14.7 C
Budapest
2024. április. 26. péntek
HomeÉletmódOtthon, lakberendezés, kertCiklámen nevelés sikerének titka

Ciklámen nevelés sikerének titka

Ültesd át a ciklámen gumóit most ősszel! Eláruljuk, miért!

hirmagazin_2015-10-07_072755A ciklámen igazán elegáns látványt nyújt, ahogy szív alakú, mintás levelei közül a magasba emeli csodaszép, élénk színű virágait. Rendkívül népszerű növény, gyakori ajándék is. Nem csak a virágok megjelenése, hanem a levelek mintázata is növényenként változik, így bátran kijelenthetjük: minden ciklámen új meglepetést jelent.

A mediterrán éghajlatról származó ciklámen Görögország és Törökország sok vidékén vadon tenyészik. Érdekes módon a hűvösebb hónapokban virágzik, s a nyarat nyugalomban tölti. Ezért ha most ősszel átültetjük, akkor karácsonyra garantáltan virágba fog borulni.

A ciklámen nemesítését a 18. század elején kezdték, és napjainkra számos hibridet hoztak létre. A neve amúgy görög eredetű, a kyclos szó kört, kör alakút jelent, ami utalhat a növény gumóira vagy a leveleinek formájára. Bár a ciklámenek nemzetsége kicsi, az egyes fajok az év minden hónapjában virágoznak. Némelyek levelei simák, másokéi finom rajzolatúak, megint másokéi márványos mintázatúak. A levelek egy központi részből nőnek ki, a virágok pedig vékony szárakon emelkednek jóval a levelek fölé.

Szeptembertől márciusig bőven ontja virágait

A nagyobb méretű hibrideknek nincs illatuk, de a miniatűr változatok finom kellemes illatot árasztanak. A nagyobb példányok 30-40 cm-re nőnek, a legkisebbek mindössze 17-20 cm-esek. Ha kezdő növénybarát vagy, akkor a kisebb változatokkal próbálkozz, mert azok tovább virágoznak és általában a meleget is jobban viselik, mint a nagyobb termetűek.

A legismertebbek és a legéleterősebbek a gyönyörű F1 hibridek. A miniatűr változatok sokféle színben és levélváltozattal fordulnak elő, s olyan gazdagon virágoznak, mint a nagyobb méretűek. Ha a legjobbat akarjuk a ciklámenünknek, rendesen távolítsuk el az elnyílt virágokat és az elhalt leveleket. Ezzel serkentjük a növekedést, és hamarosan új levelek és virágok pótolják az elhaltakat. Ejtsünk pár szót a szaporításáról is, hiszen tőosztással te is könnyedén szaporíthatod. Ezt csak nyugalmi időszakban tedd! Vágd a gumót két részre, mártsd gombaölő szerbe, végül mindkét felet ültesd el.

 

Figyelj a betegségre utaló jelekre!

A kevés virág és az apró levelek hátterében tápanyaghiány állhat. Kövesd a megvett példány cserepén lévő utasításokat, mert a túl sok tápanyag ugyancsak káros lehet. Ha barnuló levelekkel találkozol, akkor viszont tedd el a növényt szórt fényre és permetezd, mert túl sok napfény érte és száraz levegőben ült. Ha levelek torzak, akkor a levéltetvek a ludasak! Ellenőrizd a leveleket és a szirmok alsó részét, alkalmazz megfelelő rovarölő szert!

hirmagazin_2015-10-07_072830

A ciklámen-nevelés sikerének titka

Lehetőleg október és december között szerezz be cikláment, így a lehető legtovább élvezheted a virágzási idényt. Mindenképp sok bimbót hordozó példányt válassz.

Gondozás: A ciklámen gondozása viszonylag egyszerű, de rendszeres locsolást igényel, és kizárólag hűvös helyen érzi jól magát. A nyári nyugalmi idő után, az átültetéskor használjuk tőzegpótlóval vegyített virágföldet!

Tápoldat: A növekedési idény alatt hetente egyszer higított folyékony tápoldattal érdemes öntözni. Ilyenkor azonban nagyon ügyeljünk, hogy ne a gumóra öntsük a tápoldatot.

Forrás: delina;

Most népszerű

weblap4u banner
securiton-tűzvédelem