen paraméterekkel (db, időszak, minőségi követelmények, terjedelem, egységár stb.) bíz meg a szervezet. Az indokláshoz célszerű csatolni árajánlatokat, melyek bizonyítják a piaci ár versenyképességét, valamint referenciákat, mely bizonyítja a megbízott szakmailag indokolt kiválasztását.
8) Tag (Pf. 14./d): a kedvezményezett tagnyilvántartásában szereplő személy vagy szervezet. A tagszervezetek tagjai nem tagjai a kedvezményezettnek, kivéve persze, ha a kedvezményezett tagnyilvántartásában is szerepelnek.

BEADÁS
1) Mielőtt beadásra kerül a pályázat, érdemes elolvasni még egyszer a jó tanácsokat és a pályázati felhívás dokumentációját, szükség esetén pedig javítani a beadandó pályázaton. Különösen fontos ez azért is, mivel nincs lehetőség hiánypótlásra, továbbá – többszöri beküldés esetében – az első beküldött példány lesz az értékelt pályázat!
2) Lehetőleg ne maradjon az utolsó napra a beadás!

SEGÍTSÉGNYÚJTÁS:
1) Vidékfejlesztési Minisztérium: (1) 795-2530, [email protected]; Csávás Kornél (1) 795-1568, Lakatos Lilla (1) 795-1063
2) Civil delegáltak ( foldesid[kukac]gmail.com, kiss_jozsef[kukac]holocen.hu, szabadkaia[kukac]elotisza.hu )
Érdemes kérdezni, mert a szerződés aláírása után már nehéz bármit is korrigálni, még ha ésszerű is lenne az igény.

Forrás: Greenfo;

Most népszerű

weblap4u banner
securiton-tűzvédelem