7.3 C
Budapest
2024. március. 29. péntek
HomeFőhírekGazdaságBefektetés Nagy káosz jön Európában: sok országot érintő korlátozást vezetnek be

Befektetés Nagy káosz jön Európában: sok országot érintő korlátozást vezetnek be

Több száz európai részvény kereskedését függeszthetik fel március közepén, sokkal többet, mint előzetesen várták, amikor a felügyeleti szervek a MiFID 2-es szabályoknak megfelelően elkezdik korlátozni a tranzakciós volumeneket a dark poolokban – írja a Bloomberg.

A tranzakciós jelentések részletszabályairól a MiFIR 26. cikk és a vonatkozó RTS rendelkezik. RTS 22 és kapcsolódó melléklet. A Bizottság (EU) 2017/590 felhatalmazáson alapuló rendelete (2016. július 28.) ESMA Guideline: Transaction reporting, order record keeping and clock synchronisation under MiFID II. https://www.esma.europa.eu/sites/default/files/library/ _guidelines_mifid_ii_transaction_reporting.pdf. Q&A on MiFIR data reporting – LEI kód. https://www.esma.europa.eu/sites/default/files/library/ _qas_mifir_data_reporting.pdf. Magyar Nemzeti Bank.

 

A MiFID 2 első tapasztalatairól és a piac előtt álló további kihívásokról is szó lesz a Portfolio március 20-ai Investment, Wealth and Savings (IWS) konferenciáján.
Az Esma március 7-én tervezi publikálni azokat az adatokat, amelyek alapján majd eldöntik, mely részvényekkel nem lehet a dark poolokban a továbbiakban kereskedni. Az ehhez szükséges adatokat a tervek szerint még januárban közzétették volna, de a hatósági szerv közlése szerint akkor még nem volt meg minden szükséges információ a piaci szereplőktől.
Dark Pool

Egy olyan alternatív platform, amely a befektetőknek lehetővé teszi a hagyományos tőzsdéken kívüli kereskedést, így a szereplők névtelenül és egyedi árakkal kereskedhetnek. A főleg hosszú távú intézményi befektetők, és az őket kiszolgáló „pakett kereskedő” cégek gyakran használják ezeket a platformokat, így például ahelyett, hogy a hagyományos tőzsdéken áresést idéznének elő egy nagy pakett eladásával, egy „sötét medence” platformon értékesítik a részvényeket. Szabályozásukra évek óta egyre több figyelmet fordítanak az országok piacfelügyeleti hatóságai világszerte.

Azt az Esma egyelőre nem közölte, hogy a felfüggesztés mikor léphet érvénybe, de a UBS londoni irodájában arra számítanak, hogy március 12-től.

Finance Magnates

A MIFID 2-es szabályok értelmében felfüggesztik a részvények dark poolokban való kereskedését abban az esetben,

  • ha az elmúlt 12 hónapban a kereskedési volumen legalább 8%-át ezeken a rejtett kereskedési helyszíneket hajtották végre.
  • Egy másik korlátozás értelmében pedig megtilthatják egy adott részvénnyel való kereskedést egy olyan dark poolban, ahol az adott részvénnyel való kereskedési volumen a megelőző 12 hónapban elérte a 4%-ot.

Előzetes becslések szerint az európai részvények egy jelentős részét érinteni fogja majd a korlátozás, a Rosenblatt Securities adatai szerint a január 31-gyel bezáruló egy év során közel 500 részvény, tehát a részvények 68%-a a régióban már megszegte a 8%-os határt. A korlátozás hatására pedig a kereskedés várhatóan a dark poolokból a hagyományos kereskedési helyszínek felé terelődik. A blokknak nevezett nagyobb volumenű ügyletek felmentést kapnak a korlátozás alól, továbbá vannak olyan kereskedési helyszínek, amelyek időszakos aukciókat tartanak majd, illetve a rendszeres internalizálónak minősülő bankok és egyéb intézmények is versenybe szállnak az ügyletek lebonyolításáért.

Mi az a rendszeres internalizáló (Systematic Internalizer, SI)?
A rendszeres internalizáló szerepkör kialakítását, mint sok mást is, a 2008-as válság és annak tanulságai hívták életre, az SI már a MIFID 1-ben is szerepelt. Lényegében ezzel kívánják szabályozottabb mederbe terelni a felügyeleti szervek a nagybankok sajátszámlás kereskedéseit.

Miközben a tőzsdéken és egyéb kereskedési helyszíneken az ügyfelek megbízásait igyekeznek párosítani, addig az SI platformokon az ügyfelek eladási vagy vételi megbízásait közvetlenül is tudják teljesíteni. A bankok saját tőkéjüket is felhasználhatják az ügyletek teljesítésére vagy készleteket is felhalmozhatnak az ügyfelek igényeinek kielégítésére.

A rendszeres internalizáló szerepkört azonban sok bírálat érte, sokak szerint ez csak egy nagyobb teret engedett a bankoknak a „dark trading”-re, lényegében egyes részvényügyeleteket olyan platformon hajthatnak végre, amelyekre a piacnak, de sok esetben még a felügyeleti szerveknek sincs rálátása (azok a bankok ugyanis, akik vállalják, hogy SI-k lesznek, mentesülnek a dark tradingre vonatkozó MiFID-es korlátozások alól).

Nem véletlen, hogy a MiFID 1-ben leírtakhoz képest a MiFID 2-ben több helyen is szigorítanak az SI szerepkörön és kötelezettségeken. Egyrészt előírják, hogy csak az lehet rendszeres internalizáló, aki az ügyfélmegbízások végrehajtásakor jelentős nagyságrendben kereskedik saját számlára rendszeresen és szervezetten. A gyakoriságot és rendszerességet a tőzsdén kívüli kötések számával kell mérni, és mindezt a Felügyeletnek is jelenteni kell.

Forrás: Portfolio
Képek: SP

Géza
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, jövőre jelenik meg az első regényem, a Hittől a keserűségig" címmel. A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, hogy mely témák hiányoznak médiánkból, szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, a [email protected] e-mail címen.

Most népszerű

Hasonló hírek

weblap4u banner
Pannon Work